Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Anti’nin Kalemi’nden VFŞL 8.Hafta Notları

Anti’nin Kalemi’nden VFŞL 8.Hafta Notları

Gitgide sona doğru yaklaşırken Yaz Mevsiminde 8. Haftayı da arkamızda bıraktık ve Mevsim Finalleri öncesinde sadece bir haftamız kaldı. 8. Hafta sonunda Royal Bandits zirvedeki yerini garantiledi. 15 galibiyeti ile ikinci sırada bulunan Bahçeşehir Supermassive’in ardından ise 13er galibiyetle ikinciliğin peşinde olan 1907 Fenerbahçe, HWA Gaming ve son haftaların en formda takımı Dark Passage geliyor. Düşmeme mücadelesi veren Doğuş Üniversitesi Aurora bu hafta yükselen performansına rağmen Royal Bandits ve Supermassive karşısında aldıkları mağlubiyetlerden sonra Mevsim Finallerine katılma hakkını kaybetti.

Lige kabus gibi başlayan Dark Passage kadroda tamamiyle reform yapmış ve Panky dışında bütün roller değişmişti. 4.Hafta öncesi yapılan bu transferler sırasında Dark Passage ligin son sırasında yer alıyordu. Geçen dört haftanın ardından şuan 13 galibiyetle 3.sırayı paylaşıyor ve ikinci olarak Mevsim Finallerine yarı finalden başlama şansı hala devam ediyor. Oynadığı son 13 maçın 11’ini kazanan Dark Passage’da moraller yüksek. Bunda Hatchy’nin gerçekten motive etmede başarılı olması ve taraftarın DP’ye olan büyük desteği ana rolü oynuyor. Hatchy’nin söylediğine göre Panky oynadığı her mevsim düşmeme mücadelesi verdiğini, Dark Passage’da ise ilk defa Türkiye Büyük Finalinde oynayabileceğine inandığını ve bu inançla çok sıkı şekilde çalıştığını öğreniyoruz. Kirei’nin yüksek oyun bilgisi ve oyunu yönetme yeteneği belki de DP’yi bu kadar yükselten şeylerin başında geliyor. Bo5 serilerde DP’nin bu performansı sürdürüp sürdüremeyeceği veya rakiplerinin DP’yi durduracak planları olup olmadığını bilmiyoruz ama Kirei ve Humanoid tamamen devre dışı kalmadıkça en azından yarı final garanti gibi gözüküyor. Takımın tek tecrübesiz ismi 17 yaşındaki Luger olsa da Bebek Reyiz şimdiye kadar birçok Yükselme Ligi Playofflarında oynayarak Bo5 serilerinin ne anlama geldiğinin farkında. Her hafta bu performansına devam edemez diye eleştirilen DP her hafta eleştirenleri susturuyor. Bu haftayı da 3-0 kapatan DP lig birincisi Royal Bandits’i ikinci kez yenerek tüm rakiplerine TBF’ye hazır olduklarını gösteren mesaj gönderdi.

BeykentUNI YouthCrew geçen hafta Savage ile adeta can suyuna ulaşmış ve Mevsim Finallerine katılma umudunu tekrardan yeşertmişti. Yedek kadrosunda Inori de bulunan YC geçen haftaki güzel performansının ardından bu hafta da Savage ile oynadı ama geçen haftadan eser yoktu. HWA, Dark Passage ve Bursaspor Esports’a karşı yenilen BeykentUNI YouthCrew hem rakiplerinin ile arasının açılmasına hem de kendilerinin düşme yarışına düşmesine sebep oldu. Doğuş Üniversitesi Aurora ile arasında iki galibiyet farkı bulunuyor. Bu da yetmezmiş gibi BeykentUNI YouthCrew ligin son haftasında ilk üç sırada Royal Bandits, Bahçeşehir Supermassive ve 1907 Fenerbahçe ile karşılaşacak.

1907 Fenerbahçe ise bu hafta ligin en sürpriz mağlubiyetini aldı. Doğuş Üniversitesi Aurora’ya karşı oynadıkları maçta ellerinde Gragas varken Camille’ı ormana göndermeleri henüz oyun başlamadan Analiz Masası tarafından sertçe eleştirildi. Oyun içinde rakip ormanda yakalanarak Xico’nun Zoe’suna ilk kanı veren Move oyun içinde yakalanmaya devam ederek takımını geri düşürmeye devam etti. Ligimizin en tecrübeli orta koridor oyuncusu iken yaşanan sorunlar nedeniyle geri kalan iki haftayı ormanda geçirecek olan Naru ise adeta Move’a orman dersi verdi ve oyunu 1/0/14 skorla ve %75 skor katkısıyla bitirdi. Doğuş Üniversitesi Aurora bu galibiyet ile 9 maç aradan sonra ilk defa galibiyet aldı. 1907 Fenerbahçe diğer oynadığı maçlarda ise Bahçeşehir Supermassive’e mağlup olurken, Bursaspor Esportsu mağlup etti. İkinci olma fırsatını bu hafta tepen Fenerbahçe’nin yine de son hafta ligi ikinci bitirme olasılığı bulunuyor.

Bu haftanın en ilginç anlarından biri ise Bahçeşehir Supermassive ile HWA Gaming arasında oynanan maçta yaşandı. Bu iki takım için ilginçlik kriterleri her hafta yaşanmaya başlaması da ayrı bir soru işareti oluşturdu. Daha önce 4.Haftada Royal Bandits’e karşı takımca backdoor yaparak kazanan HWA Gaming bu hafta da telracS’ın Kassadin’i ile bize xPeke’yi hatırlattı ve güzel bir backdoor ile Bahçeşehir Supermassive karşısında galibiyete ulaşmayı başardı. Supermassive’in ise bir nevi base yarışı yaptığı ve kaybettiği ikinci maç bu oldu. Daha önce de Bursaspor’a karşı base race yapıp kaybeden Bahçeşehir Supermassive sürekli övülen ve örnek gösterilen makro oyunundan yavaş yavaş uzaklaşıyor.

Son haftaya girerken kadrolar kilitlendi. Şuan için kadro kalitesi olarak Royal Bandits ve Bahçeşehir Supermassive önde olsa da gösterdiği performans ve takım oyunuyla Dark Passage bu iki takımla neredeyse eşit bir şansa sahip. 1907 Fenerbahçe son TBF Şampiyonu olarak kesinlikle çok büyük şansı var aynı zamanda takım da oldukça tecrübeli isimlerden oluşuyor ama son zamanlarda yaşanan draft sorunları ve Move’un gösterdiği düşük performans onları finalden uzağa itiyor. Yine de Bo5 serilerde her şey değişebilir. Birinci Royal Bandits dışında hiç kimsenin yerinin garanti olmadığı son haftaya büyük bir hype ile giriyoruz.