Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 2019’un en iyi League of Legends oyuncuları

2019’un en iyi League of Legends oyuncuları

League of Legends severler, 2019 yılı içinde birçok ilginç maça şahit oldu. Belki takımca belki de bireysel olsa da birkaç yıldız parladı.

Flank Esports olarak sizler için 2019’a damga vuran oyuncular birçok özelliği göz önüne alarak listeledik. Bu özellikler; mekanik yetenek, şampiyon havuzu ve bu havuzun seçim ekranına etkisi, kalıcı performans, maç bazında oyuna adapte olabilme ve bu performansın takıma olan katkısı olarak belirledik.

Bu listedeki oyuncular yukarıda belirttiğimiz özellikleri yıl içinde göstermiş oyuncular olacak. Kimisi mekanik olarak bu oyunculardan iyi olsa da o konuda takıma olan katkılarını göz önüne aldık. Hadi gelin listeye başlayalım.

10) Liu “Crisp” Qing-Song

Yaş: 21

Takım: FunPlus Phoenix

Rol: Destek

Crisp(eski adıyla Pinus) 2019 senesinin en sürpriz isimlerinden. Ortalamanın üstünde bir destek oyuncusuyken, sene sonunda dünyanın en iyileri arasında anıldı.

Koridor arkadaşı Lin “Lwx” Wei-Xiang ve orta koridor oyuncusu Kim “Doinb” Tae-sang sayesinde ortaya koydukları dinamik oyun, takımlarının LPL ligindeki başarısını kazanmasında büyük rol oynadı.

Belki de takım arkadaşı Doinb Dünya Şampiyonası’nın öne çıkan ismi olsa da, Crisp’in sahip olduğu geniş şampiyon havuzu, gezgin oyun tarzı ve tahmin edilemez takım savaşı başlangıçlarıyla listemize onuncu sıradan giriş yapmasını sağladı.

 

9) Lee “Faker” Sang-hyeok

Yaş: 23

Takım: T1

Pozisyon: Orta Koridor

T1 takımı 2018’deki başarısızlıklarından 2019 senesinde sıyrıldı. Bu canlanmayı, orta koridorlarındaki efsanevi oyuncu Faker çevresinde yapılanarak sağladılar.

Faker’in sağladığı sabit oyun stili, takım üzerindeki etkisi ve zor anlarda yaptığı oyunlar takımının başarısına çok büyük katkıda bulundu. Evet belki de eskisi gibi 1’e 5 oyun tarzına sahip değil çünkü takımı buna ihtiyaç duymadı. Kendisine güven aşılayan bir takıma sahipti Faker bu sene. Üst koridorda Kim “Khan” Dong-ha, ormanda Kim “Clid” Tae-min ve alt koridor ikilisi Park “Teddy” Jin-seong ve Lee “Effort” Sang-ho isimlerinden oluşan takım hem beşli hem de bireysel olarak korkunç yetenek sahibi bir kadro sunuyordu.

Ancak tüm bunların yanında hem Orta Sezon Turnuvası hem de Dünya Şampiyonası’nda Faker, ondan beklenmeyecek performanslar sergiledi. Ondan beklemediğimiz kadar açgözlü, hatalı ve sınırını bilmez bir oyun tarzı sergiledi. Mekaniksel olarak listede yer almasa da takıma etkisi göz önüne alındığında listemize dokuzuncu sıradan giren Faker, daima saygı duyulması gereken bir oyuncu.

 

8) Yu “JackeyLove” Wen-Bo

Yaş: 20

Takım: Invictus Gaming

Pozisyon: Saldırı Gücü Taşıyıcısı

Geçtimiz 2018 yılında Invictus Gaming takımında Rookie ve TheShy şarkıları çalınıyordu. Ancak 2019 yılında JackeyLove öne çıktı ve takımı için ne kadar önemli olduğunu herkese gösterdi.

Eğer JackeyLove ve onun mekanik yetenekleri olmasaydı IG, Top Esports takımına kaybedip, Dünya Şampiyonası biletini kaçırabilirdi. Belki de 2019 senesi IG takımının senesi değil ancak, JackeyLove gösterdiği performanslarla dünyanın en iyi saldırı gücü taşıyıcılarından olduğu ispatlayarak, listemize sekinci sıradan girdi.

 

7) Lee “Tarzan” Seung-yong

Yaş: 20

Takım: Griffin

Pozisyon: Jungle

Tarzan, LCK ligi içinde bütün sezondaki en iyi ormancılardan biri. Özellikle bahar mevsiminde Griffin’in takımca sahip olduğu baskın oyun tarzı ile Tarzan adeta durdurulamazdı.

Playoff zamanı geldiğinde T1 ile karşılaşan Griffin şaşırtıcı bir şekilde mağlup oldu. Bu mağlubiyet, takımın işler zorlaştığı zaman endişeli bir oyun tarzı yansıttığını gözler önüne serdi. Yine de ligde birinci olamasalar da Tarzan olağanüstüydü.

Geniş şampiyon havuzu ve mekanik yeteneğin inanılmaz birleşimini bizlere izleten Tarzan, listemize yedinci sıradan girdi.

 

6) Kang “TheShy” Seung-lok

Yaş: 20

Takım: Invictus Gaming

Pozisyon: Üst Koridor

Belki de Invictus Gaming MSI’da beklentileri karşılayamasa da, TheShy takımın parlayan yıldızıydı. TheShy, Çin ligi LPL’in 2019 senesi boyunca en iyi üst koridor oyuncusuydu. Oyunun metasına rağmen üst koridor olarak takımını taşıması izleyicileri şaşkına çeviriyordu.

Çoğu üst koridorun yaptığının aksine, TheShy geriye yaslanıp baskıyı göğüslemek yerine, domine eden bir oyun tarzıyla rakiplerine korku salıyordu. Takımının, özellikle yaz mevsiminde, gösterdiği başarısız grafiğe rağmen TheShy daima istikrarlıydı.

Dünya Şampiyonası’nda ezeli rakibi Nuguri, favori şampiyonu Vladmir’i seçse de TheShy gösterdiği performansla bütün izleyicilere neden en iyisi olduğunu ispatladı. Yıl boyunca gösterdiği inanılmaz performanslar sayesinde TheShy listemize altıncı olarak girdi.

 

5) Rasmus “Caps” Winther

Yaş: 20

Takım: G2 Esports

Pozisyon: Orta Koridor

İki yıl üst üste Caps Dünya Şampiyonası finalinde yer aldı. Hatta geçtiğimiz sene şaşırtıcı bir şekilde Grand Slam fırsatını kaçırdı. Ama tüm espor severlere gerçekten en iyiler arasında hak ederek yer aldığını ispatlamış oldu.

Onun sahip olduğu sürpriz oyun tarzı, geniş şampiyon havuzu ve mekanik yeteneği takımı G2’nun bu başarısına büyük katkıda bulundu. Geçtiğimiz sene şüphesiz Avrupa’daki en iyi orta koridor oyuncusuydu.

Gösterdiği performanslara rağmen, yenilgilere asla boyun eğmeyen karakteriyle Caps, listemizde beşinci sırada yer aldı.

 

4) Gao “Tian” Tian-Liang

Yaş: 19

Takım: FunPlus Phoenix

Pozisyon: Ormancı

Hem Tian, Dünya Şampiyonası finallerinin en değerli oyuncusu, hem de Crisp takımları FPX’in başarısında çok büyük bir paya sahipti. Bu başarıda Doinb baştacı olsa da, Tian takımın en etkili silahıydı.

Dünya Şampiyonası’na hakim olan ormancı merkezli oyun stilini adeta şova döken Tian, sahip olduğu baskın oyun tarzıyla geçtiğimiz sene kendisinden daha iyi olarak anılan diğer ormancılara adeta klavye kırdırdı. O varken takımı korkusuzca baskınlar, kule altı operasyonları ve beklenmedik takım savaşları yapabiliyordu. Tam da bu yüzden Tian, listemize dördüncü sıradan giriyor.

 

3) Kim “Clid” Tae-min

Yaş: 20

Takım: T1

Pozisyon: Ormancı

Kendisini Kore ligindeki en güçlü kadroda, Mata – Faker – Khan, yer alabilecek en iyi ormancı olarak andığımız Clid, geçtiğimiz sene boyunca performansını katlayarak takımdaki diğer yeteneklerin üstüne çıktı. Sahip olduğu baskın oyun tarzı, şampiyon havuzu ve gank yeteneği bu seviyede sadece listemizde daha önce de yer verdiğimiz Tarzan ile eşleşebilirdi.

Takımı sezon boyunca kötü denebilecek bir performans sergilese de playofflar gelip çattığında Clid adeta parladı. Cidden durdurulamazdı. Orta koridordaki güvenilir performans sayesinde, senenin en güçlü ekibi olan Griffin takımını basitçe mağlubiyete uğrattılar.

Dünya Şampiyonası’nda ise Clid takımının en güçlü tarafıydı. Takımında Faker eski performanslarını aratırken ve takımca sahip oldukları metodik oyun Çin ve Avrupa ekipleri karşısında kırılınca, geriye Clid’in ormanda gösterdiği üstün performans akıllarda kaldı. Bu sebepten dolayı biz, Clid’i listemizin üçüncü sırasına koyuyoruz.

 

2) Luka “Perkz” Perković

Yaş: 21

Takım: G2 Esports

Pozisyon: Saldırı Gücü Taşıyıcısı

Şüphesiz dünyanın en iyi orta koridorlarından biriyken takımı için saldırı gücü taşıyıcısı rolüne geçmesi League of Legends sahnesindeki en etkili kararlardandı. Bu kararı daha da etkili kılan şey ise rolünü takımı adına düşmanı olarak anılan Caps’e bırakmasıydı.

Uzmanlar Perkz için “Yeni rolüne alışması bir veya iki senesini alacak…” şeklinde açıklamalarda bulunsa da Perkz çalışma disiplini sayesinde bir sene içinde LEC liginin en iyi saldırı gücü nişancısı olmayı başardı.

Sahip olduğu inanılmaz boyuttaki şampiyon havuzu ve mekanik yeteneği onu bu rol değişim sürecinde en iyilere taşıdı ve Orta Sezon Turnuvası’nda parladı.

Bu başarı serüveni çok güzel devam ediyordu ta ki Dünya Şampiyonası finallerine kadar. Yine de gösterdiği azim ve yetenek sayesinde Perkz listemizin ikinci sırasında yer aldı.

 

1) Kim “Doinb” Tae-sang

Yaş: 22

Takım: FunPlus Phoenix

Pozisyon: Orta Koridor

FPX takımının 2019 LPL süreci gerçekten çok iyiydi. Ancak yine de Dünya Şampiyonası turnuvasında patlamaları bekleniyordu. Onlar ise tıpkı oyun tarzları gibi herkesi şaşırtarak turnuvayı domine etti ve finalde Avrupa’nın en güçlü kadrosunu süpürdü.

Tian final maçı en değerlisi, Crisp ise turnuvanın en iyi destek oyuncusu olurken başarı Doinb’nin ellerine aitti. Turnuvadaki en iyi mekanik yeteneğe sahip orta koridor olmasa da takımının başarısına olan katkısı olağanüstüydü. Adeta FPX takımının mimarı, lideri ve komutanıydı. Rakibe yaptığı daimi baskı ve gezgin stili sayesinde çılgın oyunlara imza atabiliyordu.

Ancak tüm bunlara rağmen gözler önüne en çok çıkan özelliği şampiyon havuzuydu. Final maçlarında seçtiği Nautilus karakteri analistleri adeta şoka uğratsa da başarının temel noktası onun seçimindeydi. Şüphesiz geçtiğimiz 2019 senesinin en iyisi olan Doinb o mutluluk saçan gülüşüyle listemizin birinci sırasında yer alıyor.