Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Türkiye Oyuncular Birliği kuruldu

Türkiye Oyuncular Birliği kuruldu

Nisan ayında Tesfed’in kurulmasının ardından gözler oyuncular adına atılacak ilk adım merakla beklenirken Türkiye’deki espor oyuncularını tek bir çatı altında toplayacak olan EOD kamuoyuna duyuruldu.

Resmi Twitter adresinden topluluğu selamlayan dernek doğrudan oyuncular ile ekosistem arasında asosiye olacak. Türkiye’de espor denildiğinde akıllara sadece League’in gelmesinden uzak olarak dernek ülkemizde esporun her branşıyla ilgilenen oyunculara kapısını açıyor.

Derneğin resmi açıklaması ise şu şekilde:

“Sizlere Espor Oyuncuları Birliği’nin kurulduğunu duyurmaktan büyük keyif duyuyoruz. Resmi adıyla “Espor Oyuncuları Derneği”. Uzun uğraşlar ve düşünceler sonucu tamamen şeffaf olan ve sektördeki herkese fayda sağlayacak bu oluşumun amaçlarından ve yapacaklarından bahsetmek isteriz.

Oyuncular Birliği, Türkiye’de hızla gelişen espor sektöründe takımlar, federasyon, kulüpler ve oyuncular arasındaki ilişkiyi profesyonel bir seviyeye taşımak için kuruldu. Tabii ki sadece League of Legends sahnesinde faaliyet göstermeyecek, her branştan bireyleri de aramızda göreceğiz.Bu tarz oluşumlar gerek NA LCS’te gerekse CS:GO sahnesinde dünya genelinde var. Artık ülkemizde de espor oyuncularının tek bir çatı altında buluşabileceği, tartışabileceği, birbirlerine tecrübelerini aktarabileceği sosyal bir platform olacak. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm esporcular derneğimize katılabilecekler. Yerli ve yabancı tüm oyuncuların duydukları endişeleri paylaşacak, akıllarındaki soruları cevaplandıracak ve onlara ülkemiz esporunu daha iyi tanıtarak ülkemizde bulundukları süre sarfında sektöre maksimum faydayı sağlayacağız.

Sadece oyuncuların haklarını savunarak değil, takımların da oyuncularla yaşadığı sorunlara yönelik çalışarak uzun vadede daha güvenli ve huzurlu bir yatırım ortamı oluşturacağımıza inancımız tam. Bildiğiniz üzere League of Legends sahnesinde iş ortaklığı sistemine geçiş ile birlikte yaklaşık 60 Türk oyuncu oynayacak. Bu oyuncular arasında henüz tecrübesi olmayanlar, karşılaştıkları sorunlarda kendilerinden daha tecrübeli oyunculara danışmak için dernek çatısında bulunabilecekler.

Oyunculara danışmanlık, ihtiyaçları çerçevesinde bilgi ve gerektiğinde bir geri dönüş sesi imkanı tanımak, oyuncuların çalışma şartlarının geliştirilmesi, hukuki haklarının anlatılması, oyuncuların takımlara karşı yükümlülüklerini titizlikle yerine getirmeleri başlıca amaçlarımız olacak.

TESFED’e, Riot Games’e, diğer yapımcı firmalara, oyunculara, kulüplere ve Kulüpler Birliği’ne eşit mesafede, onlara karşı olmadan, tam tersine onlarla birlikte çalışarak, profesyonel bir ortamda müzakereler ederek, tartışarak, konuşarak, sadece ve sadece sektörün gelişimine hizmet edeceğiz.

Sorularını ve geri dönüşlerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.”

Oyuncular Birliği’nin kurulması ülkemiz adına gelişen espor sahnesinde en olumlu haberler arasında yer alacaktır. Bu oluşumun Yönetim Kurulu belli olduğunda sizlere Flank Esport üzerinden bildireceğiz. Hesabın ilk takip ettiği isimler arasında Naru ve SUP’lu oyuncuların yer alması ile dernek başkanlığında Naru’yu görmeyi bekleyebiliriz.