Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri LEC ve LCS Bahar Mevsimi izlenmeleri yıldan yıla artıyor

LEC ve LCS Bahar Mevsimi izlenmeleri yıldan yıla artıyor

League of Legends Champions Series (LCS) ve LoL European Championship (LEC) toplamda 18 Ocak'tan itibaren 27.6 milyon saat izlendi. Bu rakam geçen senenin aynı zamanında 23.4 milyon saatti.

Bu yıl ile geçen yıl arasındaki temel fark, her iki ligin farklı haftalarda başlaması oldu. 2018'de her iki lig de aynı hafta sonunda başlamıştı. Ancak bu yıl LEC, Riot’un kapsama alanını bir haftaya yaymak için LCS’ten bir hafta önce başladı ve sona erdi.

Sadece LEC ile Bahar Mevsimi’ne başlanmasına rağmen, Riot Games'in Twitch kanalı 2019'da ilk hafta sonunun ardından 2.88 milyon saat izlendi. Geçen yıl ise aynı haftada LCS ve LEC beraber 2.7 milyon saat izlenmişti. İzleyici sayısındaki bu artışın nedeni ise Riot’un Avrupa LoL ligini yeniden düzenlemesi ve franchise tabanlı bir modele doğru ilerlemesine dayanıyor.

LEC’in güçlü açılış hafta sonundan sonra, LCS’de başlamasının ardından Riot Games’in Twitch kanalı, LEC’nin ikinci haftasında 3,4 milyon saat izlendi. 

Bahar Mevsimi ilerledikçe şu ana kadar yalnız bir hafta dışında, Riot Games’in izlenmeleri 2018’e göre çok daha iyi bir seviyede. LEC’in normal sezonunun sona ermesinin ardından yalnız LCS’in başlaması, geçen yılın aynı dönemindeki izlenme ve heyecanı yakalamada yeterli olmadı.

Geçtiğimiz hafta, LCS’te Play-offlar’a kalacak takımın belirlendiği bir tie-bireak maçı oynansa da Playoff resmi geçen sezona göre çok daha netti. Playoff’a kalacak takımların belirlenmesi için oynanan 5 tie-break mücadelesi, Riot Games’in Twitch kanalındaki izleyici sayısını 2,9 milyon saate kadar çıkardı. Bu rakam, 1,6 milyon civarında olan LCS’in son hafta izlenmelerine göre oldukça ileride.

Genel olarak baktığımızda izlenme sayıları oldukça arttı ve bu yeni düzenle birlikte bu iki ligin arasında bir hafta olması hem Riot Games’in daha fazla yayın yapmasını sağladı hem de liglerin yayınları çakışmadığı için liglere olan ilgi dağılmamış oldu. Her iki ligde de Bahar Mevsimi Play-off’larının başlamasıyla beraber maç takvimi çok daha yoğun olacak. Ancak maç saat saatleri çakışmayacağı için LoL severler her maçı izleyebilecekler.

via: esportsobserver