Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Uçak simülasyonları için en uygun Joystick: Logitech Extreme 3D Pro

Uçak simülasyonları için en uygun Joystick: Logitech Extreme 3D Pro

Uzay savaşı simülasyonu veya uçak simülasyonu severler bu haftaki en uygun ekipman konseptli yazımız tam size göre!

Oyundan aldığınız hazzı çok üst seviyelere taşıyacak bir ekipmanı sizler için inceledik. İşte karşınızda Logitech Extreme 3D Pro! Bu ürün birçok simülasyon oyunu severin tartışma konusu aynı zamanda da favori modellerinden biri. Durum böyle olunca biz de neden böyle olduğunu araştırdık ve cevabı bulduk.

Avantajlarından başlamak gerekirse Logitech Extreme 3D Pro Joystick ister ihtiyaçlarınıza ister zevklerinize göre özelleştirebileceğiniz 12 programlanabilir tuşa ve Joystick’in en tepesinde bulunan özel girişleri doğru şekilde yakalamak üzere tasarlanmış 8 yönlü tuş ile bile yeterince avantaj sağlıyor.

Bunların dışında Extreme 3D Pro tek elle oynanabilmesi için özel olarak tasarlanmış bu sebeple tuşlar rahat ulaşılabilir yerlere konulmuş ve gaz-fren hassaslık ayarı da oldukça iyi düşünülmüş. Siyah plastikten yapılma joystickin üzerindeki tuşlar gri plastik ile, gri tabanın üzerinde duran plastik ise siyah tuşlarla kaplanmış ve plastik olmasına rağmen inanılmaz dayanıklı tasarlanmış. Oldukça düz bir tabana sahip ve köşelerinin altında lastik tamponlar bulunmakta.

Dezavantajlarına gelecek olursak aslında çok da söylenebilecek bir şey bulamıyoruz. Peki o zaman neden birbiriyle çelişen yorumlar var Bu sorunun cevabı aslında simülasyonun türünde saklı. Forum forum araştırma yaparken bir taraf tam fiyat/performans joystick’i olarak görüyorken bir taraf üzerine biraz daha para verilerek çok daha uygun joysticklerin alınabileceğini savunuyordu. Halbuki sebebi joystick’in helikopter için değil de uçak veya uzay simülasyonu için tasarlanmasıymış. Helikopter uçurmayı sevenler bu joystick ile çok zorluk çekiyorken uçak uçuranlar kolay bozulmasın ve hareket kontrolleri gerçekçi olsun diye sert ve sağlam tasarlanan bu joystick’i çok seviyor ve hatta o fiyata satılmasına anlam veremiyorlardı.

Bunun dışında kalan bir diğer dezavantaj ise tabanını çok geniş olması. Tabanın genişliği yüzünden masasına veya çantasına bunları sığdıramamaktan muzdarip oyuncu sayısı çok. Bizim gözümüze takılan bir diğer dezavantaj ise profil ayarları yapmak için gerekli olan Logitech Gaming Software’in bazı ayarları Microsoft ve Linux üzerinde desteklemiyor olması bunların dışında da gerçekten fiyatının hakkını fazlası ile verdiğini düşünüyoruz ve siz de pişman olmayacaksınızdır.