Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Demir hortlak: Mordekaiser

Demir hortlak: Mordekaiser

League of Legends’ın hikayesi bakımından en korkunç varlıklarından biri olan Mordekaiser, uzun süren yenileme çalışmasından çıkıp vadiye inmeye ve güçlü ya da güçsüz ayırt etmeksizin bütün rakiplerine korku salmaya hazırlanıyor.

Eğer ADC oyuncusu iseniz, yazının devamını okumanızı tavsiye etmiyoruz 🙂

 

League of Legends’ın resmi sitesinden, Mordekaiser hakkında şu açıklama yapıldı:

Gölge Adalar'da kol gezen ruhların en korkunç ve en nefret dolu olanı, uğursuz hortlak Mordekaiser'dir. Yüzyıllardır kara büyü ve kendi karanlık iradesinin gücüyle gerçek ölümden korunarak varlığını korumaktadır. Savaşta Mordekaiser'in karşısına çıkmaya cesaret edenler, korkunç bir riski de göze almak zorundadır; zira Mordekaiser, kurbanlarının ruhlarını esir alır ve onları birer yıkım aracına dönüştürür.

 

Hepmizin bildiği gibi Mordekaiser, hasar verdikçe kalkan kazanabilen, savaştıkça daha çok ayakta durabilen bir şampiyondu. Onunla karşı karşıya gelmek, sadece hasar odaklı olan carry şampiyonlarının kesinlikle kaçınacağı bir şeydi. Buraya kadar bahsetmiş olduğumuz kısım da, hikayesinde bahsedilen Mordekaiser tanımına gayet uygun. Ancak şöyle bir şey var ki Mordekaiser oyunun başında, özellikle de koridor aşamasında hiç hikayesinde bahsedildiği gibi güçlü veya korkulacak bir rakip olamadı. Öyle ki yıllar önce yeniden düzenlenmiş olmasına rağmen, güncellenmiş veya güncellenmemiş hiçbir hali ile güncel metalara uyum sağlayamadı. Karanlıklarla anılan bir hortlak için de oldukça fazla aydınlık ve parlak bir görüntüye sahipti.

 

 

Hortlak Mordekaiser, zırhının parlak gümüş renkli olmasından dolayı kullanıcılar tarafından sürekli olarak eleştiriliyordu

 

Riot Games, olan bitenden haberdar olarak zaten güncellenmiş olan şampiyon Mordekaiser’ı bir kez daha güncellemeye karar vermişti. Şimdilerde ise o uzun bekleyiş sona erdi. Riot Games, resmi internet sitesinde güncellemenin tamamlandığını duyurdu. Çok kısa bir süre sonra ise bazı siteler, güncellenmiş Mordekaiser'ın yeteneklerini ve fotoğraflarını sızdırdı. 

 

Riot Games, kendi yaptığı açıklamada ise Mordekaiser hakkında şu bilgileri verdi:

 

  • Mordekaiser, çoktan oyunun simgelerinden biri haline gelmiş bir şampiyon. Onu tamamen değiştirmeyi istemiyoruz.

 

  • Mordekaiser’i tamamen değiştirmek istemediğimiz için, onun öne çıkan yeteneklerine karar vermeye çalıştık. Devasa, demir zırhlı hortlağın kendi boyunda efsunlu bir gürz taşımasına rağmen büyü yapması ve dostlarını korumak için onlara kalkan vermesi bize çok mantıklı gelmemişti. Bunun için yaptığı büyüleri hasar vermek veya rakipleri yakalamak için olacak şekilde değiştirdik. Dostlarını koruma özelliğini ise şampiyon temasına uymadığı için kaldırdık.

 

  • Mordekaiser’in ultisi, şampiyonun ölüler diyarı ile olan bağlantısını gösteren bir özellikti. Ancak öldürdüğü rakibinin ruhunu alması ve kendisine köle olarak kullanıyor olması, yine temasına uyumlu değildi. Çünkü Mordekaiser, ölüler diyarını kurmak isteyen ve tek başına hükmetmek isteyen bir hortlak. Başka ruhlara emir vererek değil, tek başına savaşarak hükmetmesi gerekiyordu. Bu yüzden bu simgesel ulti özelliğini, aynı tema izlerini taşıyacak ancak Mordekaiser’in sahip olduğu görkemini yansıtacak şekilde değiştirmek istedik.

 

İşte, karşınızda daha korkunç, daha acımasız ve çok daha yeni bir Mordekaiser…

 

 

 

Riot Games, bu sefer kullanıcılarının geri bildirimlerine önem vermiş ve gerçekten harika bir iş çıkarmış diyebiliriz. Şampiyon temasına çok daha uygun bir biçimde siyah bir zırhla kuşanmış olan Mordekasier'ın, sıradan bir gürz yerine daha büyük ve karakteristik bir gürz kullandığını görüyoruz.

 

 

Zırhından ve efsunlu gürzünden yayılan hortlak temalı, yeşil renkli büyü yansımaları ise kelimenin tam anlamıyla dehşet verici! Bu detayların hiçbiri, daha önce karşımıza çıkan Mordekaiser modellerinde bulunmuyordu.

 

 

Mordekaiser'in şampiyon tanıtım fotoğrafının arka planında, kendisi ile beraber getirdiği yoğun bir savaş sisi, yıkılmakta mı yoksa yapılmakta mı olduğuna emin olmadığımız bir çevre ve hemen arkasında belirgin olan gölgelerden oluşmuş bir hortlak pençesi görünüyor ve Mordekaiser'ın güçlü olmasının yanı sıra neden korkutucu olduğunu da herkese hatırlatıyor. Karşısındaki insandan, belki 3 belki de 4 kat kadar daha iri olması ve hiçbir hamle yapmamış gibi durmasına rağmen rakibinin kılıcını kırmış olması, Riot Games'in detaycılığının harika bir yansıması olmuş durumda. Sanki tek bir fotoğrafa, bütün bir hikaye sığdırılmış gibi…

 

Eğer yazımızı buraya kadar okuyup, hala yenilenmiş Mordekaiser'dan etkilenmediyseniz, sırada Demir Hortlak'ın yetenek seti var.

 

        Pasif       Karanlık Azap          

Mordekaiser'in normal saldırısında fazladan büyü hasarı verir.

Bir şampiyona yönelik 3 yetenek veya saldırı yakındaki rakiplere hasar, Mordekaiser'e ise savaşın dışında oluncaya kadar hareket hızı verir

                               

        Q       Mahvet           Mordekaiser, gürzünü yere vurarak alan hasarı veya tek rakibe ilave hasar verir.
                               

        W       Yıkılmaz          

Şeytani Savaş Efendisi, aldığı ve verdiği hasarın %25'ini soğurur.

Bu yeteneği bir defa kullanmak soğurulan miktarda bir kalkan yaratır.

Mordekaiser bu yeteneği bir defa daha kullanabilir ve yaratmış olduğu kalkanın %50'si kadar can kazanır.

                               

        E       Ecelin Eli          

Pasif olarak %25 büyü nüfuzu kazanır.

Ölümcül bir pençe, dehşete düşürdüğü rakipleri Mordekiaser'a doğru çeker ve onlara hasar verir.

                               

        R       Ölüler Alemi          

Mordekasier, bir rakip şampiyonu korkunç bir teke tek hesaplaşma için 7 saniyeliğine ölüler alemine çeker ve niteliklerinin bir kısmını çalar.

Eğer rakibini katlederse, ruhunu tüketir ve bu rakip dirilene kadar niteliklerinin bir kısmını kazanır.

 

Bu başarılı şampiyon güncellemesinden sonra Riot Games'i tebrik etmemek mümkün değil. Resmi açıklamarda bahsi geçen detaylar haricinde bile o kadar çok detay var ki bu yazı şu ana kadar yaptığımız en uzun şampiyon incelemesi olabilir.

 

Bazı oyun içi görselleri;

 

Ecelin Eli

 

Ölüler alemi

 

 

Mordekaiser'ın yeteneklerinde gördüğümüz ancak Riot Games tarafından belirtilmemiş diğer detayları da sizlerle paylaştıktan sonra, bu inceleme yazımıza da veda edelim 🙂

Bildiğimiz üzere Mordekaiser, Gölge Adaları'nda söz sahibi olan bir varlık. Daha önceden bu varlıkların hepsinin insan olduğu ancak bilinmeyen sebeplerden ötürü yaşayan ölülere dönüştükleri söyleniyor. Mordekaiser bu varlıkların efendisi olarak, onlarla bazı ortak özelliklere sahip. Her ne kadar resmi açıklamalarda bahsedilmemiş de olsa, benzerlikler azımsanamayacak boyutta.

 

 

Sızdırılan bu resimde, Mordekaiser'ın pasifi olan Karanlık Azap yeteneğini görüyoruz. Haraket ederken alan hasarı vuran, hatta çok benzer bir renk tonu kullanan bir şampiyon daha biliyoruz. Hem de Gölge Adaları'nda yer alan bir şampiyon.

 

 

Tabii ki de Karthus ve çürüt yeteneği…

 

Birde buna ek olarak Mordekaiser'in yeşil renkte parlayan bir eşya ile savaşıyor olması var. Bu da aslında yine Gölge Adaları'ndan olan başka bir şampiyondan tanıdığımız bir şey. Thresh'in dostlarını kendisine çekmek, ruhları toplamak ve dostlarına kalkan vermek için kullandığı feneri.

 

 

 

Mordekaiser'ın da kalkan kazanma gücü olduğunu hatırladığımızda, Gölge Adaları'ndan olup kalkan kazanabilen şampiyonların, eşyalarında parlayan büyü yansımaları oldukça göze çarpıyor.