Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Royal Bandits vs Dark Passage Yarı Final Maç Analizi!

Royal Bandits vs Dark Passage Yarı Final Maç Analizi!

Muhteşem bir sezonun sonuna doğru yaklaşırken karşılaştığımız maçların kalitesi de artıyor. Türkiye Büyük Finali’ne katılacak ilk takımın belli olacağı Royal Bandits – Dark Passage maçı 1 Eylül Cumartesi günü oynanacak. Ligi birinci bitiren Royal Bandits Mevsim Finallerine yarı finalden katılmayı garantilemişti. Ligi beşinci bitiren Dark Passage ise rakibi HWA’yı kıran kırana geçen beş maçlık bir serinin ardından 3-2 yenerek yarı finale yükselmeyi başarmıştı. Hep beraber takımların güçlü ve zayıf noktalarını inceleyelim.

Lig boyunca hiç oyuncu değişikliği yapmayan Royal Bandits eleştirilere rağmen oldukça iyi performans sergileyerek ligi favori Bahçeşehir SuperMassive’in önünde, birinci sırada bitirdi. Takımın yıldız isimleri Dumbledoge, Freeze ve Broken Blade’in yanında Abbedage ve Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nde ilk sezonu olan Closer takıma uyum sağlayarak hem bireysel hem de takım içi performanslarını üst seviyeye taşıdılar. EU LCS ve NA CS gibi liglerde kendini gösteren Çek Oyuncu Freeze ise yaşadığı bilek sakatlığı sebebiyle Royal Bandits’e transfer olduğu dönemde yararlı olamayacağı söylenmişti. Gösterdiği performans ile eleştirileri susturan Freeze ligin sonunda 6.36 KDA ile KDA sıralamasında da ilk sırada yer aldı. Kış Mevsim Finali’ne çıkan kadrosundan sadece iki oyuncu kalmasına rağmen Royal Bandits bu mevsim finale çıkmaya ve finali kazanmaya çok daha yakın.

Dark Passage ise kötü başladığı ligi yaptığı değişiklikler ile 5.sıra bitirerek Mevsim Finallerine katılmaya hak kazanmış ve bunu yaparken de belki de ligin en iyi performanslarından birini göstermişlerdi. Bo5 serilerde Kirei ve LongB gibi tecrübeli isimleri olsa da daha önce yarı final oynamamış Luger ve Humanoid gibi isimlerin göstereceği performans merak konusu. Özellikle HWA’ya karşı yaptıkları hataları Royal Bandits’e karşı yapmaları durumunda karşılaşacakları sonuç çok daha büyük olacaktır.

Royal Bandits ve Dark Passage Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nde dört kez karşı karşıya geldi. Ligin 2. ve 4. haftasında oynanan maçları Royal Bandits kazanırken, yenilenmiş kadrosuyla lige uyum sağlayan Dark Passage ise 6. ve 8. hafta oynanan maçlarda rakibi karşısında galip geldi. Ligin son haftalarında Royal Bandits’in kriptoniti gibi davranan Dark Passage beş maçlık serilerde bu performansına devam etmesi pek olası görülmüyor. Bo5 maçlarda iş kendi oyununu oynamaktan ziyade rakibe oyunu oynatmamaktan geçiyor ve bunu başarabilen takım finale yükselecektir.

Bu iki takım arasında göze çarpan güzel bir bilgi daha var. Mevsimin en iyilerini ödüllendiren toplam dokuz Mevsim Ödülü’nden yedisi bu iki takım arasında paylaşılmış. Royal Bandits’te orta koridor oyuncusu Abbedage “En Çok Gelişen Oyuncu” ödülünü, Çek alt koridor oyuncusu Freeze “Taraftar Özel” ödülünü, Broken Blade “En İyi Üst Koridor” ödülünü, Dumbledoge ise “En İyi Destek” ödülünü kazandı. Dark Passage’da ise orta koridor oyuncuları Humanoid “Mevsimin Çaylağı” ödülünü, Kirei “En iyi Ormancı” ödülünü, Hatchy ise “En iyi Koç” ödülünü kazandı. Bu yarı final maçı ligimizin MVP’lerinin karşı karşıya geldiği seyir zevki yüksek bir nevi ölüm kalım maçı olacak.

Kısaca iki takımın oyuncularını karşılıklı inceleyelim.
Üst koridorda Broken Blade bariz bir şekilde üstünlüğü Royal Bandits tarafına getiriyor. Lig sürecinde takımı ile beraber kendi performansı da yükselen Panky çeyrek finalde karşılaştıkları rakibi HWA ve Armut karşısında cevap verememiş ve oldukça geri kalmıştı. Ligimizin en mekanik isimlerinden Broken Blade bu koridoru tartışmasız kazanacaktır. Bu sebeple Dark Passage tarafının seçim yasaklamada Broken Blade’in kartopuna bağlamasına imkan vermemeye çalışacağını ve Kirei’nin ise nispeten birbirine daha yakın olan orta koridor ve alt koridorda takımını öne çıkarmayaca çalışacağını düşünüyorum.

Ormanda ise tecrübe farkı büyük rol oynuyor. 2014’ten beri profesyonel olarak oynayan Kirei’nin geçmişinde PSG ve Dignitas gibi takımlar bulunuyor. Closer ise geçen mevsim Malrang’ın arkasında yedek durmasının ardından Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nde ilk kez bu mevsim vadiye indi. Kirei’nin shotcaller olması takımını bir üst seviyeye taşıyor ama bunun yanında üzerindeki sorumluluk çok artıyor. Rahat olmadığı şampiyonlarda ise geri düştüğü anlarda Dark Passage’ın bir B planı bulunmuyor. Closer’ın avantajı ise takım arkadaşlarının kolay kolay koridorlarını kaybetmemesi oluyor. Bu Closer’a rakip ormancıya baskı sağlaması konusunda yardım ediyor. Graves, Taliyah gibi taşıyıcı şampiyonlarda oldukça rahat olan Closer öne geçtiği anlarda takımının taşıyıcı isimlerinden biri oluyor. İki ormancının da istedikleri seçimleri yapabilmeleri halinde oyuna çok büyük etkileri olacaktır.

Orta koridorda ise Mevsimin En Çok Gelişen Oyuncusu Abbedage ile Mevsimin Çaylağı Humanoid karşı karşıya geliyor. Stabil oyunu ve geniş şampiyon havuzu ile takımının tüm ihtiyaçlarına cevap veren Abbedage 4.57 KDA ile orta koridor oyuncuları arasında GBM’nin ardından en yüksek ikinci KDA’ya sahip oyuncu. Bunun yanında ise skor katkısı konusunda Abbedage son sırada yer alıyor. Kimilerince Baby Caps denilen Humanoid mekanik olarak Abbedage’nin bir iki tık üstünde bulunuyor. Kirei’nin de yardımıyla burada öne geçen bir Humanoid alt koridorunu da öne geçirebilir ve Dark Passage’ı zafere ulaştıran faktörlerden biri olabilir.

Alt koridorda ise ligimizin en iyi alt koridorlarından Freeze ve Dumbledoge, ligin yeni ismi Bebek Reyiz Luger ve ligimizin en eski isimlerinden LongB ile karşılaşıyor. KDA sıralamasında lider olan Freeze tecrübesi ile de Luger’in önüne geçiyor. Çeyrek finalde HWA’ya karşı takımını taşıyan isimlerden olsa da kimi zaman aldığı yanlış pozisyonlar ile maçı rakibine satma tehlikesi yaşadı. Bu tür hataları Royal Bandits’e karşı yapması durumunda ise kesinlikle kesilen ceza daha büyük olacaktır. Ligimizin tartışmasız yerli en iyi desteği Dumbledoge ise destek rolüne yeni geçen LongB’ye karşı önde çıkıyor. LongB ligdeki destek oyuncularına göre çok daha iyi ve sanki yıllardır destek oyuncusuymuş gibi oynasa da 5 maçlık seride şampiyon havuzu nasıl iş yapacak göreceğiz.

Özetlemek gerekirse kağıt üstünde Royal Bandits’in bu maçı 3-0 ya da 3-1 yenmesi kaçınılmaz gibi duruyor. Yine de Dark Passage karşısında aldıkları iki mağlubiyet rakibinin de şansının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Dark Passage’ın HWA karşısında daha iyi performans sergilemesi durumunda bu maçın birbirine yakın ve 3-2 gibi bir skorla tamamlanacağını düşünürdüm. Ama gösterilen düşük performans ve yapılan hatalar Dark Passage için beklentileri düşürdü. Hatchy’nin ve Kirei’nin omuzlarına büyük yük düşüyor ve eğer finale çıkmak istiyorlarsa hepsine bol şans diliyorum. Çünkü destek oyuncuları LongB’nin de söylediği gibi ihtiyaçları olacak.

Ramazan “Anti” Şen – Flank Esports