Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri SuperMassive Esports vs 1907 Fenerbahçe Yarı Final Maç Analizi!

SuperMassive Esports vs 1907 Fenerbahçe Yarı Final Maç Analizi!

2018 TBF Yarı Finalleri’nde ikinci maçla devam ediyoruz. Bahçeşehir SuperMassive, çeyrek finalleri bay geçtiği için yarı finalde 1907 Fenerbahçe’den geçen senenin rövanşını almak istiyor. İki takımdan da şüphesiz sezonu daha iyi geçiren ekip SUP. Çıktığı 28 maçın 18’ini kazanan ekip mevsimi zorlanmadan ilk ikiye girerek tamamladı. En yakın takipçisi olan FB ile arasında sadece 3 galibiyet fark bulunurken FB için sorun galibiyetten daha büyüktü. SUP’un maçı fırlatıp fırlatmayacağı soru işaretiyken FB’nin maça hangi mentalite ile çıktığı soru işaretiydi. İki ekibin 4 kere karşılaştığı mevsimde rekabet 2-2 berabere kaldı.

SUP’un ne kadar koordineli bir takım olduğunu mevsimlerdir biliyoruz. Uluslararası arenada MSI’dan ileriye gidemeyen SUP’un normal sezondan ders çıkartarak bu seriye hazırlandığını varsayarsak FB’nin sınavı oldukça zor. 4 defa karşılaşılan maçlarda SUP 60k altının altına düşmedi. Zaten dakikaya ortalama 1907G sığdıran ekip 30. dakikada 52k’ya çok rahat erişiyor. Burada tabii ki Zeitnot’ın Ezreal’ının katkısını atlamamak gerek. Zeit hem yetenek hem de tecrübe açısından padden’dan oldukça önde. Yerli yıldızın koridor aşamasında nadiren geriye düştüğünü belirtmek gerekiyor. Ligde ADC olarak 15. dakikaya geçerken CS sıralamasında 2. olan Zeit, altın ve XP farkında ise bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Seri, başına +711 G ve +245 XP ile dakika 15’i gören oyuncunun mevsim boyunca en çok oynadığı şampiyon Ezreal. 6.4 KDA ile 85% WR’a sahip şampiyonu verilerce en iyi hakim oyuncu da Zeitnot. padden’ın daha çok mid-late game odaklı performansı ise 1907 FB adına bir nevi kelepçe. Kendini rahat hissetmedikçe inisiyatif alamayan oyuncunun ealry dominansı oldukça düşük. Koridor safhasında ortalamanın gerisinde kalan oyuncunun seri için tek umudu rahat oynadığı şampiyonlara yönelmesi. İki takımın da Lucian, Kai’Sa ve Xayah’ı sevdiğini söyleyebilirim. Değişen ADC itemları sonrasında takımlarca metada oynanabilen Xayah+Rakan ikilisi FB adına uyum ve lane rahatlığı için kilit picklerden. İki destek oyuncusunun da playmaker pickleri sevdiklerini biliyoruz. Rakan’ın beklenmedik initiateleri ile rakibini gafil avlaması Rakan’ı serinin kilit seçimlerinden biri yapıyor. Şöyle bir detay da var. Rakan mevsim boyunca 34 ban alırken Xayah sadece 3 kere rifte inemedi.

Çeyrek final eşleşmesinde Move’un takımına görüş olarak geri dönüşlerde bulunduğunu yinelemiştim. Stomaged’in ganklerini erken seviyelerde sık tuttuğunu ve taşıdığı kitle kontrol ile koridordan ya skor ya da spell alarak kendi koridorunu öne geçiriyor. Burada koridor-orman bölgesine yerleştirilecek wardların kritik önemi bulunuyor. padden’ın dakikada .26 ward kullanması, keza Zeit’ın da .31 ward ile ligin en az ward kullanan ADC’leri olması ise botun kaderini ganklerin yazacağını açık açık söylüyor. Move’un playofflarda Graves ve Gragas’tan uzaklaşmadığını gördük. Gragas metadayken Stom’un da havuzundan çıkardığı şampiyonu SUP bir takım kombosunda kullanmak isteyecektir. Kontrol büyücülerinin yeniden yükselmesi ile rakibine ağır tfler çevirmeyi seven SUP, meta picklerini yanına alarak çok rahat bir şekilde finale çıkacaktır. Orianna, Azir, Syndra ve Malzahar kilit picklerken ormancıların ön planda olacağı seride Tiamat ormancıların seviye farkını ve tflere yön verecek. Move’un proaktif oynamaya başlaması ile FB’nin seriye ortak olmasını sağlayacaktır. Move’un inisiyatif duygusunun serinin kaderine yön vereceğini belirtmem gerekiyor. Özellikle Frozen’ı öne geçirdikten sonra haritada daha rahat gezebilen oyuncunun orta koridorda bir Koreliyi gankleyeceğini aklından çıkarmaması gerek.

SUP’un baskın oyununun arkasında objektiflere yaptığı yatırım yer almakta. Bottan skor çıkardıktan sonra ejdere yönelmeyi seven SUP ligin en başarılı objektif kontrolünü sağlayan takım. Dağ ve Okyanus Ejderlerini çıktığı gibi alan Baykuşlar’ın mavi taraf üstünlüğü Dağ, Okyanus ve Alev Ejderlerini hanelerine yazdırmaya yardımcı. FB’nin mavi tarafta daha az maç vermesini maalesef objektif kontrolü destekleyemiyor. İlk ejderini dört maçta bir dakika 15’te alan ekibin .71%’lik rakibi karşısında erken seviyelerde fazla şansı bulunmuyor. 90% ile SUP’un ilk kuleyi görmesi akıllara Stom’un GBM’i öne geçirdikten sonra bot üzerinde baskıyı arttırıp alınan skoru ilk kule veya ejder ile süsleme sürücüsünü getirse de bu çarkı padden ve Move dişlilerinin sergileyeceği ekstra oyun FB’nin en büyük kozu.

İki takımın da genel performansını düşündüğümde herhangi bir favori belirmekte dahi zorlanıyorum. Kâğıt üzerinde SUP açık ara favori fakat gününde olan bir Thaldrin ve Move’un seriyi lehlerine çevirmemesi için bir neden yok. Move’un bugüne dek denemediği pathleri pazar günü rifte uygulaması ve öne geçirmek istediği koridoru takımca iyi seçmeleri gerekiyor. Maça etkisini mid gameden sonra yansıtan padden koridoru bu seri için doğru bir öncelik olmayabilir.

2 Eylül Pazar günü saat 16:00’da oynanacak olan maç Flank Esports’tan canlı yayınlanacak! Sizce Türkiye Büyük Finali’ne kim yükselecek? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Ahmetcan “ggFlayeep” Gül