Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri KMF 2018 Analizi

KMF 2018 Analizi

22 Nisan Pazar günü O Ses Türkiye stüdyolarında gerçekleşecek olan Kış Mevsimi Finali 2018’de diğer takımlardan ayrılan BAU. SuperMassive ve Royal Bandits 5. kez kozlarını paylaşıyor olacak. SUP’un önceki sezonlara nazaran yüksek bir dominasyon sağlamasındaki en büyük etken takımdaki sinerji ve görev dağılımının oyuncularda yarattığı sorumluluk. Takım şimdiye kadar insiyatif tercihleri dahil sezon genelinde hiç neredeyse kusursuz bir oyun sergiledi. Diğer yandan adeta ikinci baharını yaşayan RBE TCL’e yeni bir kadro ile giren ekibin en zayıf halkası olarak gösterilen Broken Blade’in hiç de sırıtmadığını not etmek gerek.

Bundan önceki dört karşılaşmada zaferle ayrılan SUP idi. Eşleşmeler genelinde RBE rakibinden sadece 15 kule skoru kopara bildi. Sinerjilerinin henüz taze olduğu 3. haftada karşılaşan RBE sadece 2 kule yıkabildi. 9. haftadaki altın farkını 2k’ya indiren RBE’nin bu başarısı rotasyon ve orman kontrolü idi. RBE bu maçta orman kontrolünde sadece 3 puanlık bir liderlik ile rahat altın farkını indirmiş fakat ward skorundaki 110’luk katkı karşılaşmalardaki en kötü ortalaması. Unutmamak gerekiyor ki SUP 9. haftaya rol değişiklikleri ile çıkmıştı. SUP şimdiye kadar 9 kere mavi, 19 kere kırmızı tarafta oynadı. AUR ve FB’den aldığı mağlubiyetlerde ise kırmızı takımdı. RBE’de ise bu durum tam tersi. Mavi tarafta çıktığı 18 maçın 14’nde galibiyete uzanırken kırmızı tarafta oynadığı 10 maçın 3’ünde yenilen taraf oldu. Finalin adının SUP vs. RBE olması kafaları karıştırmasın. Takımlara tarat seçimi sunuluyor.

Biraz da objektiflere ve macro oyuna eğilelim. SUP sezon boyunca 67 drake’i cebe indirirken 22 drakei alamadı. Cloud ve mountain’a önem veren ekip bu iki drakei onyedi defa katletti. Oyun sonunu 26,6 ile oynayan ekibin 3 elder deneyimi ise başarıyla sonuçlandı. Buradan takımın oynamak istediği late oyunun ne kadar objektiflere ve oyunun early/mid tutuşuna bağlı olduğunu anlayabiliyoruz. RBE’nin önceliğinde ise infernal ve mountain drakeleri var. Rakiplerine 9 defa infernal’ı ve 8 defa mountain’ı kaptıran haydutların iki drake oranı 62,5% ve 65%. Fakat genel drake istatistikleri elbette spesifik öncelikli oyun boyunca RBE oyun başına en az 2 drake alırken SUP’ta bu durum 77.2% pit kontrolü ile 2.4. Kaldı ki SUP dakika 15’te en az bir drakei görürken RBE’de bu oran 0.68%. fakat işler Baron’da değişiyor. Her oyununa en az 1 Baron alan SUP’un LCK ve EULCS’ten yüksek olan 87.5%’lik Baron kontrolü ise göz dağlamaya yetiyor. En yakın takipçisi ise haliyle RBE. 79%’luk alım ile ekip oyuna başına 0.93% Baron gördü. Burada tabii ki pitte çıkan savaşların da etkisi büyük. SUP burada tecrübesini konuşturarak rakibini hata yapmaya zorlayan ve flank Baron’u ligimizde en iyi uygulayan takım. En bariz örneğini ise 7. haftada ilk mağlubiyetini tattıran Aurora maçında görebilirsiniz. İlk Baron’u AUR’un görüşü olmadan, ikinci Baron’u ise Wisdom’a erken smite kullandırarak almışlardı.

Başta ormancı rotasyonları ve bire birdeki eşleşmelerin early game adına büyük önem arz ettiği final serimiz yarın koridor eşleşmeleri ile devam edecek.