Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon Olanlar: Ajan Oyunları

İkon Olanlar: Ajan Oyunları

Her hafta farklı türlerde oyunların en iyilerini incelediğimiz serimizde bu hafta gizli görevler yaptığımız, ajan oyunlarına yer veriyoruz. Oynarken bizi soğuk soğuk terleten, kaos ve yüksek sesli çatışmalardan ziyade adeta bir leoparın avını avlarkenki titizliği ve sessizliği ile hareket etmemiz gereken bu oyunlarda kendinizi adeta karakteriniz yerine koyarak hareket edebiliyorsunuz. Bu yazımızda bu bağlamda Tom Clancy’s Splinter Cell ve Hitman oyunlarını inceleyeceğiz.

Tom Clancy’s Splinter Cell Blacklist

2013 yılında çıkan ve serinin 7. oyunu olan oyun ismini, birçok oyuna eserleri konu olmuş olan ünlü yazar Tom Clancy’den alıyor. Oyunun konusu bir önceki oyun olan Splinter Cell: Conviction’ın hemen devamını konu alıyor. Ana karakterimiz Sam Fisher, on iki ölümcül teröristin birleşerek oluşturduğu “Blacklist” adı verilen ve amaçları Birleşik Devletler’e zarar vermek olan grubun faaliyetlerini engellemeye çalışıyor. Sam’e bu zorlu görevde ise eski bir ajan olan Grim yardımcı oluyor.

Oyun motoru olarak bir önceki oyun olan Conviction ile aynı teknoloji kullanılsa da oynanış şekli olarak bazı farklılıklar söz konusu. Yeni bir özellik olan “Killing in Motion” sayesinde akan zaman içinde tekli veya çoklu hedefleri işaretleyip onlara yaklaştığınızda öldürücü vuruşlar yapabiliyorsunuz. “Active Sprint” ise aktif koşu halindeyken adeta bir yılan gibi esnek ve hızlı bir şekilde dolaşabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde duvarlara tırmanıp, bariyerlerden atlayıp aynı zamanda bunları yaparken hedeflerinizi seçip bir sonraki hamleninizi planlayabilirsiniz.

Gizliliğin ve sessizliğin esas olduğu bu oyunda kendinize atmosfere o kadar çok kaptıracaksınız ki kalp atışlarınızın hızlanması kaçınılmaz olacak.

 

Hitman 2

13 Kasım 2018’de yayınlanan Hitman 2 ile oyunun geliştiricisi olan IO Interactive, oyunda köklü değişikliklere gitti. Ajan 47’nin suikast yelpazesi çok daha geniş. Somon balığından peluş ayıya kadar birçok farklı cisimle ve yöntemle düşmanlarınızı avlayabiliyorsunuz.

Oyunda Shadow Client adlı bir suç örgütüyle başımız dertte. Bu oyunda daha önceki oyunlardan farklı olarak Ajan 47’nin hikayesi üzerine çok da durulmuyor. Yani devam niteliğinde olan bir oyun değil. IO Interactive, 2016 yılında çıkan Hitman oyunundaki mekanikleri daha da geliştirerek bize daha zengin bir deneyim yaşatıyor. Oyun aynı zamanda çevrimiçi oynamayı şart koştuğu için puanlarınızı da arkadaşlarınızla da karşılaştırabiliyorsunuz. 

Oyunda hikayeleri takip ederek suikastlerinizi yapabildiğiniz gibi doğaçlama olarak da takılabiliyorsunuz. Bu da sizi oyunun içine çok daha fazla çekiyor ve yaratıcılığınızı kullanabiliyorsunuz. Oyunda gözlem yapmak oldukça önemli. Sokakta dolaşırken kulak misafiri olduğunuz bir sohbet size suikast yolları hakkında ipucu verebiliyor. 

O kadar çok suikast alternatifi var ki aynı bölümü bile tekrar tekrar oynayasınız geliyor. Oyunda yapay zeka sizi o kadar da çok zorlamıyor ama tabii zorluğu arttırarak işleri biraz daha kendiniz için zorlaştırabilir ve daha çok puan kazanabilirsiniz. 

Tüm oyunlarında yine gizliliğin ve esas olduğu Hitman serisinde soğukkanlı bir suikast olmak size inanılmaz bir keyif verecek.