Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri GS Espor: Dün, Bugün ve Yarın

GS Espor: Dün, Bugün ve Yarın

Çeşitli spor dallarında yer alan ülkemiz kulübü Galatasay, 29 Kasım 2016 tarihinde espor şubesini açtığını duyurmuştu. Kısa zaman içinde Wolfteam, League of Legends, Zula, PUBG, FIFA, Paramanya gibi oyunların takımlarını oluşturarak hem yerli hem de yabancı liglerde boy göstermeye başladı. Bu yazımızda Galatasaray Espor'un League of Legends takımı ve 2019 Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi için oluşturacağı kadrodan bahsedeceğiz.

GS Espor, ilk mevsimlerde beklentilerin altında kaldı. Her ne kadar "Broken Blade", "Abbedagge", "Noxiak" gibi yıldız oyuncuları kadrosunda bulundurmuş olsa da, relegate olmaktan kurtulamadı ve Yükselme Ligi'ne düştü. Daha sonra Yükselme Ligi'nde de başarısız olunca, League of Legends sahnelerine ara verme kararı aldı. 

2019 yılı Kış Mevsimi 'nde sahneye geri dönen GS Espor, bu sefer ligde yer almış tecrübeli oyunculardan oluşan yeni bir takımla ortaya çıktı. Lig başladığında, 5. veya 6. olacağı düşünülen GS Espor, çeyrek final mücadelesinde %95 ile favori olarak gösterilen "Doğuş Üniversitesi AURORA" takımını yenerek küllerinden yeniden doğduğunu herkese kanıtladı.

Peki ya 2019 Yaz Mevsimi nasıl olacak?

Kış Mevsimi bittiği anda oyuncularının neredeyse tamamına tek seferde veda eden Galatasaray, birkaç transferini önceki dönemler düşünülünce oldukça erken duyurmuş durumda. Gelin, takımda kalan veya transferi gerçekleşmiş oyuncularını gözden geçirelim.

 

GÖKHAN "MADNESS" UÇAR

 • 4.6 KDA ORANI
 • 9.6 DAKİKA BAŞINA MİNYON
 • %67 SKOR KATKISI

Takımın göz bebeği, kaptanı hatta maskotu bile denebilir. Çok fazla kaynak kullanması nedeniyle bazen Farmness olarak anılıyor. 🙂

2019 Kış Mevsimi'nde HWA karşısında oynadığı Kai'sa oyunu ile yabancı bültenin de dikkatini çekmiş ve League of Legends tarafından hazırlanıp resmi Youtube kanallarında paylaşılan "The Penta" programının 6. bölümünün kapak yüzü olmuştur. 

Nişancı pozisyonunda oynayan Madness, sezon boyunca gösterdiği başarılı performans sonrasında yaprak dökümü yaşayan GS Espor'un as takım kadrosunda yer almaya devam eden tek oyuncu oldu. Kaptanlığına Yaz Mevsimi'nde de devam edeceği tahmin ediliyor.

 

Lee "GBM" Chang-seok

 • 4.0 KDA ORANI

 • 8.0  DAKİKA BAŞINA MİNYON

 • %68 SKOR KATKISI

Orta koridor oyuncusu GBM, 2013 Haziran'da oyunculuk kariyerine CJ Entus Frost'ta başladı. 2018 Kış Mevsimi'nde, ülkemiz takımlarından BAU Supermassive'e transfer oldu. Daha sonrasında ise Royal Youth forması giyerek geçen sezonda yarı finale ulaştı. 2019 Yaz Mevsimi için GS Espor'un açıkladığı ilk transfer oldu. Transferi, esporseverler ve Galatasaray hayranları tarafından çoğunlukla olumsuz karşılandı.

 

Choi "BalKhan" Hyun-jin 

Profesyonel kariyerine 2018 Aralık ayında başlayan Koreli Ormancı BalKhan, ilk mevsiminde şampiyonluğa ulaşarak dikkatleri üzerine çekti. Transferini daha önceden "Galatasaray yeni ormancısını buldu" başlıklı haberimizde paylaşmıştık. Bazı taraftarlar, sahip olduğu kazanma oranı düşük olduğu için transferi eleştirse de unutmamak gerekir ki kendisi en zor sunucu olarak kabul edilen Kore sunucusunda 600 LP gibi yüksek bir ELO'da yer almakta. Bulunduğu seviyeyi düşünürsek daha fazla kazanma oranı ile çıkabileceği bir üst lig zaten bulunmuyor. Takıma katılmasıyla birlikte GBM ile daha rahat iletişime geçebileceği ve "Koreli ormancı – Koreli orta koridor oyuncusu" olarak daha iyi bir sinerji yakalayacakları düşünülüyor.


 

Açıklanan transferleri değerlendirdik, sırada açıklanmayan pozisyonlar ve bu pozisyonlar için konuşulan isimler var.

 1. Üst koridor
 2. Destek

GS Espor'da destek pozisyonu için konuşulan birkaç isim mevcut. Ancak bir tanesi var ki gerçekleşecek olursa ortalığı birbirine katan bir transfer olacak. Bunun yanı sıra, üst koridor için sadece bir isimden bahsediliyor. Transfere o kadar güvenilmiş ki başka isimler gündeme bile gelmiyor. Hatta GS Espor Akademi kadrosunda oynayan üst koridor oyuncusu "Smoke" ile yollar ayrıldı ve oyuncu Beşiktaş Espor'a transfer oldu.

Üst koridor için konuşulan isimden bahsedelim;

ONURCAN "RAGNER" ASLAN

 • 3.0 KDA ORANI

 • 8.1 DAKİKA BAŞINA MİNYON

 • %71 SKOR KATKISI

Üst koridor oyuncusu Ragner de profesyonel kariyerine yeni başlayan sporcular arasında. 2018 Ocak ayında, Bursaspor Espor takımında başladı. Hemen ardından Dark Passage'a transfer oldu. Edindiğimiz bilgilere göre, GS Espor için muhtemel üst koridor oyuncusu. GS Espor ve Ragner'in anlaştığı, transferin gerçekleşmesi için Dark Passage'ın onayının beklendiği söyleniyor. 

 

Sıra geldi destek rolü için konuşulan adaylara…

MERT "MGX" GÜVERCİN

 • 3.5 KDA ORANI

 • 3.8 DAKİKA BAŞINA MİNYON

 • %66 SKOR KATKISI

GS Espor için en "garanti" sayılabilecek destek oyuncusu adayı MGX. Geçen mevsimde GS Espor Akademi takımında yer alan MGX, Thanos'un sonsuzluk taşlarını kullanıp GS Espor'un oyuncularını yok etmeye çalışmasından kurtulan ve takımda kalan ikinci oyuncu. Madness ile duo olarak oynadığı maçlar dikkat çekince, "Acaba destek rolünü oynaması için mi takımda?" sorusunu akıllara getiriyor.

 

MUSTAFA KEMAL "DUMBLEDOGE" GÖKSELOĞLU

 • 4.1 KDA ORANI

 • 1.6 DAKİKA BAŞINA MİNYON

 • %63 SKOR KATKISI

2014 Ocak ayında profesyonel kariyerine başlayan destek oyuncusu Dumbledoge, geçen mevsimde Royal Youth forması giyerek yarı finale ulaşmıştı. Mevsim bitişi ardından takımdan ayrıldığını kişisel Twitter hesabından duyurmuştu. GS Espor destek rolü için taraftarın en gözdesi konumunda.

 

BAHADIR "JAPONE" ÇOLAK

 • 2.7 KDA ORANI

 • 1.8 DAKİKA BAŞINA MİNYON

 • %62 SKOR KATKISI

İşte, eğer gerçekleşirse yer yerinden oynar dediğimiz transfer… Ne kariyerine başlangıç tarihi, ne de yeteneği. Bu transferi radikal yapan şey Japone'nin Kış Mevsimi'nde 1907 Fenerbahçe Espor forması giymiş olması ve taraftarların "Japone'dir Fenerbahçe" diyecek kadar onu sevmesi. Ayrıca sezon başında Japone'nin Fenerbahçe Espor'a tekrar gelişini duyurmak isteyen FB Espor sosyal medya hesapları, "Evine hoşgeldin" mesajları ile destek olmuşlardı.

Japone, Fenerbahçe Espor'dan ayrılık sebebinin ise takım içi anlaşmazlıklar olduğunu Twitter hesabından bildirmişti.

Son olarak GS Espor Şube Genel Müdürü Kerem Şerbetçi'nin de Japone'yi takip etmesi, transfer ihtimallerini kuvvetlendirdi.


 

Evet, transfer dedikodularını geride bıraktık. Peki ya takımdan ayrılan oyunculara ne oldu? Son olarak bir de onlara göz atalım ve yazımızı sonlandıralım.

EMİRCAN "Hioss" HAZAR

 • 3.3 KDA ORANI
 • 7.0 DAKİKA BAŞINA MİNYON
 • %63 SKOR KATKISI

Üst koridor oyuncusu Hioss, takımdan ayrıldıktan sonra Twitter profilinden GS Espor yazısını kaldırdı. Yeni bir takım aradığına veya başka bir takıma transfer olduğuna dair hiçbir açıklama yapmadı.

 

ARTTU "Taikki" SİRKKA

 • 2.8 KDA ORANI
 • 5.2 DAKİKA BAŞINA MİNYON
 • %67 SKOR KATKISI

Kış Mevsimi'nde takımın ormancı rolünü üstlenen Taikki, 30 Nisan 2019 tarihinde Twitter üzerinden yeni bir takım aradığını duyurmuştu. Ancak henüz bir takımla anlaştığına dair bir duyum almadık.

 

DAN "Godbro" VAN VO

 • 3.4 KDA ORANI

 • 7.8 DAKİKA BAŞINA MİNYON

 • %65 SKOR KATKISI

Ligimizi yakından tanıyan Danimarkalı orta koridor oyuncusu, daha önceden de transferini duyurduğumuz üzere Ventus Esports'a transfer oldu.

 

BARIŞ "Tolerant" ÇEPNİOĞLU

 • 2.8 KDA ORANI
 • 1.4 DAKİKA BAŞINA MİNYON
 • %67 SKOR KATKISI

Türk asıllı Alman vatandaşı olan destek oyuncusu Tolerant, takımda yaşanan ayrılıklardan sonra en hızlı transfer olan oyuncu oldu. 2019 Yaz Mevsimi'nde Royal Youth forması giyecek.


Bilgi paylaşımında bulundukları için Vadinin Aslanları'na Teşekkür ederiz.