Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İlk MMORPG oyunu: Never Winter Nights

İlk MMORPG oyunu: Never Winter Nights

MMORPG nedir? Kaba bir tanım yapmak gerekirse çoğumuzun çocukluğunda ve gençliğinde önemli bir yer kaplayan Metin2, Knight Online, World of Warcraft gibi oyunlara MMORPG deriz. MMORPG'nin Türkçe olarak tam karşılığı ise ''Devasa çok oyunculu çevirmiçi oyunlar'' (MMO) ve ''Rol yapma oyunun'' (RPG) birleşmesi sonucu ortaya çıkan 'Çok oyunculu çevrimiçi rol yapma''dır. İşte bugün bu türün ilk örnekleriden olan Neverwinter Nights'ı ele alacağız.

Oyuna MMORPG'nin ilk örneklerinden deme sebebim daha önce 1970'li yıllarda MUD ve CARİBE gibi örneklerin olması lakin bunların günümüz MMORPG tanımın çok dışında kalmasıdır. Bu oyunlar MMORPG'nin kökleri olsa da MMORPG türü tam olarak oturmamıştı.Ta ki 1991 yılında Stormfront Studios,Never Winter Nights'ı geliştirene kadar. Oyun ilk grafik destekli MMORPG oyunu olmakla birlikte birçok oyuncunun dikkatini çekmeyi başarıyor.

Oynanışa bir göz atacak olursak o yıllar için gayet başarılı sade ve güzel mekaniklere sahip olan oyun arayüz ve canavarlar konusunda da yine 1991 yılına göre harika bir iş çıkarmış. Arayüz ne kadar anlaşılır ve güzel olsa da maalesef oyunun hikayesinin ve bir MMORPG oyunu için en önemli özellik olan ticaretinin çok başarılı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Günümüzdeki MMORPG'lere bakacak olursak Dauntless gibi birkaç istisna dışında çoğu MMORPG oyunun tutulma sebebi grafikleri değil ticaret sistemi ve kullanılan harita sayısı olmuştur. Firmanın yaptığı en mantıklı hareket ise Never Winter Nigths'ın enhanced yani geliştirilmiş ve iyileştirilmiş versiyonunu PS4 gibi konsollara sunmak oldu.

Her şeyi bir yana bırakıp genel olarak düşünecek olursak bugün Never Winter Nights sayesinde Metin2, Knight Online gibi oyunlar oynama fırsatı buluyoruz. Uzun lafın kısası MMORPG konusundaki çoğu şeyi Never Winter Nights'a borçluyuz.