Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Günahım Neydi: Far Cry New Dawn

Günahım Neydi: Far Cry New Dawn

Far Cry serisinin bu sene çıkan oyunu New Dawn bu haftaki “Günahım Neydi” yazımızın konusu olmayı hak eden oyun oldu. İlk oyunlarıyla harika başarılar elde eden Crytek yapımı birinci şahıs nişancı türü bu oyunumuzun acaba günahı neydi?

Oyunun günahlarından önce bu oyunun başarılarından ve neden her sene çıktığından bahsetmek gerekir ise; Far Cry, Almanya'da Crytek tarafından geliştirilmiş ve üç Türk yazılımcının da arasında bulunduğu Ubisoft tarafından yayınlanmış bir video oyunudur. 23 Mart 2004'te Microsoft Windows için satışa sunulmuştur. Far Cry dört ay içinde 730,000 adet satılmış ve halen dünya çapında 1 milyonun üzerinde kopyası satılmaktadır. Orijinal oyunu çeşitli konsollar için üretilmiş ve Far Cry adında bir film bile çekilmiştir.

       

Oyunun neden her sene çıkacağına gelecek olursak, Far Cry serisi kendi türleri arasından hem mekanikleri hem de çeşitliliği bakımından en gelişmiş olanıdır. Kısaca, EA’in FIFA serisinde uyguladığı stratejinin aynısı diyebiliriz. İkisi de türünün en gelişmiş ve tekel olmuş oyunu olduğu için yayıncılar ve geliştiriciler bu oyunu hep aynı motoru kullanarak ama sürekli geliştirerek önümüze çıkarmayı uygun görüyorlar. Yeni çıkarttıkları her oyunda bizi eğlendirmeye yetecek kadar farklılık koyamayacakları için ve sürekli adalarda geçen bu seriyi farklı hikayelerle anlatmak zor olacağı için de doğal olarak oyun hayran kitlesi tarafından yavaş yavaş sevilmemeye başlandı. Bu sebeple yayıncılar ve geliştiriciler bekledikleri ilgiyi ve geliri elde edemedi.

Durum böyle olunca da kendi kendilerini köşeye sıkıştırmış oldular. Açmak gerekir ise, oyunun kemik hayran kitlesi ilk oyunlardan sonra serinin yeni oyunlarının çıkmasını istediler ama onlar tekrar tekrar benzer hikayeler ve benzer yan görevler karşılarına çıkarmaya başlayınca hayran kitlesi de farklı oynanış veya en azından farklı hikayesi olan bir oyun bekledi ancak maalesef oyunun yapımcıları bunu veremediler. Daha sonra, beklenen satış olmayınca da yayıncılar serinin Far Cry Primal adlı oyunu ile farklı oynanışa sahip bir oyun vermeye çalıştıklarını söylediler ancak Far Cry 4 map’ini kullanarak karşılarına çıktılar ama hayranlar bunu yemedi. Bunlara ek olarak, ana hikaye kurgusu ve yan görevler serinin daha önceki oyunları ile neredeyse birebir aynıydı ve bu deneme de başarısız oldu.

Diğer oyunları da göz önünde bulunduracak olursak Far Cry New Dawn’ın günahları kısaca; az yenilik, zayıf atmosfer, eksik ve kötü animasyon kendini tekrar eden görev yapısı ve sıradanlık idi. Ancak; adada geçen bu seri ile işlerinin zor olduğu açık ve umarız geliştiriciler bir sonraki oyunları ile karşımıza daha iyi bir oyun ile çıkmayı başarıp seriyi devam ettirmeyi başarabilirler.