Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri PlayStation 5 ile gelebilecek sesli kontrol sistemi ortaya çıktı

PlayStation 5 ile gelebilecek sesli kontrol sistemi ortaya çıktı

PlayStation 5 kontrolcüsünün ortaya çıkmasınan ardından konsol yılan hikayesine dönmüş durumda. Tanıtımının ertelenmesiyle birlikte PS 5 hakkında merak edilenler da artıyor ve ortaya bazı fikirler atılıyor. Şimdi ise ortaya çıkan detaylarda Sony'nin PlayStation 5 ile piyasaya süreceği oyun kolu DualSense'in için bilgiler var. Bir patente dayanan bu bilgiler ışığında kontrolcünün birçok mikrofona ev sahipliği yaptığı görülürken,  sesle kontrolün yanı sıra sesli iletişimi destekleyeceğine işaret ediyor. 

İnternet ortamında paylaşılan ve ortaya çıkan patenti ile birlikte, PlayStation 5, beraberinde "DualSense" olarak adlandırılan bir oyun kolu ile birlikte gelecek. Sony'nin geçtiğimiz dönemlerde oyunculara resmi olarak tanıttığı bu denetleyici, özellikleri açısından ise gizemini korumaya devam ediyor diyebiliriz. Ancak bu patentin ortaya çıkmasıyla birlikte PS 5'in ses ile kontrol edilebileceği düşünülüyor. 

Patente göre DualSense'in içinde birden fazla yerleşik mikrofon bulunuyor. Bu mikrofonlar sayesinde oyuncuların PlayStation 5'i sesle de yönetebilmesini sağlanacak deniyor. DualSense'e eklenen gürültü engelleme özelliği ile de kullanıcının sesinin daima net bir şekilde iletilmesini sağlanacak gibi görünüyor. Söz konusu bu mikrofonlar sadece kontrol değil aynı zamanda başka kişilerle  oynanan oyunlardaki iletişimi de sağlayacak. Söz konusu özellik gelirse birçok kişinin hayalindeki şey de gerçekleşmiş olacak.