Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri DotaPit Minor 2019 önizlemesi

DotaPit Minor 2019 önizlemesi

OGA Dota Pit Minor, 2019 yılında düzenlenen 3. Minor turnuva ve One Game Agency tarafından düzenlenen 7. turnuva olacak olacak. Dünyanın en iyi 8 takımı 300 bin dolar ödül havuzundan en büyük payı almak için mücadele edecek. Turnuva sonunda toplanan DPC puanları, takımların The International 2019 turnuvasına bilet almalarına katkı sağlayacak. Çok sayıda DPC etkinliği olmaması bu turnuvanın önemini daha da artırıyor. Ayrıca DotaPit Minor’un şampiyon takımı, bu turnuvanın bitişinden birkaç gün sonra başlayacak olan MDL Disneyland Paris Major’a katılımını da garantileyecek. Kick off karşılaşmalarının üç gün sonra başlayacağını ve Croatia, Spaladium Arena’nın final sahnesine ev sahipliğini yapacağını da belirtmek gerekiyor.

Her Minor turnuva gibi DotaPit’te de 4 takımdan oluşan iki grup yer alacak. Takımlar, gruplarında yer alan diğer takımlar ile Bo3 (best of three) formatında mücadele edecek. Play-off aşaması ise ikili eleme formatı çerçevesinde (Lower Bracket ve Upper Bracket) gerçekleşecek. Lower Bracket karşılaşmalarının ilk üçü Bo1 formatıyla gerçekleşirken kalanı için yine Bo3 hâkim olacak. Final karşılaşmasında ise 5 maçlık bir seri göreceğiz.

Turnuvanın ilk gününde, dört karşılaşma yapılacak. İlk ikisi A grubundan NiP – RNG ile Gambit Esports – Boom ID eşleşmeleri olurken diğer ikisi B grubundan Alliance – EHOME ile FORWARD GAMING – Majestic karşılaşmaları olacak.

 

AMD SAPPHIRE DOTA PIT MINOR 2019 is coming up! Here are the matchups for the group stage! The event starts on Monday with the first match of Group A!

10:30 CEST    @NiPGaming vs @RNGRoyal (BO3)

https://t.co/rhWFDRzUcy pic.twitter.com/9g1DKhcCWP

— OGA Dota PIT (@OGADotaPIT) 19 Nisan 2019

 

 

 

A Grubu

Ninjas in Pyjamas, muhtemelen A grubunda en çok göze çarpan takım konumundadır. Takım oyuncularından özellikle PPD’nin sezon boyunca iyi olan performansı hatırlansa da bazı DPC etkinliklerinde elendikleri de bir gerçek. Şu anda, 1570 DPC puanına sahipler ve DPC sıralamasında 7. sırada yer alıyorlar. Eğer, DotaPit Minor ve MDL Disneyland Paris Major turnuvalarında iyi bir iş çıkarırlarsa TI 9 için yerlerini garantileyebilirler.

CIS’in en etkili takımlarından biri olarak görülen Gambit Esports, Minor turnuvalarda genellikle iyi performanslar sergiliyor. Bucharest Minor ve StarLadder’s ImbaTV Minor turnuvalarını ikinci sırada bitirmiş olsalar da şampiyonluğa nasıl ulaşacaklarını bildiklerini gösterdiler. Bu sebeple, grubun favori takımlarından biri olmaları şaşırtıcı bir durum değil.

Özelikle Monet’in sergilediği performanslar ile adından bahsettiren RNG turnuvada yer alan iki Çinli takımdan biri. Çin merkezli takımlar listesinin üst sıralarında bulunan isimlerle karşılaştırmak zor olsa da doğru yolda oldukları şüphesiz bir gerçek.

A grubunda yer alan son takım Boom ID oldu. Endonezya’nın en iyi takımı olarak tasvir edilen Boom, karşılaşmalarında gösterdiği performanslar ve aldıkları sonuçlar ile bunu kanıtlamayı da başardı. Özellikle ESL Indonesia Championship’te geçen haftalarda aldıkları rahat galibiyet ile beklentileri yükselttiler.  Takım ile ilgili asıl merak edilen konu ise bu başarılarını bir üst seviyeye taşıyıp taşıyamayacakları.

 

B Grubu

Grubun en dikkat çeken takımı Forward Gaming, özellikle YawaR ile öne çıkıyor. Birinci pozisyonda oynamaya başladığı günden itibaren adından sıkça bahsettiren oyuncunun takımı, etkili oyunlarını sürdürmeyi başardıkları sürece beklentileri karşılamakta güçlük çekmeyecektir. Ancak, hem Minor hem de MDL Major’ı kazansalar bile direkt TI daveti almaları zor görünüyor.

Turnuvaya katılan ikinci Çin takımı EHOME, bu yılın başına güçlü performanslarıyla anılıyor olsa da şu anda en iyi performanslarını sergilediklerini söylemek imkânsız.  Bucharest Minor şampiyonu EHOME, turnuvada yer alacak kadrosuna yeni transferi Ferrari_430 ile katılacak. Yıllar sonra ilk kez böyle büyük bir sahnede mücadele edecek olan yeni transferin neler yapabileceği merak konusu oldu.

Alliance’ın, mücadele ettiği takımlar karşısında kazanma ihtimali olduğu kadar kaybetme ihtimali de bulunuyor. Son transferi Madara’nın da bulunduğu kadro şu anda güçlü bir performans beklentisi yaratıyor. Ancak bu durum, tüm potansiyellerini yansıtıp yansıtamayacağı sorusunu akıllardan silmiyor.

B grubunun son takımı Majestic, Güney Amerika Elemeleri boyunca gösterdikleri etkili performansla gözleri üzerine topladı. Eski adı Pacific Esports olan takım ile ilgili tahmin yürütmek şu anda oldukça zor. Bu sebeple, izlemesi keyifli olacak takımlardan biri olabileceği söylenebilir.