Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Pandemi sırasında VFŞL’de neler oldu?

Pandemi sırasında VFŞL’de neler oldu?

Covid-19 sebebiyle online formata dönen birçok espor liginden biri olan VFŞL'de bu sürecin nasıl geçtiğini incelediğimiz içeriğimiz sizlerle!

Avrupa'nın en büyük League of Legends sahnesinde oynanan Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi, Covid-19 sebebiyle online formata döndü ve ligde köklü değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler birçok avantaj ve dezavantaj yarattı. İzlenme sayıları, maç formatları gibi etkenlerin değiştiği bu süreçte neler olduğuna yakından bakalım!

2020 Kış Mevsimi

2020 Kış Mevsimi'nde 14-15 Mart tarihlerinde oynanan 7. hafta mücadelelerinin ardından online formata geçilebilmesi için çalışmalar başladı ve oyuncular 8. hafta itibariyle maçları kendi evlerinden ya da takım evlerinden oynamaya başladı. 8. hafta maçları 4-5 Nisan tarihlerinde oynandı. Playofflar da bu formatta devam etti ve MSI'in iptal edilmesi sonucu şampiyon olan 1907 Fenerbahçe Espor uluslararası turnuvalara katılma hakkı elde edemedi. İzleyici sayılarında 2019'a kıyasla artış yaşanması beklenirken 2019 Finali'nde 106 543 olan tepe izleyici sayısı 2020 Finali'nde 77 882'ye düştü. 

2020 Yaz Mevsimi

Pandeminin 2020 Yaz Mevsimi tarihlerinde devam etmesiyle maçlar bir kez daha online oynandı. Kış Mevsimi'nden farklı olarak final maçı sahnede gerçekleştirildi ancak herhangi bir izleyici kabul edilmedi. TBF 2020'ye iyi hazırlanan Riot Games sanal stadı Demacia Arena'yı geliştirdi ve hem sahne önü şovları hem de final maçları bu arenada oynandı. Yaz Mevsimi boyunca final maçı haricinden hiçbir mücadele sahnede oynanmadı fakat yayın ekibi sahneye erişim sağlayarak canlı yayınların devam etmesini sağladı.  Yaz Mevsimi'nde ilk hafta maçlarının izlenme sayıları adeta lig tarihine damga vurdu. İlk hafta oynanan Galatasaray Espor-5 Ronin mücadelesi anlık olarak 136 039 kişi tarafından izlendi.

Riot Games'in bu süreci gayet iyi idare ettiğini söylemek mümkün. TBF'de de birçok sponsorla anlaşma sağlandığını gördük. Vodafone ile yapılan anlaşmanın da uzatılması bekleniyor. KMF şampiyonu Fenerbahçe uluslararsı turnuvalarda boy gösterememişti. SuperMassive ise Çin yolunu tutarak Worlds 2020'de ülkemizi temsil edecek.