Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Call of Duty Mobile nedir, nasıl oynanır?

Call of Duty Mobile nedir, nasıl oynanır?

Her sene daha da hızlanarak büyüyen oyun sektörüne en son katılan platformlar arasında yer alan mobil pazarına büyük firmaların da ( örnek; Blizzard, Diablo Immortal) pazara girmesi ile rekabet iyice arttı. Activision ve Tencent işbirliği ile çıkan Call of Duty: Mobile, PUBG gibi liderlerin tahtını elinden almaya geliyor. Ücretsiz yayınlanan ilk Call of Duty unvanına sahip bu oyun hem bilgisayardan emülatör ile oynanabiliyor hem de telefonlardan. 

Kısaca Call of Duty serisinden bahsetmek gerekir ise, Call of Duty birinci şahıs nişancı türü oyundur ve serisinin ilk oyunu 29 Ekim 2018’de Call of Duty adı ile yayınlanmıştır. O günden bugüne serinin toplam 15 ana oyunu yayınlanmıştır ( Call of Duty: Mobile hariç). İlk başta sadece Microsoft Windows platformu için yayınlanan oyun serinin diğer oyunları ile konsollara taşınmış ve günümüzde mobil platforma kadar gelmiştir. Serideki oyunların yapımcıları arasında Gray Matter Interactive, Spark Unlimited, Pi Studios ve Amaze Entertainment gibi birçok ünlü firma var. 

 

Gelelim asıl konumuza, bildiğiniz gibi Call of Duty serisinin oyunları gayet düz “shooter” tarzı bir oynanışa sahip. Daha sonra yeni güncellemeler ile çıkarttıkları oyunlar ile bu tek düzeliği kapatmaya çalışan seri; karakterler, karakter yetenekleri, scorestreak özellikleri gibi özellikleri ile bunu gayet iyi başardı ve şimdi bu deneyimi mobil dünyaya taşıdı. 5v5 ölüm maçı, herkes tek (ffa) ve battle royale gibi çeşitli modlara sahip oyunda karakterlerini istediğiniz gibi düzenleyip oynayabiliyorsunuz. Oyunda silahlar, scorestreakler ve karakterler seviye atladıkça açılıyor. Oyunda rekabetçi mod da mevcut ve seviye atlamaya benzer bir tarzı var. Bunlar dışında da oyunda serinin en sevilen haritaları, ikonik karakterleri ve özel silahları da mevcut hatta ve hatta oyunun battle royale modunda askeri deniz, hava ve kara araçları da bulunmakta. Bu araçları kullanmak mobil üzerinden oldukça kolay daha önce bu tür oyun oynanamış kişilerin bile rahatlıkla kullanabileceği seviyede ancak maalesef PC üzerinde aynısı geçerli değil.

  

Oyunu GameLoop adlı emülatör ile PC üzerinden de ücretsiz oynayabilirsiniz. Normalde emülatör ile PC üzerinden oynanan oyunlar çok oturmamış oluyor bu sebeple PC’ci iseniz beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz ancak diğer oyunlar ile kıyaslandığında oynanışı harika kalıyor. Her ne kadar, PC üzerinde birçok “lag spike” ve optimizasyon sorunu ile karşı karşıya kalıyor olsanız da her türlü mobilcilere göre çok daha avantajlı oynuyorsunuz oyunu bu yüzden de PC üzerinden rank atlamak çok kolay kalıyor. Oyunu çıkartan ekibin harika bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz, birçok problemin altından neredeyse kusursuz bir şekilde kalkmışlar, umarız diğer büyük yapım firmaların oyunları da aynı başarıyı elde edebilir.