Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 2019’un en iyi oyun fareleri

2019’un en iyi oyun fareleri

Geçtiğimiz sene oyuncu fareleri açısından çılgın bir sene oldu. Sene boyunca hafifleştikçe hafifleşenler, kablosuzlar derken milyonlarca farklı opsiyon önümüze çıkıyor.

Flank Esports olarak sizler için 2019 yılının en iyi oyuncu farelerini seçtik. Hadi gelin başlayalım.

Genel olarak en iyisi: Razer Viper

Razer markasının gözde faresi Viper, gözleri üzerine toplayan bir oyuncu faresi. Bu sene bütün markaların fareleri hafifleştirmesine rağmen Razer bunu başarabilen bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Viper diğer tüm seçeneklerin önüne harika tasarımıyla ortaya çıkıyor.

Tabiki Viper piyasadaki en hafif tercih değil. Ağırlığı tam olarak 58 gram ancak ağırlığından dolayı klasik oyuncu faresi tasarımlarından vazgeçmiyor. Hafifliği, geleneksel oyuncu fare tasarımıyla birleştiren Viper, bizler için 2019 senesinin en iyi oyuncu faresi. Gelelim fiyatlarına, fiyatından dolayı Viper Ultimate faresi yerine Viper faresini tercih ettik, tercihimiz 80 dolarlık bir etikete sahipken, Viper Ultimate 130 dolarlık etikete sahip.

Fiyat açısından en iyisi: Glorious Model O

Dediğimiz gibi oyuncu fareleri gittikçe hafifliyor ama hiçbiri Glorious Model O kadar etki bırakmadı. Bu oyuncu faresi şüphesiz 50 dolarlık fiyatıyla en iyisi. Glorius markası bu sektöre erişilebilecek fiyatta fareler üreterek piyasada büyük bir etki bıraktı.

Glorious Model O, 50 dolarlık piyasa fiyatıyla tam olarak anti-Finalmouse olarak adlandırılabilir. The Model O faresi aslında Finalmouse O faresinin ilk rakibiyken, Glorious modeliyle boy ölçüşemiyor. Model O modelinin 67 gramlık ağırlığıyla hafif oyunu faresi olarak sektörün en iyisi konumuna geliyor. Kesinlikle fiyat performans olarak en iyi oyuncu faresi bu.

En iyi ergonomi: Zowie EC-1/EC-2

Zowie markasının EC serisi 2019 yılına hiçbir etki yapmasa da ergonomisiyle beğenileri topladı. Yeni EC serisi küçük yapısıyla, daha önceki büyük serilerine rağmen, kesinlikle sevenlerine yeni bir opsiyon sundu. Özellikle Divina EC serileriyle kıyaslandığında gayet küçük.

Zowie, siyah EC serisine gelen boyut isteklerine uyarak EC-1 ve EC-2 farelerini ergonomiye önem vererek tasarladı. Tüm bu boyut tartışmalarının yanı sıra seriye yeni gelen bu farelerin performansları da bir hayli gelişti. Eklenen 3360 sensörle birlikte aslında ergonomiden önce konuşulabilecek bir konu yarattı Zowie. Yeni sensörleri ve tak çalıştır olmasıyla yeni EC serisi profesyonel esporcular tarafından en çok odaklanılan farelerden. Son olarak fiyat yorumu yapalım. Raf fiyatı 70 dolar olan bu EC oyuncu fareleri, Zowie markasının sunduğu birkaç özellik için ekstra bütçeye ihtiyaç duyuyor.

En hafif: Razer Viper

Daha önce de bahsettiğimiz Razer Viper, yine listemize hafifliğiyle giriş yapıyor. Viper kesinlikle 2019 senesinin en hafif tercihi. Buna fiyatından dolayı şaşırmamak lazım.

Sadece hafif olmasıyla değil, çok yönlü tasarımı ve materyal kalitesiyle piyasanın en önüne yerleşiyor. Razer Ultimate faresinin 74 gramlık ağırlığının yanı sıra Viper’daki değişim dikkat çekici. Ama yine de hafif oyuncu farelerine göre 74 gram bir hayli önem kazanıyor. Viper’ın sahip olduğu 58 gramlık ağırlığı ve tasarımıyla bu kategoriyi domine eden bir tercih.

En iyi kablosuz: Razer Viper Ultimate

Ne olursa olsun Razer Viper Ultimate pahalı etiketine rağmen kablosuz farelerin en iyisi konumunda. Tıpkı kablolu kardeşi gibi Viper Ultimate de her şeyi kapsıyor. Şaşırtıcı derecede 74 gramlık ağırlığı ona 130 dolarlık bir fiyat etiketi yapıştırıyor.

Oyuncular şüphesiz kablosuz tercihlerini kabloluya hiçbir farkı olmayan modellerden yana kullanıyor. Haliyle Razer markası da kablo yerine ekstra sarj ünitesiyle bir adım öne çıkmış oluyor. Sonuç olarak Razer Viper Ultimate fiyatı hariç tüm beklentileri karşılıyor ve listemizin en iyi kablosuz faresi oluyor.

En çok amaçlı: Logitech G502 Lightspeed

Logitech markasının kablosuz üzerine yaptığı çalışmalar sonunda 502 serisi üzerinde etki ediyor ve 502 serisini hak ettiği tasarıma kavuşturuyor. Logitech G502 Lightspeed bu senenin hafif fare çılgınlığına orta sırada yerleşiyor. Hatta tasarımından dolayı hafif fare olması birçok şakanın konusu oluyor.

Henüz daha hafif fareler gündemde değilken yaptığı tasarımları devam ettiren Logitech, HERO sensör teknolojisini ve Lightspeed modelini birleştiriyor. Bu da Logitech G502 Lightspeed faresinin tepki süresini Logitech G Wireless kadar iyi yapıyor. Asıl can alıcı nokta ise 502 modelinin sağladığı yazılım esnekliği. Ağırlık takıntısı yapmadıysanız, Logitech G502 Lightspeed önünüze gelecek her problem için birebir çözüm olacaktır.

Saygı duyulan: Logitech G Pro Wireless

Logitech G Pro Wireless bu çekişmeli sektöre 2018 Ağustos’ta girse de hala çekişmelere sebep olduğu için, bizlerin saygı köşesinde yer alıyor. Logitech markasının elyaf üretimiyle adeta “bozuk değilse, tamir etme” mantığıyla tasarladığı G Pro Wireless, HERO sensör teknolojisinin de öncüsü. Bunun sayesinde de rakipleri kablolu farelere de kafa tutabiliyor.

Şüphesiz söyleyebiliriz ki Razer Viper Ultimate, Logitech G Pro Wireless faresinin sadece daha hafif hali. G Pro Wireless 80 gram ağırlığıyla 2019 yılında gelen hafiflik furyasında rakiplerinin biraz gerisine düşüyor. Ama yine de söylemeliyiz ki G Pro’nun sahip olduğu harika tasarım onu daima anılması gereken bir oyuncu faresi haline getiriyor.