Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Hem ucuz hem çok keyifli: Move or Die

Hem ucuz hem çok keyifli: Move or Die

Hem ucuz hem çok keyifli serisinde bu hafta çok hareketli bir oyun inceledik. Oyun boyunca hareket etmeniz, rakiplerinize engeller koymanız ya da onların önüne geçmeniz gerekiyor. Çok iyiyseniz, sizi elemeye çalışıyorlar. Durursanız ne oluyor? Oyunun adından da anlaşıldığı gibi ölüyorsunuz. İşte, Move or Die!

21 Ocak 2016 tarihinde piyasaya sürülen Move or Die oyunu The Awesome Guys tarafından geliştirildi. Oyun, hem offline hem de online olarak oynanabiliyor ancak önceki haftalarda incelediğimiz oyunlar gibi kendi arkadaşlarınızla local modda oynamak en keyif verici yol oluyor. Ayrıca, offline modda oynamak için günden bir kez erişim hakkınız oluyor.

Oyunun oynanışına baktığımız zaman kontrollerinin oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. 4 temel tuşla oynanabilen oyun, hem MAC OS hem Windows hem de Linux’ta erişime açık. Aynı zamanda yakın zamanda PlayStation’a da uygun hale getirilen Move or Die’da farklı haritalar bulunuyor. Hangi haritada oynayacağınızı kendiniz seçiyorsunuz ve bu seçtiğiniz haritada, diğer 3 kişiyle rekabet ederek haritanın galibi olmaya çalışıyorsunuz.

Oyunların hepsinin farklı konsepti bulunuyor. Bazen bir topu potaya sokmanız, bazen kutulara en son dokunan karakter olmanız ya da bunun gibi farklı hedeflere ulaşmanız gerekiyor. Kazandığınız her turun sonunda puan kazanıyorsunuz. Hatta bölümlerin sonuna doğru en yüksek puana sahip olan karakterin Boss olarak tasvir edildiği bir bölüm oluyor. Burada, hangi karakter Boss’u öldürdüyse puan ona gidiyor. Elbette bölümler bu kadar değil. Ama hepsinin tek bir ortak kuralı. Hareket etmeyi bıraktığınız zaman ölüyorsunuz. Oyun süresince hareket halinde olmanız gerekiyor ve uçma seçeneği olan turlarda uçmak hareket etmek olarak görülmüyor. Yalnızca, bazı bölümlerde ortaya çıkan özel kutuların üzerindeyseniz hareket etme zorunluluğu olmuyor.

Oyunun fiyatı da konseptimize uygun olarak çok uygun. Normalde tekli paketi 24 TL olan oyun, şu anda %60 indirimde ve fiyatı 9,60. Ancak arkadaşlarınızla birlikte oynayacaksanız, dörtlü paketi almanız çok daha mantıklı. Dörtlü paketin normal fiyatı 59 TL ancak tekli paket fiyatı gibi bu da %60 indirimde ve 23,60 TL’ye alabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor ve oyundan önce verilen bilgilendirme ve yönlendirmeler tamamen İngilizce yapılıyor. Bu yüzden hiç İngilizce bilmiyorsanız, oyun hakkında Türkçe videoları izleyerek genel anlamda bilgi sahibi olup öyle başlamanızı tavsiye ederim.

 

 

Bu oyunu oynarken bizde çok eğlendik! izlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=Z-zgbm5zqew