Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon Olanlar: Strateji Oyunları

İkon Olanlar: Strateji Oyunları

Her hafta farklı türde oyunların en tanınmış ve beğenilmiş olanlarını incelediğimiz serimizde bu hafta saatlerce kafa yorduğumuz, satrançla bile kıyaslanan bir oyun türü olan strateji oyunlarını inceleyeceğiz.

1) Starcraft

Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen ve yayımlanan 1998 çıkışlı Starcraft tüm dünyada oyun sektörünün değişiminde etkili olmuş bir yapıttır. Strateji hayranları Starcraft'ın çıkışıyla beraber onunla yatıp onunla kalkar hale geldi. Etkileyici görsel özellikleri ve oyun kurgusu ile kullanıcılarını kendisine bağlayan bu oyun birçok ülkede hala en çok oynanan oyunlar arasında çizgisini korumaktadır.

 

2) LOTR: The Battle for Middle-Earth 2

The Lord Of The Rings The Battle For Middle Earth 2, EA Games tarafından PC için geliştirilen bir strateji oyunudur. Yüzüklerin Efendisi filmlerine ve kitaplarına dayanılarak hazırlanmıştır. Serinin ilk oyunu 2004 senesinde The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth ismiyle yayınlanmıştı. İlgi gören seri sonrası devamı olması için The Lord Of The Rings The Battle For Middle Earth 2 piyasaya sürüldü. Oyun özellikle Online modlarıyla oyuncuların beğenisini kazanmıştır. Aragorn, Legolas, Gimli, Gandalf gibi kahramanları yaratabiliyorsunuz. Bu kahramanların gücü oldukça yüksek ve bazen neredeyse bir orduyu bile dağıtacak hakimiyete ulaşıyor.

 

3) Age of Empires

Age of Empires, 1997 yılında Ensemble Studios tarafından yapılan ve Microsoft tarafından piyasaya sürülen gerçek-zamanlı strateji oyunudur. Tarihi gerçeklerden kaynak aldığı senaryosu ile dikkat çeken oyunda, Taş Devri döneminden Demir Çağına dek süren bir zaman ele alınıyor. Motoru Genie ile de dikkat çeken oyun, 2B bir grafik dokusu kullanmasına rağmen o dönem için görülmemiş grafikleriyle de öne çıktı.

Popüler bir serinin ilk oyunu olan Age of Empires, sonradan Age of Empires II: The Age of Kings, Age of Mythology ve Age of Empires III gibi oyunların da atası oldu.