Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 2019’un en sağlam oyunu: Disco Elysium

2019’un en sağlam oyunu: Disco Elysium

Neden Death Stranding değil?

Aslında olmaması için birden çok sebep olsa da Disco Elysium'a The Game Awards'ta dün verilen ödüller birden çok şeyi hâlihazırda anlatıyor. 

*En iyi rpg oyunu
*En iyi indie oyunu
*En iyi hikâye anlatımı/senaryo
*En iyi bağımsız geliştirici

4X4 ödüllerini alan Disco Elysium esasında bir bağımsız oyunun nasıl olması gerektiğine dair bizlere pek çok örnek sunuyor. İyi bir oyunun temelinin ne grafiğe, ne mekaniğe ne de paraya dayandığını belirten oyunun asıl kaynağı ''hikâye anlatıcılığı'' sonuna kadar konsept olarak üstlenmekten geçiyor. '90'ların moda oyunlarının doğru yaptığı şeylerin özündeki ''gerçek konsept''in ne olduğunu bizlere hatırlattığı için Disco Elysium gibi yapımları daha çok tercih etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Oyunun henüz başında seçtiğiniz yönelimlerin ve yeteneklerin; oyunun sonunu ve oynanış sürecini bu kadar etkilemesi bile Disco Elysium'un ''affetmeyen'' bir oyun olmasının en büyük sebeplerinden birisi. Ayrıca oyunda karakterinizin tam anlamıyla bir rol yapma makinesini dönüştürmeniz ve bu hissiyata çok çabuk girebilmeniz, hikâye temelli yapımlara dair iyi bir örnek sunuyor.

Her şey reklam ve bütçe değil.

Oyunun Notu: 10/10