Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Engelli oyunculara özel Burnaby’de turnuva düzenlendi

Engelli oyunculara özel Burnaby’de turnuva düzenlendi

Neil Squire ve Makers Making Change girişimi, Kuzey Amerika'da Electronic Arts ile güçlerine birleştirerek Burnaby’de engellilere özel ve bu kategoride bir ilk olma ünvanı taşıyan bir turnuvaya imza attı.

Turnuvanın odağında iki oyun vardı: NHL 20 ve FIFA 20. Need for Speed: Heat, Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville ve Star Wars Jedi: Fallen Order da turnuvada oynanabilen diğer oyunlar arasında yer alıyordu. 

24 yaşında omurilik ameliyatı geçiren ve yarışmacılar arasında yer alan Teri Thorson turnuvayla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün buradayım çünkü oğlum gerçekten oyun oynamayı çok seviyor. Gerçekten onunla beraber bu zevki tadabilmek ve çevrimiçi ortamda onun neler yaşadığını anlayabilmeyi çok istiyordum. El fonksiyonlarımı sağlıklı bir şekilde kullanamadığım için herkesin kullandığı kontrol cihazlarını kullanmakta zorluk çekiyorum. Bundan dolayı oyun oynayamıyordum. Bugün Xbox Adaptive Controller’ı, Neil Squire tarafından tasarlanan birkaç düğmenin yanı sıra bir joystick ile birlikte kullanıyorum.”

Bir tip kas hastalığına sahip olan Alex Carey ise şunları söyledi: “Erişilebilir teknolojileri sergilemek ve engelli insanların diğer herkes gibi oyun oynayarak eğlenebildiğini göstermek için buradayız. Oyun oynayabilmek için standart bir kontrol cihazında sadece düğmelerin yeniden konumlandırılmasına ihtiyaç duyuyorum.”

Etkinli kapsamında Neil Squire’ın Burnaby’deki ofisinde oyunculara çeşitli yardımcı teknolojileri deneme suretiyle hazırlık yapma şansı verildi. Bu teknolojiler arasında özel kontrol cihazlarıyla beraber Makers Making Change ve Microsoft’un Xbox Adaptive Controllers ekibinin tasarladığı ağızla kontrol edilebilen LipSync yer alıyor.

ABD'de 10, Kanada’da ise yaklaşık olarak 2 milyon engelli oyun oynayan insan bulunuyor.