Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 8.14 Yama Notları duyuruldu

8.14 Yama Notları duyuruldu

Sezonu yarıladığımız aşikâr. Bu yama ile jungle şampiyon havuzu yenilendi diyebiliriz. Uzun zamandır varlıkları sorgulanan Vi, Rek’Sai, Pantheon aldıklakları değişiklikler ile yeniden profesyonel metaya girebilir. Rek’Sai Q ve R yeteneklerinde AD oranı buffı, Panth W hasarında ve Vi’ın R bekleme süresinde aldığı bufflar ile soloq adına iyilleştirme olarak değerlendirilebilir. Öte yandan Vel’Koz Q, Vayne W ve Corki E buffları da bu şampiyonları yeniden metaya sokacak türden. Karma ise aldığı bufflarla yeniden midde kendine yer bulabilir. En son kalkan nerfleri ile gücü kırılan Karma aldığı taban armor, taban mana reg, Q patlama alanı buffları yanında taban mana reg ve R+Q hasar nerflerini de yanında aldı. Genel anlamda Karma’nın hasarına yönelik olan bufflar şampiyonun early gücünü ön plana çıkarak. Fizz’in bir sonraki normal saldırısı ilave hasar verir. Uzun zamandır rastlamadığımız Fizz de bu yama ile güçlendirildi. Fizz’in bir sonraki normal saldırısı ilave hasar verir.Eğer bu bir birimi katlederse W’nun bekleme süresi ve mana bedelinin bir kısmı iade edilir. Eğer herhangi bir birim katledilmezse 5 saniyeliğine Fizz’in sonraki normal saldırıları güçlenir. Bu güncelleme ile Fizz ideal bir top veya jungler olabilir.

Öte yandan soloqda güçlü olan Talon ve Wukong ise bu patchle kırpılıyor. Wukong’un E’sinin taban hasarı ve Talon’un W’sunun ilk hasarı nerflendi. Her ne kadar bu değişiklikler gerçekse de bu iki şampiyonun potansiyel bir denge için gidilecek nerf rotası bu şekilde olmamalı. Wu’nun E’sinden elde ettiği saldırı hızı ve Talon’un mobilite ve burst hasarlarına dokunulmadığı sürece bu iki şampiyonu daha çok göreceğiz. Mundo’nun koridor aşamasına yönelik olan Q nerfünde skillin öldürme başına can yenilemesi 40%’a çekildi. Midin güçlü şampiyonlarından Zoe ise W’suna aldığıtaban hasar ve AP oranı nerfleri ile yine baltalandı.

Runelerde ise Conqueror’ın early hasarına yönelik taban hasarı 10-31’den 6-31’e çekildi. bu nerfün arkasında bruiser metası bulunmakta. Öte yandan H ağacında bulunan Zombie Ward ve Ghost Poro runeleri de daha sağlıklı bir hale getirildi. Zombie Ward artık çalılarda trinket özelliği kazanacak ve trinket şeklinde kullanılabilecek. Diğer yeni özelliği ise şampiyonunuz veya Ghost Poro rakibinizin bölgesinde ise adaptive damage kazanıyorsunuz. Zombie Ward’a geldiğimizdeyse ward kırdıktan sonra rakip şampiyona vereceğimiz hasar bonus magic damage uyguluyor. Bu değişiklikler sonrasında bu runeleri roam seven supportların ve junglerlara tercih edildiğini görebiliriz.

Son olarak şampiyon seçim ekranında oldukça yerinde bir iyileştirme gerçekleştirildi. Bir yasaklamanın kaçırılması nedeniyle şampiyon seçimini dağıtmak biraz fazla ağır; dolayısıyla herhangi bir şampiyonun yasaklanamaması durumunda ”pas geçilmiş” sayılacak ve şampiyon seçimi kaldığı yerden devam edecek. Bir şampiyon seçmemek hâlâ sıradan çıkmak anlamına geliyor.