Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Sendromsuz Pazartesi: Retro oyunlar

Sendromsuz Pazartesi: Retro oyunlar

 Sıkıntıdan ve daralmaktan neredeyse hasta mı olacaksınız? Ya da işiniz gücünüz yok ama yine de yataktan kalkacak enerjiyi kendinizde bulamıyor musunuz? Bu yazı sizi eczaneye veya arkadaşlarınıza gitmekten kurtaracak. Geçmişten günümüze oyun dünyasının en eski ve önemli kabul edilen birkaç oyununu, sizler pazartesi sendromunu yenebilin ve de oyun dünyasının geçmişini biraz daha anlayın veya anımsayın diye, derledik. Eğer hazırsanız başlayabiliriz!


3- Pac-Man

E tabii ki listenin en olmazsa olmaz oyunlarından biri, Pac-Man. Şöyle bir düşününce eski oyunlar arasından belki hem en eğlencelisi hem de en zoru kabul edilebilen bu Namco yapımı dünyaca ünlü oyun ne kadar popüler olmuştu herhalde anlatmamıza gerek yok. Yine de bilmeyen genç arkadaşlarımız için biraz oynanışından bahsetmek gerekirse, oyundaki tamamen ağızdan oluşan karakterimiz ile labirentteki renkli hayaletlerden kaçarak boncukların hepsini toplamaya çalışıyoruz. Oyundaki beyaz cisimleri aldığımızda ise hayaletler artık bizden korkmaya başlıyor ve bitene kadar bu hayaletleri yiyebiliyoruz. Oyunun yayınlanma tarihi ise 1980.


2- Donkey Kong

Belki bir çoğunuzun bilmediği bu oyun aslında dünyada birçok oyuncunun en sevdiği oyunlar arasındadır ve her ne kadar ülkemizde çok popülerlik kazanamadıysa da dünyayı kasıp kavuran oyunlar arasındadır. Oyunda amaç Donkey Kong adlı arkadaşın tepeden attığı varil vb. cisimlerden kaçarak maymunun bulunduğu noktaya kadar tırmanabilmektir. Oyun gerçekten çok zor ve bir o kadar eğlenceli. 1981 yılında Nintendo tarafından yayınlanan bu Arcade oyunu aynı zamanda birden fazla kişiyle de oynanabilmektedir.


1- Super Mario Bros.

Listede görmeye şaşırmadığınız bir oyun daha! Mario kardeşler… Heralde gerek bizim ülkede gerek dünyada oyun dünyasıyla yakından veya uzaktan biraz ilgili herkesin oynamış olduğu bu yapım ilk olarak 1985 yılında Nintendo tarafından NES platformunda piyasaya sürülmüştür. Oyundaki amacı ve oyunun oynanışını bu yazıyı okumaya zaman ayıran herkes eminiz ki biliyordur. Bilmediğiniz bir şey söylemek gerekirse, bu oyun dünyanın ilk tek yöne ilerlemeli platform oyunudur.