Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri League of Legends nedir ve nasıl oynanır?

League of Legends nedir ve nasıl oynanır?

Geçtiğimiz günlerde sizlere espor dünyasının önemli oyunlarından olan Dota2’den bahsetmiştik. Bu hafta ise sizlere espor dünyasının en önemli oyunundan yani League of Legends’dan bahsedeceğiz.

League of Legends (LoL) Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan video oyunudur. 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Warcraft III haritası olan Defence of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients (DotA) haritasını tasarlayan Steve Feak’dir. Oyun dünyasının Ferrari’si League of Legends tempolu, rekabete dayalı, strateji oyunlarının heyecanını rol yapma oyunlarının öğeleriyle bir araya getiren çevrim içi bir oyundur. Tasarımları ve oynanışlarıyla kendine özgü şampiyonlardan oluşan iki takım (farklı takımlar olmak şartıyla herhangi bir şampiyon iki farklı oyuncu tarafından kullanılabilir), çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında başa baş mücadele eder. League of Legends sürekli çeşitlenen şampiyonları, sık sık güncellenen içeriği ve canlı turnuva ortamıyla, her beceri seviyesindeki oyuncunun sıkılmadan çok uzun süre oynayabileceği ve kendini bu oyunda geliştirebileceği bir oyundur. Dota’dan farklı olarak oyunda “Rün” sistemi vardır. Oyunda yeteneklere getirilen bir değişiklik DotA‘dan farklı olarak kullanılan şampiyonların yeteneklerine, alınan eşyaların katkılarını eklemesidir. Yani edinilen her eşya, sahip olunan yeteneklerin etkilerini arttırmaktadır. Bazı yetenekler, edinilen eşyalardan %50-%60 olarak etkilenirken, bazı yetenekler ise eşyanın direkt olarak katkısını alabilmektedir. Bunlara ek olarak, oyunda 4 farklı oyun tarzı sağlayan toplam 4 adet harita vardır ve Dota’dan farklı olarak oyun içi şampiyon seviyesi maksimum 18’dir.

Gelelim bu önemli oyunun nasıl oynandığına: Dota ile aynı türden bir oyun olsa da League of Legends birçok açıdan farklı mekaniklere sahiptir. Örnek olarak: Oyun içi hazırlık aşamasında seçtiğiniz yetenekler. League of Legends 5’er kişilik 2 takımın, 3 koridordan oluşan bir haritada birbirlerinin merkezini yıkma mücadelesidir. Bu işlemi gerçekleştirirken çeşitli değişkenleri kullanmak durumunda olursunuz. Bu değişkenleri kullanma metodunuz da sizin stratejinizi belirler. Stratejinizi belirleyebileceğiniz 6 farklı değişken vardır. Bu değişkenler şu şekilde sıralanır; Şampiyonlar, Eşyalar, Kabiliyetler, Rünler ve Sihirdar Büyüleri. Tercih ettiğiniz seçeneğe göre rakibinize üstünlük sağlayabilir ve bu üstünlüğü koruyarak zafere ulaşabilirsiniz.

Espor denince akla gelen ilk oyun olan League of Legends’ın geçmişinden bahsetmezsek olmaz tabii ki. 2011 yılında Riot Games, DreamHack iş birliği ile dünya çapındaki ilk League of Legends turnuvasını İsviçre’deki Jönköping şehrinde yaptı. Turnuvanın finalini Fnatic-Againts All authority karşısında oynadı. XPeke’nin eşsiz backdooru sayesinde kazanan Fnatic büyük başarı elde etti. XPeke’nin bu hareketi belli bir yerden sonra kendi ismi ile anıldı. Backdoor’un yerini “xpeke yapmak” adını aldı ve o günden bugüne tüm dünyada esporun gelişmesinde en büyük etkisi olan oyunlardan biri haline geldi. Oyun ilk çıktığında League of Legends: Clash of Fates adı ile çıktı ancak oyuna sezon sisteminin gelmesiyle oyunun adı kısalarak sadece League of Legends hatta birçok oyuncu için LoL olarak kaldı.

Bu haftaki yazımızda esporun kalbi olan League of Legends’tan sizlere bahsettik. Haftaya başka bir oyunda tekrar görüşmek üzere. Hoşçakalın!