Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri T1 Esports, Apex Legends’ı bir sonraki seviyeye taşıyor

T1 Esports, Apex Legends’ı bir sonraki seviyeye taşıyor

Neredeyse yirmi yıldır SK Telecom T1, Güney Kore'nin en çok kazanan ve en tanınmış organizasyonu olarak biliniyor.

Şimdilerde ise SK Telecom ve Amerikan şirketi Comcast Spectacor’ın ortak bir girişimi olan T1 Esports, yeni espor organizasyonlarına örnek olması adına gözünü globale çevirdi.

T1 Esports’un bu yolda ilk hedefi henüz sadece birkaç aydır hayatımızda olan Apex Legends. SuperData'ya göre, Şubat ayındaki lansmanından sonra ilk ayı içerisinde Apex Legends, tüm platformlarda oyun içi harcamalardan yaklaşık 92 milyon dolar gelir elde ederek bir rekora imza attı.

Spectacor Gaming'in Baş İşletme Sorumlusu Joe Marsh, “Her zaman bir sonraki büyük oyunu arıyoruz.” dedi. "Battle Royale oyunlarının ön planda olmasından dolayı Apex'in çok mantıklı olduğunu düşündük. Apex Legends, Fortnite, PlayerUnknown's Battlegrounds ve Call of Duty oyunlarının mükemmel bir karışımı.”

Üç kez dünya şampiyonu olan League of Legends takımı SKT T1, yazdan itibaren sadece "T1" olarak anılmaya başlanacak ve takım şu an zaten T1 Esports şemsiyesi altında faaliyetlerine devam ediyor. Marka yüzleri Lee "Faker" Sang-hyeok gibi isimleriyle T1, bulunduğu her branşta zirveye oynayan bir ekip olarak karşımıza çıkıyor.

Marsh, "Her oyunda var olmanın büyük bir çaba gerektirdiğini biliyoruz.” dedi. “Bundan dolayı nerede rekabet etmek istediğimiz konusunda düşünceliyiz. Her zaman kendimize “Bu oyunda en iyi takım olma yeteneğine sahip miyiz?” diye soruyoruz. Cevabımız evet ise, o zaman en iyi kadrolardan birine sahip olduğumuzdan emin olmak için yatırım yapıyoruz.” dedi

Baktığımız zaman hem SKT ve Comcast Spectacor ortaklığı hem de Apex Legends’ın lansmanı aslında oldukça ani gelişmeler oldu. Her ikisi hakkında da daha önce dedikodular bile konuşulmadan resmi açıklamalar geldi. Respawn Entertainment oyun yayınlanmadan sadece 15 dakika önce oyunu duyurdu. Apex, Twitch'teki birçok yayıncı ile oyunu tanıttı ve oyun ilk ayında 50 milyondan fazla indirildi.

T1 Esports’a katıldığı duyurulan ilk isim, geçen yıl Fortnite yayınları ile oldukça popüler olan Michael "Sonii" Sherman oldu. Bu transferin ardından Apex tarihindeki ilk ve en güçlü takımı kurmak adına T1, Brendan "BcJ" Jensen, Kurtis "Kurt" Gallo ve 16 yaşındaki Haydin "ZerG" Gordon ile anlaştı.

BcJ: “Bu gelişme, League of Legends oynayarak büyüdüğümü ve büyük bir SKT T1 hayranı olduğumu göz önünde bulundurursak gerçekten inanılmaz bir şey.” dedi.

Resmen bir araya geldikten sadece bir hafta sonra, üçlü ilk kupasını aldı ve ilk olarak 23 Mart'taki UMG Legends Serisi’nde yer aldı. Etkinlik, tek maç üzerinden oynandı ve takımlar “kill” başına 1 puan kazanırken, galibiyetlerden de 6 puan topladı. T1, 2.000$'lık ödül için Ghost Gaming'i yendiği finalde, Team Liquid ve WorldBest Gaming dahil olmak üzere birçok güçlü takımla karşılaştı.

Geçtiğimiz cumartesi T1 Esports, T1xFACEIT Invitation’ı yayıncı şirket FACEIT ile ortaklaşa bir tanıtım ile gerçekleştirdi. T1, Tempo Storm, Team SoloMid gibi takımların yanında çok sayıda popüler yayıncı da turnuvaya katılım gösterdi. Bu yayıncıların arasında Michael "Imaqtpie" Santana gibi LoL efsaneleri ve eski Overwatch League oyuncusu Félix "xQc" Lengyel gibi eski espor profesyonelleri de yer aldı. Ödül havuzu ise 25.000$’dı.

Turnuva devam ettiği süreçte T1 Esports, Apex Legends dünyasında ne kadar önemli bir yer teşkil edeceğini aslında herkese gösterdi . Dört saatlik etkinliğin ardından T1 üçlüsü, halka açık sunucu oyunlarında Harlem Globetrotters benzeri bir gösteri sergileyerek yarışmanın tozunu attırdı. 12 maçın ardından sona eren etkinlikte toplamda 294 kill ile zafere ulaştılar.

ZerG, en iyi Apex Legends oyuncularını iyilerden ayıran şeyin ne olduğu sorusuna: “Her gün pratik yap.” cevabını verdi. ”Bir programa sahip olmak ve buna bağlı kalmanız çok önemli. Bir takıma sahip olmak, oyunun tüm yönlerinde özellikle de takım içi iletişimi geliştirmede size yardımcı olur."

NRG'nin genç fenomeni Coby "Dizzy" Meadows ve eski Overwatch League oyuncusu Lucas "Mendokusaii" Håkansson etrafında inşa edilen bir ekip olmalarına rağmen, T1'i turnuvanın dışına atmaya çok yaklaşsalar da T1 Esports'un 10.000 dolarlık ödülü kazanmasını engelleyemediler.

BcJ, ZerG'nin antremanlardaki düşüncelerini yineledi. Takımdaki oyuncuların profesyonelliği ve uyum konusundaki yeteneklerinden dolayı takımının bir avantajının olabileceğini belirtti.

BcJ, "Hepimiz Bangalore olamayız veya en önde olamayız. Dengeli bir takım olmak önemli.” dedi. 

UMG turnuvası, çeşitli bireysel ve resmi yayınlar boyunca Twitch'te ortalama 38.000 izleyici ve 142.000 saatten fazla izlendi. Sonuç olarak turnuva, T1 Esports ve Apex'in beraber elde ettiği büyük bir başarı oldu.

Geçtiğimiz hafta şimdiden ortaklık için de önemli bir hafta oldu. 25 Mart'ta Comcast Spectacor, Güney Philadelphia'da Fusion takımı için 60.000 metrekarelik bir arenanın açılacağını duyurdu. 50 milyon dolarlık yatırımla açılacak bu arena 2021 Overwatch League’da kullanılacak.

StarCraft: Brood War aşkıyla 2004’te serüvenine başlayan Lim "BoxeR" Yo-hwan şimdilerde dünya çapında bir üne kavuştu. ZerG doğduğunda, SKT T1'in kurucusu BoxeR, Güney Kore'de ülkesinde kalabalıkları peşinden sürüklüyordu. Binlerce insanı, oyunları sadece basit bir hobi olarak görmenin ötesine taşıyan bir sembole dönüşmüştü.

Bugün bu binlerce insan artık milyonlara dönüştü ve Apex Legends’in yardımıyla T1 Esports, BoxeR'ın yeni nesil rekabetçi oyuncularla başladığı işi geliştirmeye devam ediyor.