Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Anti’nin Kalemi’nden: VFŞL 4. Hafta Notları

Anti’nin Kalemi’nden: VFŞL 4. Hafta Notları

Belki de yıllar içinde ilk defa ligimizin en rekabetli anlarını yaşıyoruz. Her sene başında kağıt üzerindeki kadrolara bakarak rekabetli geçecek desek de makro takımı başaran takım, çoğunlukla Bahçeşehir Supermassive olurdu bu, ligi domine ederdi. Metanın bu denli değişmesi, menzilli saldırı gücü şampiyonlarının neredeyse öldürülmesi ve kaynak aktarımı ile ligimizde dengeler alt üst oldu. Ama özellikle bu hafta ligdeki rekabet tavan yaptı çünkü ligin hem zirvesinde hem de tabanında oynadığı üç maçı da kazanan takımlar gördük. İlk olarak ligin alt sıralarından roket gibi fırlayan BeykentUNI YouthCrew’den bahsedelim.

BeykentUNI YouthCrew bu haftaya kadar geride kalan dokuz maçta sadece iki galibiyet alabilmişken bu haftaki üç maçını da kazandı. YC’de değişen neydi peki? Rift Rivals’a kötü başlasa da sona doğru gösterdiği iyi performans ile umutları yeşerten BeykentUNI YouthCrew lige geri dönüşte sorunlar yaşasa da bu sorunlar oyunlarına motive olmalarını sağladı diyebiliriz. Koçları Laden ve Zzus’un vize sorunu sebebiyle ülkeye alınmaması akıllarda soru işareti bıraksa da destek rolüne zaten Japone’yi transfer eden ekip ligde hiçbir sorun çekmedi. Şuan için yönetim ekibinden birinin göstermelik koç olarak durduğu YouthCrew zarar görmek yerine bundan fayda sağladı. Özellikle Japone’nin gelişi ile alt koridorda gösterdiği performansı level atlayan Madness’ın mutluluğu hem oyun içinde hem de 1907 Fenerbahçe’ye aldıkları karşılaşma sonrası Japone’ye sarılışında okunuyordu. Ligimizin en iyi destekleri arasında gösterilen Japone’nin de Dark Passage’da iki sezon takımsal ve bireysel olarak sorun yaşadıktan sonra kendisini bulması sevindirici. Özellikle BeykentUNI YouthCrew’in aldığı üç galibiyetin ikisinin Japone’nin eski takımları Dark Passage ve 1907 Fenerbahçe’ye karşı olması bu takımların taraftarlarını daha fazla üzerken Japone’ye de buruk bir sevinç yaşattı.

HWA Gaming ise onları destekleyen desteklemeyen herkesin sevdiği bir takıma dönüştü. Aslında HWA Gaming’in her sezon başında iyi performans gösterip sezon sonuna doğru diğer takımlar toparladıkça onlarla eşit seviyede duramadığını görürdük. Bu sezon 4.Haftayı arkamızda bıraktık ve HWA Gaming oniki karşılaşmada aldığı dokuz galibiyet ile Bahçeşehir SuperMassive ile zirveyi paylaşıyor. Özellikle bu hafta aldığı üç galibiyetin ikisi zirvedeki rakipleri olan Bahçeşehir Supermassive’e ve Royal Bandits’e karşı olunca HWA’nın bu sezon düşüş yaşaması oldukça uzak bir ihtimal olarak gözüküyor. Özellikle yerli kadrosunu değiştirmeyen HWA Gaming’de yeni yıldızlarımızdan Armut, tecrübeli ormancı Trix ve tecrübeli destek Revanche sürekli gösterdikleri performansların üstüne ekleyerek kendilerini geliştiriyorlar. Nişancıları Innaxe’in Türkçe bilmesi takım içi iletişim için oldukça yüksek bir fayda sağlıyor. telracS’ın gösterdiği performans ise bize İngilizce bilen Avrupa’lı bir oyuncunun İngilizce bilmeyen Kore’liden çok daha faydalı olacağını gösteriyor. HWA’nın bir diğer öne çıkan ve kendilerini zirveye taşıyan noktası ise karar verme yetenekleri. Ligimizde özellikle belli bir süre sonra ne yapılacağı bilinemeyen ve nice maçların kararsızlıktan satılması gibi bir gerçek var. En kötü kararın bile kararsızlıktan iyi olduğu durumda HWA hem karar verip takımca uygulayabiliyor hem de verdikleri kararlar oldukça iyi kararlar oluyor. Özellikle Royal Bandits’e karşı yaptıkları beş kişilik backdoor ile oyunu bitirme anı yıllarca unutulmayacak ve ders alınacak bir karar olarak var olacak.

Ligde bu hafta 3-0 alarak yükselişine devam edenler ve yükselişe geçenler olduğu kadar 0-3 alarak düşüşe geçen ve düşüşe devam eden takımlar da oldu. Mavi beyazlı iki ekip Doğuş Üniversitesi Aurora ve Dark Passage bu haftayı hiç galibiyet alamadan kapattı. Dark Passage ekibi yeni transferler sonrası önceki oyunlarına göre daha iyi performans gösterse de yeterince iyi değildi ve bu hafta galibiyet alamadı. 12 maçta sadece2 galibiyet alabilen takımın yükselişe geçmesi için Süper Hafta kaçırılmayacak bir fırsat. Takımın alt koridorda her maç farklı bir kombinasyonla çıkma sorununu çözmesi ve bir hafta boyunca karar verilen alt koridor ile çalışması gerekiyor. Süper Hafta’da oynanacak olan 4 maçtan en az 2 galibiyet almak zorunda olan Dark Passage eğer alamazsa lig sonuna kadar sonunculuktaki yerini garantilemesi kaçınılmaz olacak ve bu durumda 6. Haftada aralarına katılacak Lüger de takımı kurtaramayacak. Snitch LongB alt koridoru ile devam etmesi faydalarına olacak Dark Passage’ın taktiğini buna göre uygulaması destek rolünde sırıtmayan aksine ligdeki bazı desteklerden iyi performans sergileyen LongB için iyi olacak. Doğuş Üniversitesi Aurora’da ise tam bir takım oyunu mevcut. Genel olarak kazanmalarında Rain veya Wisdom’un iyi performansı sebep olsa da takım arkadaşları bu iki oyuncuya ayak uydurarak galibiyet alabiliyorlar. Bu iki oyuncunun performansının düşmesi halinde ise takım tam anlamıyla çöküyor ve bir karşılık veremiyor. Naru’nun eski günlerine geri dönmesi ve Rain ile Wisdom’un yanında takımın taşıyıcı bir gücü olarak vadide kendisini hissettirmesi gerek. Yoksa BeykentUNI YouthCrew’in de bu çıkışıyla beraber üst sıralarda rekabete yetişememesi muhtemel olacak Doğuş Üniversitesi Aurora’nın.

Bunların yanında geri kalan dört haftayı dikkate aldığımızda ise belki de en çok hayalkırıklığı oluşturan takım ise 1907 Fenerbahçe oluyor. Son TBF Şampiyonu olan ekip geçen mevsim yarı finale bile kalamazken bu mevsim de düşüşüne devam ediyor. Chaser ile yolları ayırıp eski oyuncusu Move’u geri getiren ve yedek olarak da Only35’i transfer etmek dışında kadro değişikliği yapmayan 1907 Fenerbahçe’de bu değişiklikler de ilk haftalar dışında fayda vermedi. Özellikle Zergsting ve Padden taraftarlar tarafından günah keçisi ilan edilirken Thaldrin’in de gittikçe düşen performansı ve Frozen ile Move’un inişli çıkışlı performansı önümüzdeki haftalar için ümit vermiyor. Bu hafta Frozen yerine bir maçlık Waena’ya yer veren 1907 Fenerbahçe o maçta da galibiyete ulaşamamıştı. Sezon içinde değişiklik yapmayan ve kadro iskeletini değiştirmemesiyle bilinen 1907 Fenerbahçe Yönetimi bu sezon nasıl bir yol izleyecek merak konusu. Özellikle Padden ve Zergsting’in oyun stillerinin birbirine uymamasından dolayı alt koridorda değişiklik bekleyen taraftarlar kötü performans sergileyen Zergsting yerine Only35’in denenmesini veya Frozen veya Waena ikilisinden birinin Padden yerine alt koridor oynaması gerektiğini söylüyorlar. Son karar tabii ki koçta olmakla birlikte gerçek Rekkles’in bile yedek kaldığı bu metada yerli Rekkles’imiz yerine bir orta koridor oyuncusu denenebilir. Ayrıca özellikle Yükselme Ligi’nde gösterdiği iyi performansla takıma transfer edilen Only35’in göstermelik yedek yerine oyunda denenmesi hem Türk esporu hem de 1907 Fenerbahçe için faydalı olabilir.

Kısacası sorun yaşayan takımlarımızın sorunlarını en kısa sürede düzeltmesini umuyoruz. Bunun yanında da rekabetin bu kadar yüksek olduğu ve herkesin herkesi yenebildiği bir ligi izlemek herkese normalinden fazla seyir zevki ve tahmin edilememezlik katıyor. Umarım bundan sonra her hafta zirvesinde ve tabanında sürprizler olan bir lig izlemeye devam ederiz.