Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri League of Legends haritası Sihirdar Vadisi’nin serüveni

League of Legends haritası Sihirdar Vadisi’nin serüveni

League of Legends piyasaya ilk çıktığı günden bu yana üç harita duyurdu; Sihirdar Vadisi, Sonsuz Uçurum ve Uğursuz Koruluk ve bu haritalarda köklü değişiklikler yaptı.

'Sihirdar Vadisi' ve 'Sonsuz Uçurum', zaman geçtikçe günümüze uyum sağlayıp oyuncuların beklentilerini karşılaması amaçlı büyük geliştirmeler aldı. Bu iki ana haritanın dışında Dominion gibi modların oynandığı farklı farklı haritalar da geliştirildi fakat kalıcı olamadılar. Sonsuz Uçurum, ARAM adı verilen modda oynanan maçların yapılması için tasarlanmış. Bu modun ve haritanın 1v1 ya da eğlence amaçlı oyunlar harici espor arenasında büyük bir yeri yok.

 

Esporun içli dışlı olduğu harita; Sihirdar Vadisi.

Kısaca Vadi, senelerdir neredeyse bütün Riot Games turnuvalarına ev sahipliği yaptı. Bu süreçte birçok şampiyonluk sevinici ve bir o kadar da kayıp gördü. Oyunun piyasaya sürülüşüyle birlikte League of Legends oyuncularının hayatına adımını attı.

Zamanın koşulları gereği dönüp bakıldığında pek de iç açıcı bir görüntüsü olmayan Sihirdar Vadisi ilk değişikliğini 2012’de aldı. Grafik ve teknik açıdan yapılan iyileştirmeler haritanın ömrünü 2 yıl daha uzattı. 2014’te grafik tasarımı en baştan yapılan Vadi, bambaşka bir hal alarak oyuncuların beğenisine sunuldu. Yapılan bu değişiklikle birlikte League of Legends çağa ayak uydurmayı başardı.

Yapılan bu değişikliğin ardından ikinci büyük değişiklik 2020 sezonu öncesinde gün yüzüne çıktı. Sezon öncesi dönemde yapılan değişikliklerin ardından haritaya büyük yenilikler geldi. Üst ve alt koridora eklenen girintilerle birlikte Vadi’nin genel şeklinde değişiklikler geldi. Bunun yanında oyun esnasında çıkan her Ejder Ruhu’na özel eklemeler yapıldı.

Ejder Ruhu

Her oyun, Bulut, Alev, Okyanus ve Dağ Ejderi'nden bir tanesi Vadi'ye inmiyor. Haritada katlettiğimiz ilk iki ejder ufak güçlendirmeler veriyor fakat üçüncü çıkan ejder oyunun kaderini belirliyor. Vadi, çıkan üçüncü ejdere göre şekilleniyor. Örneğin oynanan maçta ilk olarak Bulut Ejderi, ardından ise Okyanus Ejderi geldi, bu durumda üçüncü ejder Alev ya da Dağ olabiliyor ve o ejderi 2 kez katlettiğimizde verdiği güçlendirmelere sahip oluyoruz. Güçlendirmeleri aşağıda görebilirsiniz.
 

Alev Ruhu: Alev Ruhu çıkan oyunlarda Kırmızı ve Mavi Güçlendirme’nin çevresinde yer alan duvarlar kırılıyor ve çevredeki çalılar yok oluyor. Ejder bölgesindeki duvar da kırılarak çoğu zaman savaşmaya daha elverişli bir ortam oluşuyor.

Okyanus Ruhu: Bu ruhun alınmasıyla birlikte Ejder çevresinde yeni çalılar oluşuyor. Bunun yanında oyun başında nehirde bulabileceğimiz Can Erikleri ormanın belirli bölgelerinde de çıkmaya başlıyor.

Bulut Ruhu: Bulut Ruhu, ormanın belirli bölgelerinde ve ejder bölgesinde bir çember oluşturuyor ve bu çemberin üstünde yürüyen şampiyonlara hareket kızı kazandırıyor.

Dağ Ruhu: Dağ Ruhu’yla birlikte ejderin hemen önünde ve ormanın belirli kısımlarında küçük duvarlar beliriyor. Bu sayede bir takım bu duvarların arkasına pusu kurup, rakibin gafil avlayabiliyor.

Herhangi bir Ejder Ruhu'nu kazandıktan sonra ortaya Kadim Ejderha çıkıyor ve bu tarafsız canavarı katletmeyi başaran ekip daha da güçleniyor.

Photo Credit: Riot Games