Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon olanlar: Açık dünya oyunları

İkon olanlar: Açık dünya oyunları

İkon olan karakterler ve oyunlardan bahsettiğimiz seride bu hafta “açık dünya oyunlarını” konu edindik. “Serbestlik benim için çok önemli.” diyenlerin en sevdiği oyun türünün en iyi örnekleri, ikon olanları hangileri dersiniz? İşte cevabı…

Fallout 4

Fallout 1, 2 ve 3 ile hiçbir bağlantısı olmayan 4. oyunun detaylı olduğu, karakter yaratma ekranından anlaşılıyor. Karakteri yaratırken “yok artık” diyebileceğiniz oyun, 2077 yılında yaşanan büyük bir savaş sahnesiyle başlıyor. Oyunda, insanlar dışında düşman olarak karşımıza çıkan yaratıklar zaman geçtikçe daha da güçleniyor ve bu durum oyuna daha büyük bir rekabet ortamı katıyor. Özellikle 3. oyunda açık dünya temasıyla tanışan oyun, bu konuda kendini daha da geliştirerek 4. oyunda daha iyi bir deneyim sunuyor. Serbest bir oyun deneyimi ve iyi hazırlanmış bir oyun senaryosu ile listeye girmeyi hak ediyor.

The Witcher 3

En iyi açık dünya oyunlarından biri olan The Witcher, o kadar sevilmiş ve popüler olmuştu ki yakın zamanda dizisi bile çıkmıştı. Çok farklı görevlerin yer aldığı oyunda, gerilimi doruğa taşıyabilen başka bir açık dünya oyunu var mı diye düşününce benin aklıma gelmiyor. Sinematiklerin oldukça önde olduğu The Witcher önceki oyunların daha da iyileştirilmiş haliyle en iyi Witcher oyunu olmuş durumda. Hem karakterler hem de senaryo anlamında hikâye ve detaylar en küçük noktaya kadar düşünülmüş.  Kısacası, hem oynayın hem izleyin.

Elder Scrolls V: Skyrim

Mükemmel seviyede grafikler ve açık dünyanın sınırsız yapılacak şey sunması birleşirse nasıl bir oyun çıkar? Tam olarak Skyrim gibi bir oyun… Zaten daha önce oynayanlar bilir ki Skyrim evreni başlı başına bir yapıttır. Oynanış olarak önceki oyunlara benzeyen oyunda, bitkilerle uğraşıp iksir yapmaya kadar birçok şeyle uğraşabilirsiniz. Ayrıca, sayısız görevle sıkılmadan devam edeceğiniz senaryoda her an her şey yaşayabilirsiniz. Oyunda yer alan ufak tefek mantıksızlık ve hatalar da var ancak oyunu büyük derecede etkilemiyor.

GTA V

Açık dünya denince akla ilk gelen oyunlardan biri de GTA V. Çoğu oyunseverin en az bir kere oynamış olduğu oyunda tamamen serbestsiniz.  GTA V, açık dünyayı keşfetmek isteyenlere de görevler bazında ilerlemek ve hedefli bir oyun oynamak isteyenlere de keyifli bir oyun bir deneyimi sunmayı başarıyor. Oyunun başlangıcında hızlı bir giriş yapması ilk aşamada afallamanızı sağlayabilir ancak oyunun devamında bu his kesinlikle kayboluyor. Açık dünyanın serbestliği, eğlenceli görevler derken kendini GTA dünyasının içinde bulmayan yoktur. Bu yüzden en iyi ikinci oyun olma hakkını da kazanıyor.

Red Dead Redemption 2

En iyi açık dünya oyunu olarak listenin ilk sırasına yerleşen oyun Red Dead Redemption 2 oldu. Görsel anlamda çok iyi bir iş çıkaran oyunda grafikler kalite kokuyor desek yeridir. Ayrıca, daha önceki oyunlarda yer almayan şehir teması hem detaylı hem de neredeyse hiç mantık hatası olmadan oyuna uyarlanmış. Hepimiz biliyoruz ki bir oyun ne kadar iyi olursa olsun mantık hataları buluruz ama bu kez bunu yaşamak zorunda kalmıyoruz. Kısacası teknik anlamda çok iyi geliştirildiğini söyleyebiliriz. Senaryoya bakınca, GTA V’in daha gelişmişi olduğunu söyleyebiliriz. Aklınıza gelebilecek her şeyi yapabileceğiniz bu oyunda, görevler anlamında da çok geniş bir havuz bulunuyor. Gerçek hayatta başınıza gelebilecek ama bir oyuna uyarlamanın kimsenin aklına gelmeyeceği detayları oyunda görmek de mümkün. Kısacası, açık dünya oyunlarının en iyisi olmayı kesinlikle hak eden bu oyunda sıkılmak ya da saçmaladıklarını düşünmek imkânsız. Bu yüzden kovboy temalı oyunu henüz oynamadıysanız en kısa süre bir göz atmanızı tavsiye ederim. Zaten, göz atmak için açtığınızda elinizden bırakamayacaksınız.