Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 8.11 Yama Notları

8.11 Yama Notları

Çok çeşit değişikliğe gebe yama olan 8.11 bu gece tüm sunuculara dağtılıyor. Yeni şampiyon Pyke, ADC ve itemizationları elden geçirilirken şampiyonlar da dengelendi. Anivia yamadan nasibini alan ilk şampiyon. Sion’a karşı bir counter olarak tercih edilen Anivia’nın Q yeteneğinin CDsi ve AP oranı yükseltildi. Graves ve Kha’Zix ise nerflenen şampiyonlardan. Graves’in ulti CDsi yükseltilirken Kha’nın ise ultisi güncellendi. Taban bekleme süresi birinci seviye sonrası düşürülürken görünmezlik süresi ise .25 düşürüldü. Evrim halindeki görünmezlik süresi ve kullanımı yükseltildi. Lee Sin’e ufak bir detay güncellemesi gelerek yeteneklerin aktif cdleri artık yetenek ikonları üzerinde belirecek. Yani ilk E’den sonra kullanmanız gereken ikinci E’nizin süresini ikon üzerinden görebileceksiniz. Bir diğer önemli değişiklik ise Taliyah’ta. Lane itip diğer laneleri roamlayabilen şampiyonun lane itme mekaniği olan alan hasarı elinden alınırken işlenmiş zeminlerde kullanılan Q’lar artık 1 mana harcayacak ve yetenek daha erken kullanılabilecek. Son değişiklik ise Zyra’da. Bottaki tank metasının zayıflaması ile poke kompozisyonlara kapı açan lanede yeniden Zyra görebileceğiz. Şampiyonun E yeteneğindeki root süresi yükseltildi.

ADC güncellemelerinde ise taban ADleri, zırhları, can yenilemeleri nerflenirken seviye başına AD artışı, taban can ve can artışları bufflandı. Sezon öncesi ile yenilenen runeler ile uçsuz bir yetenek havuzuna sahip olduk. Casterlar için utli azaltan rune, assassinler için rahat çatışma başlatma ve mobilite, adcler için hasar/as odaklı değişiklikler ve daha niceleri.

Geçen hafta yaptığımız haberimizde Ulti Cap’in yerine Nimbus Cloak’ın dahil edildiğini duyurmuştuk Hakimiyet ağacına Ultimate Hunter eklendi. Özelliği Ulti Cap’e benzeyen rune 4. Sıraya eklendi. H4’teki runelerin stack mekaniğinden bu rune de yararlanacak. Başlangıç olarak 5%’lik cdr veren rune 5 stackler ile ilâve 2% cdr daha kazandırıyor. Yani Ulti Cap’in ağaç değiştirdiğini söylersek yanılmış olmayız. Bu değişiklik ile uzun ulti cdlerine sahip olan AP assassinlerin meydana çıkmaması için hiçbir neden kalmıyor. İkinci rune değişikliği ise Hail of Blades. Yeniden test edilmeye sunulan keystone rune Hakimiyet’te olacak. Rakip şampiyonlara gerçekleştirilen 3 aa sonrası 50-100% saldırı hızı kazandıran runeün bekleme süresi ise çatışma dışında 5 saniye kalıyor. Bir dönem oynanan jungle Twitch, Lucian gibi picklerin flexliği artıyor.

Bir diğer büyük değişiklik ise kulelere getirildi. Nexus ve inhibitörlere getirilen can eşikleri. 100%, 66& ve 33% olan bu eşiklerin mekaniği ise şu şekilde: canı 75%’te kalan bir kule canını 100% yenileyebilecek. 41% kalan bir kule canını 66%’ya 10%’da kalan bir kule ise 33%’e kadar canını doldurabilecek. Bu mekanik tabii ki üssü işgal edilen takım için ikinci bir şans daha doğuruyor. Soloq’da rastladığımı bd olasılığını da daha aza indirgiyor.