Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Espora yön veren kadınlar

Espora yön veren kadınlar

Bu endüstride kadınlar, kendilerine duyulan ön yargılara rağmen, kendi hikayeleri yazıp serüvenlerini doyasıya yaşıyorlar. Buna rağmen geçtiğimiz günlerde sektörün öncülerinden biri olan Riot Games’e kadınlara karşı şirket genelinde cinsel ayrım ve saldırı yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. Bu güne kadar birçok birey bu konulardan dolayı ceza yese de bu sektörde ilk defa bir şirket bununla karşı karşıya kaldı.

Esporda kötüyü bulup buna odaklanmak kolay ama gelin güzel şeylerden bahsedelim. Geride bıraktığımız 2019 senesinde Gen.G Esports takımı Bumble takımının Fortnite kadın takımıyla anlaştı. Bu battle royale kategorisindeki ilk kadın takım oldu.

Biraz da görünmez kahramanlardan bahsedecek olursak, Stephanie “Missharvey” Harvey espor arenasına bundan 7 yıl önce espor sahnesine CS:GO profesyonel sporcusu olarak adımını attı ve şu an CLG takımının marka yetkilisi olarak 15 yıldır bu sahnede görev alıyor.

Hadi gelin şimdi bu sektörde yer alan bazı kadın karakterlerden bahsedelim:

Tina “TINARAES” Perez

TINARAES biraz önce yukarıda bahsettiğimiz Gen.G Fortnite takımının ilk oyuncusuydu. İki sene önce attığı imzadan sonra takıma büyük katkılarda bulunan TIINARAES, geçtiğimiz sene Gen.G ve Bumble organizasyonlarının ona sağladığı araçları doğru kullanarak, TwitchCon 2019 etkinliğinde birinci olarak 42 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.

TINARAES bu başarısı hakkında: Fortnite tarihinde kapalı gerçekleşen bir turnuvada ilk kez bir kadın şampiyon olmak, büyük baskı ve rahatlamayı beraberinde getiriyor. İçinde bulunduğum sektörde çoğu kadın oyuncuya ön yargılı bakılıyor. Bu şampiyonluğu kazanmam bana bakan bazı gözleri utandırdı.” dedi.

 

Xiaomeng “VKLiooon” Li

Xiaomeng “VKLiooon” Li Hearthstone Dünya Şampiyonası’na, TwitchCon 2019 etkinliği kazanan ilk kadın oyuncu olarak katıldı. Katıldığı turnuvada ise finale kadar gelip finalde 3-0’lık bir skorla kupaya uzanan VKLiooon, 200 bin dolarlık ödül çekinin de sahibi oldu.

VKLiooon bu turnuva sırasında kız oyuncular için: “Esporda kompetitif olarak hayal kuran kızlara tavsiyem, cinsiyetinizi unutup sadece kendinize inanın ve pes etmeyin.” dedi.

 

Saira Mueller

İki yıl önce Saira, bu endüstrideki kadınlar için Women of Esports şirketini kurdu. Bu organizasyon sektörde mücadele eden kadınlara destek ve danışmanlık sağlıyor. Organizasyon geçtiğimiz yılda 450 tane kadın espor tutkununa mentorluk, sponsorluk ve destek sağladı.

Mueller kurduğu bu anlamlı organizasyon hakkında: “Geçtiğimiz bu iki yıl benim için inanılmaz değişimlere sahne oldu. Attığım her adım benim için öğretici dolu bir deneyimdi. Kurduğumuz ve ayakta tuttuğumuz bu güzel topluluk, benim gibi birçok kadına ilham kaynağı oldu. Şüphesiz bu başarıyı WoE ekibi olmadan yapamazdım, çok teşekkürler.” dedi.

 

Ashley “MiDNiTE” Glassel

Call of Duty hayranları MiDNiTE ismini Optic Gaming’in içerik yaratıcısından hatırlar. Geçtiğimiz ağustos ayında MiDNiTE, yeni durağının Minesota RØKKR, WISE Ventures Esports takımının Call of Duty ekibi olduğunu duyurdu. Henüz geçtiğimiz ayda ise organizasyonun içerik sorumlusu olduğunu duyurdu. Ve bu görevi organizasyonunu podcastlerde, soru-cevap etkinliklerinde ve topluluk içerisinddeki etkinliklerde temsil ederek gururla devam ettiriyor.

 

Dignitas kadın CS:GO takımı

Aslında Counter Strike Global Offensive sahnesinde birçok iddialı kadın takımı var. Ama geçtiğimiz senenin en iyisi şüphesiz Dignitas’ın kadın CS:GO takımıydı. Davet edildikleri tek turnuva olan Intel Challenge Katowice’de rakipleri CLG Red takımını 2-0’lık tertemiz bir oyunla yenen Dignitas takımının kadrosunda: Emmalee “EMUHLEET” Garrido, Lynnie “artStar” Noquez, Amanda “rain” Smith, Kiara “milk” Makua ve Catherine “CAth” Leroux bulunuyor.

 

Soleil “Ewok” Wheeler

Duyma engeli bulunan içerik üreticisi Ewok, ilk olarak geçtiğimiz mart ayında ünlü içerik üreticisi Tim “TimTheTatman” Betar’ın onun kanalına izleyici baskınıyla tanındı. Bu cömert baskın sayesinde, bin takipçili kanalı 100 bin takiipçiye bir saat içinde ulaştı. O ise bu başarıyı ve övgüleri havada bırakmayarak kendini geliştirdi ve sevenlerine Fortnite Dünya Kupası’na katılarak fiziksel olarak teşekkür etme fırsatını kazandı.

Kasım ayında ise, New York City şehrinde, yeni takım arkadaşlarını duyurdu. Tarihte ilk kez Faze Clan bünyesinde yer alacak olan kadın Fortnite takımı büyük ilgiyle karşılandı. Bu açıklamanın hemen ardından yeni bir girişim olarak görülen Microsoft şirketinin Mixer yayın platformuna geçerek, geçtiğimiz senenin 30 yaş altı Forbes listesinde yer alarak espor tarihinde bir ilke imza attı.

Kendisi bu konu hakkında: “Geçtiğimiz sene içinde benim için en büyük başarım duyma engelli bir birey olarak, dünyanın en büyük espor organizasyonlarından olan Faze Clan takımına katılmak. Onların tarihindeki ilk kadın esporcu olmak çok büyük bir onur. Hem takımıma hem dünyaya kızların da erkekler kadar iyi oynadığını göstermek için can atıyorum.” dedi.