Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dünyanın en değerli espor kulüpleri açıklandı

Dünyanın en değerli espor kulüpleri açıklandı

Hem piyasası hem de kitlesi günden güne katlanarak artan esporda Dünya’nın en değerli 12 kulubü belli oldu. Dünya’nın en saygıdeğer ekonomi dergilerinden biri olan Forbes ekibinden Mike Ozanian, Christina Settimi ve Matt Perez yaptığı araştırmayı yine Forbes üzerinden kamuoyu ile paylaştı. İşte Dünya’nın en değerli espor kulüpleri karşınızda:

12) Counter Logic Gaming – 50 Milyon Dolar
Kuzey Amerika merkezli takım 2010 yılında George “HotshotGG” Georgallidis tarafından kuruldu. Yıllık 4 milyon dolar geliri olan CLG’nin toplam 7 farklı oyunda 45 oyuncusu bulunuyor.

11) 100Thieves -90 Milyon Dolar
En son ünlü şarkıcı Drake’in de yatırım yaparak ortaklarından biri olduğu 100Thieves listeye 11. sıradan giriyor. Matthew “Nadeshot” Haag, Scooter Braun, Drake ve Dan Gilbert takım sahipleri olarak gözüküyor. 4 farklı oyunda toplam 33 oyuncusu olan 100T’nin yıllık geliri ise 5 milyon dolar.

10)Envy Gaming – 95 Milyon Dolar
Mike Rufail ve Ken Hersh’in takımı Envy Gaming ise 95 Milyon Dolarlık değer ve yıllık 5 milyon geliriyle listeye 10. sıradan giriyor. LoL takımı olmayan ekibin toplam 7 oyunda 69 oyuncusu bulunuyor.

9)Immortals – 100 Milyon Dolar
Sadece Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive, Clash Royale ve Rainbow Six Siege’de dört takımı olan Immortals’ın toplam 22 oyuncusu bulunuyor. Takımın yıllık gelirisi ise 5 milyon dolar.

8)G2 Esports – 105 Milyon Dolar
League of Legends Worlds’te yarı finale çıkmayı başaran ekibin sahipleri eski bir oyuncu Carlos Rodriguez “Ocelote” Santiago ve Jens Hilger. 11 farklı oyunda takım kuran G2’nun toplam oyuncu sayısı 53 iken yıllık geliri ise 8 milyon dolar.

7)Gen.G Esports – 110 Milyon Dolar
Samsung takımı iken 2017 LoL Dünya Şampiyonu ekip bu sene el değiştirerek iki kere isim değiştirdi. SSG’den KSV, KSV’den de Gen.G olan şirketin 7 farklı oyunda 50 oyuncusu bulunuyor. Yıllık gelirleri ise 12 milyon dolar.

6) Fnatic – 120 Milyon Dolar
Sam ve Anne Matthews’nin sahip olduğu Avrupa Şampiyonu Fnatic ise 120 milyon dolarlık değeri ve yıllık 11 milyon dolarlık geliriyle listeye 6.sıradan giriş yaptı. Fnatic’in 11 farklı oyunda 45 oyuncusu bulunuyor.

5) OpTic Gaming – 130 Milyon Dolar
2006 yılında Amerika’da kurulan OpTic Gaming Call Of Duty, Counter Strike gibi oyunlara damgasını vurdu. 6 farklı oyunda 52 oyuncusu olan OpTic’in yıllık geliri ise 10 milyon dolar.

4)Echo Fox – 150 Milyon Dolar
Daha çok bireysel oyunlara yönelen Echo Fox toplam 8 oyunda rekabet etmesine rağmen toplam oyuncusu sayısı 23 ile Immortals’dan sonra listedeki en az oyuncu sayısına sahip takım olarak öne çıkıyor. Yıllık geliri 11 milyon dolar olan Echo Fox listede kendini 4.sırada buldu.

3)Team Liquid – 200 Milyon Dolar
14 farklı oyunda rekabet eden Team Liquid bu istatistik ile listede en çok oyunda etkin olan takım olarak birinci sıraya yerleşiyor. 14 oyunda 65 oyuncusu olan Team Liquid’in yıllık geliri ise 17 milyon dolar.

2)Team Solo Mid – 250 Milyon Dolar
Andy “Reginald” Dinh tarafından kurulan Kuzey Amerika espor tarihinin en başarılı takımlarından biri olan TSM en değerli takımlar listesinde ikinci sırada yer aldı. Farklı 7 oyunda 39 oyuncusu olan TSM’in yıllık geliri 25 milyon dolar. 25 Milyon Dolarlık yıllık gelir ile TSM listedeki takımlar arasında en yüksek yıllık gelire sahip olan takım.

1)Cloud 9 – 310 Milyon Dolar
11 farklı oyunda toplam 92 oyuncusu olan C9 oyuncu sayısı karşılaştırıldığında en yakın rakibine 23 sayı fark atmış görünüyor. Jack ve Paullie Etienne tarafından kurulan takım LoL Dünya Şampiyonasında sürpriz bir performans sergileyerek kendisini yarı finalde listenin diğer bir üyesi Fnatic ile karşılaşırken buldu. Dünya’nın en değerli takımının yıllık geliri ise 22 milyon dolar.

Bu listeye baktığımızda esporun günümüzde çok gelişen bir sektör olduğunu ve ülkemizin atacak çok adımı olduğunu görüyoruz. Espora destek veren kuruluşların sayısı her geçen gün artarken seneye bu listeyi gördüğümüzde değerlerin çok daha fazla olacağını görmek oldukça olası.