Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Sony PlayStation 5’in çıkış tarihini duyurdu

Sony PlayStation 5’in çıkış tarihini duyurdu

Merakla beklenen PlayStation 5'in çıkış tarihi netleşti.

Sony Entertainment CEO’su Jim Ryan, yaptığı açıklamalarla hem merakları giderdi hem de herkesin kafasında yeni soru işaretleri oluşturdu. Ryan, Playstation 5'in 2020'nin sonunda satışa çıkacağını duyurdu. PS5'in fiyatı hakkında ise resmi bir açıklama yapılmadı ancak Ace Research Institute Analisti Hideki Yasuda, yeni oyun konsolunun 499 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulacağını belirtiyor.

Yıllardır PS4 konsolu üzerinden ilerleyen Sony, PS5 ile beraber yeni DualShock getiriyor. Kontrolcüde “haptic touch” diye adlandırılan sensör bulunacak. Oyuncular artık “haptic” ile daha gerçekçi bir hisse kapılacak. Ekrana ve kola verdikleri dokunma komutları, bu komutların oyunda yarattığı değişiklikler ve o değişikliklerin oyuncuya yaşattığı deneyim, haptic sistemi sayesinde daha da hissedilir olacak.

Yeni kontrolcüdeki bir diğer önemli değişiklik ise L2 ve R2 düğmelerinin rafa kaldırılışı. Bu düğmeler, yerlerini yeni nesil sensör sistemine bırakacak. Oyun geliştiricileri bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecek, bu da oyunun gerçekçiliğini artıracak.