Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri KMF 2018 Analizi: Eşleşmeler

KMF 2018 Analizi: Eşleşmeler

Topta yılların eskitemediği fabFabulous karşısında takımı için koridor metasını değiştiren BB. Profesyonel kariyerindeki ilk günlerde pro metasına adapte olmakta epey bir zorlansa da hiç şüphesiz 2018 Sezonu’na adapte olmuş durumda artık. Haliyle oyuncunun şampiyon havuzu da genişledi. Mevsim boyunca 13 farklı şampiyon ile laneinin tutan BB takımın 58.7% ile en düşük skor ortalamasına sahip. Fab’ın ise 9 şampiyon ve 58% skor katkısı ile mevsimi kapatması aslında iki lanein de birbirine çok yakın geçtiğinin bir kanıtı. İki lane de 15. dakikada cste ortalamanın biraz gerisinde fakat fab 15. dakikadaki cs liderliğinde fab daha üstün. İki oyuncunun da 6şar solo killi bulunurken dakika başına K+A oranında fab 8%’lik bir farkla ile .31 ile daha proaktif bir tablo sahibi olsa da BB’ye nazaran rakibine daha çok FB bırakıyor. Gününde olan oyuncunun daha ön plana çıkacağı kesin.

Malrang bot lane odaklı bir ormancı. Her iki oyunda bir FB alan oyuncunun FB ganklerinin büyük çoğunluğu bota yönelik (13 maçlık bir FB maratonu). 54%’lük bir FB oranına sahip olan oyuncu ligin en proaktif ormancısı. Tabii bu alışkanlığının bedeli ise 4%’lük FB bırakması. Görüşün kısıtlandığı ormancı eşyalarından sonra daha kolay agresifleşebilen Malrang’a gelecek olan müdahalenin early gamede harita kontrolünü ele geçirmek olduğunu söylesem yanılmış olmam çünkü Malrang’ın takımını snowballa sürüklemesi hiç zor değil.

GBM SUP için gerçek bir dinamo değil fakat işleyen en önemli çarklarından biri. Tam 16 şampiyon ile sezonu domine eden oyuncunun insiyatif picklerini ne denli iyi oynayabildiği ortada. Burada GBM’e yönelik ban yerine şampiyonunun earlydeki açığını Cepted’ın Malrang ile kovalaması gerekiyor. Çünkü oyuncu Zeitnot’tan sonra 28% hasar ile takımın ikincil hasar kaynağı olarak ortaya çıkıyor. Burada Cepted’ın roam lane phasei sağlıklı geçirmesinden gelen XP farkı 15. dakikada GBM’e 222 XP fark atarak hem XP’de öne geçiyor hem de 15. dakikaya GBM’den yaklaşık 12 CS önde giriyor. SUP’Un buradaki yegâne amacı harita avantajı sonrası Cepted’ı zonelamak ve skor çıkarmak. Burada skorun mimarı GBM’e büyük sorumluluk düşmekte. Cepted’ın early gamede düşmesi ve bunu kule skoru ile süslemeleri RBE’nin late umutlarını yeşertmelerini engelleyecektir.

İki takımın da lane phaselerinin belki en sağlıklı geçtiği yer bot. İki takım da rakibine göre proaktif/reaktif oynamayı çok iyi biliyor. Ezreal ile 11 maça çıkan oyuncunun bu sayede Holyphoenix’e attığı altın farkı 202. Ve bu fark, Zeit’ın 149 hasar farkıyla dakika başına 721 hasar çıkartıyor. Tabii ki burada not edilmesi gereken ufak bir detay daha var. Zeit, mevsim boyunca bir solo kill çıkartırken Holy 4 solo skill edindi. Holy’nin takımını sırtlamak için split pusha gittiğinde daha fazla aksiyon yaşıyor. SUP’un Holy’i tek yakalamaması için Holy’nin bazı insiyatiflerden vazgeçmesi gerekecektir. Kai’Sa’nın şu an en iyi ADC olduğunu düşünürsek her iki takımın da olası bir Kai’Sa banına yönelme ihtimali var. Bu da takımların rakiplerini önceden hazırlanmış “havuz daraltma”ya sürükleyebilir. EU LCS Finals’da VIT 4. maçta Rekkles için tam 5 tane ADC banlamıştı. RBE’nin burada benzer bir şekilde Zeitnot’ı yönlendirmeli ve mekaniksel hataya zorlamalı. Burada da oyuncunun geniş havuzu ön plana çıksa da Zeit yarı finallerde Kai’Sa ile pozisyon hatası yapmış ve takımını bir anda hasarsız bıraktığını anlara gözlemledik. Fakat Zeitnot’ın her türlü tehlikeli. RBE’nin botta bir anda çoğalması oyuncunun earlyde düşürülmesi için en ideal pozisyon. Supportlarda ise iki Dumbledoge ve SnowFlower’ın ADC koruyan picklerinin yanı sıra serideki playmaking insiyatifleri bir hayli önem arz ediyor. Öte yandan 15. dakikadaki altın ve XP farkı ile Dumble’a tur bindiren SF’in altın avantajı ile görüş itemını tamamlayıp objektif kontrolünde takımına katkı sağlaması ise birincil önceliği olmalı. SF’in ligdeki agresifliğini seriye daha istikrarsız yansıtması halinde SUP’un bir anda ipleri RBE’ye teslim etmesine neden olabilir.

Flank’in tahmini:

Ahmetcan “ggFlayeep” Gül: Supermassive 3 – 1 Royal Bandits

Halil ”cocohot” Öklü: Supermassive 2- 3 Royal Bandits

Mert Arman: Supermassive 3 – 0 Royal Bandits

Osman “Azman” Öztürk: Supermassive 3 – 1 Royal Bandits

Furkan “HadiAbimAğla” Aksoy: Supermassive 0 – 3 Royal Bandits

Hakan “Bleonidas” Karaca: Supermassive 3 – 1 Royal Bandits

Turgay “Hadz” Arslanoğlu: Supermassive 3 – 2 Royal Bandits