Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Kitaptan oyuna, oyundan diziye: The Witcher

Kitaptan oyuna, oyundan diziye: The Witcher

The Witcher, oyunuyla büyük bir üne sahip olmuş olsa da ilk tanışmamız kitap serisi ile oldu. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski tarafından kaleme alınan serinin konusu, ana karakter Geralt’ın canavar avcılığı ile ilgili macera dolu hayatıdır. Kitabı çok sevilen The Witcher’ın bu popülerliği 5 yıl sonra, ilk Witcher oyunuyla yeniden canlanmış ve büyük bir oyuncu kitlesine ulaşmıştır.

RPG (role playing game) olarak 2007 yılında, CD Projekt Red tarafından geliştirilmiş ve tek oyuncu modu ile piyasaya sürülmüştür. Windows ve OS erişimi bulunan oyunda, kitaba büyük ölçüde sadık kalınmış ve kitaptaki senaryo üzerinden gelişen olaylar bütünü konu alınmıştır. Fantastik bir dünya olan Rivia’da canavar avcısı olması sebebiyle Rivialı Geralt olarak anılan karakter bir savaş sonrasında öldüğü düşünülürken Rivia’dan uzakta yaralı durumda ortaya çıkar. İntikam için tekrar Rivia’ya dönme amacıyla başlayan maceraları oyuncunun seçimleriyle harmanlanmış oyun, grafikleri, senaryosu ve oynanışı bakımından en popüler RPG örneklerinden biri olmuştur.

The Witcher’ın kitaplarını okuduk, oyunlarını oynadık ve şimdi izleme zamanı. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, Sapkowski, her ne kadar kitaba sadık kalınsa da oyundan rahatsız olduğunu çok kez belirtmişti. Dizide de aynı problemin yaşanmaması adına, senaryonun yaratıcısı olarak dizide rehberlik yapacak. Ayrıca Netflix ile yaptığı iş birliğinden memnuniyetini dile getirerek kitabın hikâyesine sadık kalınacağının garantisini de verdi.

Mutasyona uğramış olan canavarları avlayan ana karakter Geralt’ı Henry Cavill canlandırırken, Ciri’yi Freya Allan ve Yennefer’i Anya Chalotra canlandıracak.

Oyunun ve kitabın sevenlerinin yorumları arasında olumsuzların çoğunlukta olduğu görülse de Netflix’in bu işin altından layıkıyla kalkacağını düşünenler de azımsanamayacak kadar fazla. Olumsuz yorumlar ise Witcher karakterinin canlandırmasının ağır olması sebebiyle kimseye uymayacağı ile ilgili oldu. Senaryonun değiştirilmesi ve daha önce pek çok örnekte görüldüğü gibi itibarının düşmesi ise diğer olumsuz yorumların konusu oldu. Bu konuda, Sapkowski’nin teminat vermesi The Witcher sevenlerinin içini rahatlatacak mı ya da dizinin piyasaya sürülmesiyle önyargılar yerini beğeniye bırakacak mı tahmin etmesi zor. Bunun için dizinin çıkış tarihini yani yılın sonunu beklemek gerekecek.