Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Apex Legends neden düşüşte?

Apex Legends neden düşüşte?

Twitch tarihinde benzeri görülmemiş bir oyun lansmanı ile piyasaya çıkan ve Fortnite’ın tahtını sarsan Apex Legends, şimdilerde ise o görkemli performansından oldukça uzakta.

Çıktığı ilk iki hafta içerisinde Twitch’de 30 milyon saatten fazla izlenen Apex Legends, son günlerde 2018’in en popüler oyunu olan Fortnite’a ve yeni “Roleplay” modu ile beğeni toplayan GTA 5’e izleyici kaybetmeye devam ediyor.

Geçen yıl bir hafta içerisinde 30 milyon saatten fazla izlenen The International turnuvasından bu yana ilk kez bir oyun, bu rekoru hatta çıktığı ilk hafta içerisinde 31.7 milyon saat izlenerek geçmeyi başardı. Ancak o zamandan bu yana Apex Legends izleyici sayısında sürekli bir düşüş yaşadı ve 10 milyon saatlik izlenme bariyerinin bile altında kaldı.

İzleyici sayısındaki düşüş, Twitch’in popüler yayıncılarının oynadıkları oyunlarda değişiklikler yapmaları ile doğrudan ilişkili. Apex Legends piyasaya sürüldükten sonraki ilk iki hafta süresince en yüksek seviyelerde dolaşırken, oyunu oynayan yayıncıların çoğu aynı zamanda 2018'de Twitch’in en başarılı ve popüler yayıncılarıydı.

Michael “Shroud” Grzesiek, ortalama 94 bin eşzamanlı izleyici, 104 saatlik yayın süresi ve 9.1 milyon saatlik izlenme ile yayıncılar arasında öne çıkan isimlerin başında geliyor. Geçen yılın en çok izlenen yayıncı olan Tyler “Ninja” Blevins ise 3,7 milyon saatlik izlenme ile 2.sırada bulunuyor.

4-17 Şubat arasında Apex Legends yayınları 1 milyon saatten fazla izlenen yayıncılar arasında Herschel “Dr. DisRespect” Beahm (2.8M saat), Jaryd “Summit1g” Lazar (2.6M) ve Tim “TimTheTatman” Betar (2.1M) bulunuyor.

Bu hafta Apex Legends’ın en popüler yayıncılarına baktığımıza zaman, oyunun yaşadığı problemi görmek oldukça kolay. Son yedi gün içerisinde NRG'den Coby “Dizzy” Meadows, 574 bin saatlik izlenme ve 31 saatlik toplam yayın süresi ile en çok izlenen Apex Legends yayıncısı oldu. Dizzy’nin 17 binlik CCV (Concurrent Viewership) ortalaması, yukarıda ismi geçen yayıncılarının hepsinden oldukça düşük. 574 bin saatlik izlenme ile Meadows, Apex Legends’in ilk haftasında en çok izlenen ilk 5 yayıncı arasında bile yer alamıyordu.

Meadows, oyun piyasaya sürüldükten sonra oyundaki en iyi 10 yayıncı arasında yer alırken, son yedi günde 20 milyon saatten fazla izlenerek oyundaki en popüler yayıncı oldu.

Grzesiek, sağlık sorunlarından dolayı totalde sadece 8,8 saatlik yayın açıp 403 bin izlenmesine rağmen en çok izlenen ikinci yayıncı oldu. Beahm, 352 bin saatlik izlenme ve 17 saatin altındaki yayın süresi ile en çok izlenen beşinci yayıncı konumunda bulunuyor.

Peki, bu yayıncılar nereye gidiyor? Ninja, alışık olduğu topraklara yani Fortnite’a geri döndü, Grzesiek kısa bir süre izin alarak Apex Legends’a ayırdığı vakti azalttı. Bu ayki 67 saatlik Apex Legends yayını dışında Grzesiek, yaklaşık 16 saatini sadece sohbete, 4 saatten daha fazla bir zamanı da 4 farklı oyuna ayırdı.

Apex Legends'den Fortnite'ye geri dönen Twitch'teki yayıncıların dışında, yeni GTA “Roleplay” trendi, Saqib “Lirik” Zahid, Lazar ve Betar gibi yayıncıların farklı oyunlara yönelmesine sebep oldu ve Apex Legends’in rakamlarında bir düşüş gözlendi.

Yayıncıların Apex Legends’tan uzaklaşmalarının ne kadar kalıcı olacağı merak konusu olsa da GTA, Fortnite ve Apex Legends'in hepsinin aynı hafta içerisinde 20 milyon saatlik izlenmeye ulaşması pazarın bu şartlarında oldukça zor gözüküyor.

Topluluk üzerindeki etkisi yüksek isimler, oyunların izlenme rakamlarına direkt olarak etki ediyor. Oyunların izlenme sayılarındaki bu dalgalanma, popüler yayıncıların zevklerine göre değişmeye devam edecek gibi gözüküyor.

via: esportsobserver