Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Anti’nin Kalemi’nden: VFŞL Süper Hafta

Anti’nin Kalemi’nden: VFŞL Süper Hafta

Bir Süper Haftayı daha ardımızda bıraktık ve farkettik gibi Maşallah dediğimiz iki maç yaşamıyor. Geçen hafta oynadıkları üçer maçı da kazanan HWA ve BeykentUNI YouthCrew ekipleri bu Süper Haftayı kabus gibi geçirdi. Geçen hafta zirvedeki rakipleri Bahçeşehir Supermassive ve Royal Bandits’i yenerek zirveye ortak olan HWA Gaming bu süper haftada ise daha zayıf rakipleri Bursaspor Esports, 1907 Fenerbahçe, BeykentUni YouthCrew ve Dark Passage’a karşı hiçbir oyun kazanamayarak Süper Hafta’yı 0-4 kapattı. Geçen hafta bahsettiğimiz takım olarak kararlar alıp uymaları bu hafta da karşımıza çıktı ve takım olarak varlık gösteremediler rakipleri karşısında. Her ne kadar her sezon HWA’nın nispeten zayıf kadroyla lige önde başlayıp rakipleri toparlandıkça geriye düştüğünü görsek de bu sezon için Armut ve telracS’ın performansları ve Bahçeşehir Supermassive ve Royal Bandits’e karşı aldıkları galibiyetler ile acaba bu sezon düşmeyecek mi diye düşünsek de HWA kendi geleneğine devam etti. Bu düşüşün geçici olup olmadığını ve HWA’nın buna nasıl çözüm bulacağını önümüzdeki haftalardaki maçlarla beraber göreceğiz.

Geçen haftaya kadar ligin tabanının devamlı isimlerinden BeykentUNI YouthCrew Süper Hafta öncesi seri üç galibiyet alarak vites arttırmıştı. Japone’nin gelişi ile Madness’ın da performansı artmış ve takım beklenmedik bir performans ile üst sıralara adım atmıştı. Süper Hafta’ya girdiğimizde ise Supermassive, Royal Bandits ve HWA gibi zirvedeki rakiplere karşı oynayan YouthCrew tek galibiyetini Süper Haftanın her anlamda en çok kaybeden takımı olan HWA’ya karşı aldı. Ellerinde olmayan sebepler ile koçları Laden’i değiştiren ve iki haftadır koçsuz çıkan BeykentUNI YouthCrew’da takım içi sorunların olduğu da dışarıdan anlaşılıyor. Özellikle Elwind’in röportajlarında anlattığına göre maç sırasında takımı ile uyum sağlayamıyor ve bu da daha çok ayrık ittirme yapmasına veya takım savaşlarını kendisinin başlatmasına sebep oluyor. Yeni gelecek koçları olan eski yıldız ormancı Impaler ile önümüzdeki hafta BeykentUNI YouthCrew’in yükselişine devam mı edeceği yoksa Süper Haftadaki süper düşüşüne mi devam edeceğini merakla bekliyoruz.

1907 Fenerbahçe istikrarsızlığına devam ederek istikrarını gösterdi. Süper Haftaya Zergsting’i yedeğe çekerek giren 1907 Fenerbahçe Only35 ile maçlara çıktı. Süper haftanın ilk maçında zirvedeki HWA ile karşılaşan 1907 Fenerbahçe güzel bir performans sergiledi ve maçı kazanmayı bildi. Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’ndeki ilk maçına çıkan Only35 ise hem ilk maçında galibiyete ulaştı hem de %90’larda oy alarak ilk maçın En Değerli Oyuncusu seçildi. Daha sonra Dark Passage ve Royal Bandits’e yenilen 1907 Fenerbahçe teknik ekibi özellikle seçim yasaklama ekranından sürekli geride çıkılmasından dolayı eleştirildi. Asıl sürprizi son güne saklayan 1907 Fenerbahçe, Bahçeşehir Supermassive’ı mağlup ederek onları zirveden indirdi. Frozen’ın Yasuo seçtiği, takım arkadaşlarının ise Yasuo ile sinerjisi bulunan Gragas, Trundle, Alistar gibi şampiyonlar seçmesi ile bol kombolu ve bol kanlı birçok takım savaşı izledik. Padden’ın Kai’sa ile parladığı özellikle oyun sonunda attığı Hiçlik Topu yeteneği ile çok can yaktığı bol skorlu maçta 1907 Fenerbahçe zor da olsa ligin en iyi takımlarından birine karşı galibiyet aldı. Mağlubiyetlerin ortaya çıkardığı eleştirileri SUP galibiyeti ile şimdilik susturan FB’nin artık inişli çıkışlı performansını bırakması ve gerçek bir istikrara ulaşması gerekiyor.

Süper Hafta’yı tam olarak Süper geçiren iki ekip vardı; Dark Passage ve Royal Bandits. Zirvedeki en büyük rakibi son şampiyon Supermassive’e karşı da olmak üzere karşılaştığı dört rakibini de mağlup eden Royal Bandits, Bahçeşehir Supermassive’nin 1907 Fenerbahçe’ye karşı mağlup olmasından sonra zirvedeki tek kişilik yerini garantiledi. Doğuş Üniversitesi Aurora ve 1907 Fenerbahçe’ye karşı oynadığı Graves oyunları ile hem takımına katkı sağlayan hem de seyir zevki veren Closer özellikle ultisi “Parça Tesiri” ile aldığı free killer(!) ile takımını bir çok kez öne geçirdi. Bahçeşehir Supermassive karşısında ise Graves banlandığı için ona benzer Gragas alan Closer önceki maçlarda ultisi ile gösterdiği performansın zıttını sergiledi Gragas ultileri ile. Closer gibi çaylak bir ormancının her istediğini Royal Bandits ekibi ona sunuyor aslında. Freeze ve Dumbledoge gibi tecrübeli isimlerin yanında Broken Blade ve Abbedage gibi mekanik isimlerin oluşu ile Royal Bandits kolayca koridor kaybetmiyor ve bu da Closer’ın kendi ormanını rahatça dönüp rakip ormancıya baskı sağlamasını sağlıyor. Taşımadığı maçlarda fazla bir şeyler yapmasa da doğru zamanda doğru yerde olması yeterli oluyor. Bunun dışında Royal Bandits’in bu yüksek performansının ana sebeplerinden olan Abbedage hakkında yeteri kadar konuşulmadığını düşünüyorum. Ülkemizde önceki sezonlar gösterdiği performans sebebiyle ilk transfer edildiğinde eleştirilen oyuncu haftalar geçtikçe oyununu katlıyor ve bizi büyülemeye, takımını ise taşımaya devam ediyor. İlerleyen haftalarda ismini daha çok duymaya devam edeceğiz.

Geçen haftaki yazımda Dark Passage’ın umudunu devam ettirebilmesi için Süper Haftadan en az iki galibiyetle ayrılması gerekiyor demiştim. Onların gösterdiği performans ise iki de yetmez dört taneydi. 1907 Fenerbahçe’yi, Doğuş Üniversitesi Aurora’yı ve HWA’yı yenen Dark Passage haftanın son karşılaşmasında ise Bursaspor karşısında mağlup oldu. Bursaspor ekibi DP’nin kazandıkları üç maçta Humanoid’in gösterdiği yüksek performansı hafife almadı ve onu antileyecek seçimler yaparak ve alt koridorunun gösterdiği yüksek performans sayesinde kazanmayı bildi. Dark Passage hakkında konuşmaya devam etmeden önce ise Tolerant’ın Pyke performansı harikaydı ve söylenmeden geçilmemesi gerekiyor. Dark Passage’da ise Humanoid öyle bir performans gösterdi ki bazı maçları tek başına taşıdı diyebiliriz. Gösterdiği performans sonrası taraftarlar arasında Caps ile karşılaştıranlar da olan Humanoid açıkcası böyle devam ederse Caps’e yakın performans sergileyeceği günleri de görürüz. Berent ile LongB alt koridoru üstüne düşen görevi yapsa da bazı yerlerde Berent’in genel tecrübesizliği bazı yerlerde de LongB’nin destek tecrübesizliği yüzünden yaşanılan sorunlar oldu. Zaman geçtikçe bunların düzeleceğini ve Dark Passage’ın vites arttıracağını düşünüyoruz. Alınan üç galibiyetten sonra Lüger’in önümüzdeki hafta oynayıp oynamayacağı Hathcy’e kalmış durumda ve herkes ondan gelecek kararı bekliyor.

Belki de ilk defa hem altlarda hem de üstlerde bu kadar rekabetin yüksek olduğu bir lig izliyoruz. Kaos metasına ayak uyduranlar ilk haftalar öne çıkarken metanın yavaş yavaş normale dönüyor olmasından sonra eski favorilerin yükselişe geçmesi bekleniyor. Yine de şuan için hiçbir şey kesin değil ve bu da kesinlikle ligimizin kalitesini arttıyor. Bebek reyizlerden birini bu hafta ilk defa Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nde görürken diğerini de umarım haftaya Vadide göreceğiz. Broken Blade, Hades, Lüger, Only35, Closer, Armut ve daha nice genç oyuncumuzu Şampiyonlar Ligi’nde karşı karşıya oynarken görmek umut verici olacaktır. Vietnam’ı Rift Rivals’ta yenmiş olabiliriz ama tam olarak yerle bir etmek için onlardan iyi ve daha çok oyuncu yetiştirmemiz gerekiyor. Bu yüzden buradaki köşemden genç oyunculara şans veren yöneticilere teşekkürlerimi iletiyorum.