Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VALORANT Karakter Rehberi: Sova

VALORANT Karakter Rehberi: Sova

VALORANT Karakter Rehberi serimizin 8. bölümünden herkese merhabalar! Bugün sahnenin okçusu Sova’yı inceleyeceğiz. Beyaz saçlı bu abimizin tam bir bilgi toplama makinesi olduğunu şimdiden söyleyelim. Elf gözlerin neler görüyor Sova?

Sova, karşı takımın nerede olduğu, hangi tarafa yakın olduğu gibi bilgileri çok rahat bir şekilde toplayan bir ajan.  İmza yeteneği ve drone’u sayesinde takım arkadaşlarını çok önceden uyarabiliyor ve ona göre pozisyon alabiliyor. Fakat bunu yaparken eksik olduğu bir nokta var, mobilite. Sova ne yazık ki yeteneklerini kullanırken sabit kalıyor ve bu da onu 1’e 1 düellolarda dezavantajlı kılıyor.

5 kişilik bir arkadaş ekibiyle, yoğun bir iletişim kurarak oyunu oynuyorsanız eğer, Sova sizin takımınız için bulunmaz bir nimet. Oyunu daha çok tek başına oynayanlar ise bu ajanı oynarken biraz sıkılabilir ve kendisini az da olsa işe yaramıyor gibi hissedebilir. Son yapılan Twitch Rivals turnuvasında, Sova’nın en fazla tercih edilen 3 ajan arasında olduğunu da belirteyim.

 • Baykuş Dron (C)

Sova, uzaktan kontrol edilen bir dron gönderir. Belli bir süre boyunca bu dronu yönetir ve etrafı kontrol eder. Drondan bir iğne fırlatılabilir, eğer iğne bir rakibe isabet ederse konumunu belli bir süre ortaya çıkarır.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Dron kullanırken bilmeniz gereken en önemli nokta, yetenek aktifken sabit kaldığınız. Eğer ulu orta yerde C yeteneğini kullanmaya çalışırsanız muhtemelen ölürsünüz.
 2. Dronun süresi aslında yeterince uzun. Yani rakipler gerilerde saklanıyorsa bile onları bulabilirsiniz.
 3. Raunt başında saklanarak kullanılıp, rakibin erken oyun yerleşimini öğrenebilirsiniz.
 4. 1’e 1 rauntlarda yerini bilmediğiniz rakibinizi bulmak için kullanabilir, iğnenizle onu işaretleyebilir ve avantaj elde edebilirsiniz. Eğer ultiniz varsa yeri belli olan rakibinizin üzerinde ultinizi kullanarak düşmanı öldürebilirsiniz.
 5. Dronunuzu takım arkadaşınızın önünden yollayarak rakibe yem edebilirsiniz. Rakip sizin uçan dronunuza odaklanacak ve o sırada takım arkadaşınız kolay bir frag alacak.

 

 • Şok Oku (Q)

Sova, düştüğü yere hasar veren bir şok oku yollar. Şok Oku yeteneği, en fazla iki defa sektirilebilir ve bir rauntta iki adet satın alınabilir.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Şok Oku, tam merkezinde olan rakiplere oldukça yüksek hasar veriyor. Fakat merkezden uzaklaştığında hasar da bir o kadar düşüyor. Yani öylesine kullanmak yerine gerçekten ölçüp biçtikten sonra kullanmakta fayda var.
 2. Ne yazık ki Şok Oku’nu kullanırken de belli bir süre sabit kalıyorsunuz. Pozisyonunuzu iyi ayarlamadığınız takdirde elinizde yay ile yakalanıp ölme ihtimaliniz çok yüksek.
 3. Rakibinizin üzerinize doğru koştuğunu duyduğunuzda koşu yollarına yeteneğinizi kullanmak, onlara çok büyük hasarlar verecektir.
 4. Düşmanın saklandığını düşündüğünüz köşelere okunuzu sektirip atarak onları oradan çıkartabilirsiniz. Eğer çıkmazlarsa ya çok can kaybedecekler ya da ölecekler.
 5. Rakip Spike kurarken tam kurduğu yere oklarınızı yollayıp bunu engelleyebilirsiniz.

 

 • Keşif Oku (E)

Keşif Oku, ajanımızın imza yeteneği. Satın almamız gerekmiyor ve raunt içinde bekleme süresi bittiğinde tekrar kullanılabiliyor. Sova, rakipleri ortaya çıkartan bir ok fırlatır. Bu ok yollanılan yere saplanır ve yok edilebilir. Yok edilmediği takdirde üç kez etrafı kontrol eden radar ışınlarını yollar.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Keşif Oku, oyunda bilgi toplama amaçlı yeteneklerin başında geliyor. İyi kullanıldığında düşmanın bütün bilgisini toplayabilen bu okun çok uzaklardan kullanabiliyor olması da onun değerini katlıyor.
 2. Raunt başında, raunt ortasında kısaca ne zaman isterseniz rakibin yerini öğrenmek için kullanabilirsiniz. Kullandığınız yerde düşman olmasa dahi orada kimsenin olmadığı bilgisini alacaksınız.
 3. Rakip arkadaşlarınıza kısa bir süre kazandırmak için Keşif Oku kullanılabilir. Örneğin, bomba alanına bir ok atarsanız rakip onu yok etmek için baktığı yeri değiştirecektir. Tam bu kısa zaman aralığında arkadaşınız düşmanı kolayca öldürebilir. Tabi bunu gerçekleştirmek için iletişim kurmanız gerekiyor.

 

 • Avcının Hiddeti (Ulti)

Sova, yayıyla enerji patlamaları gönderir. Bu enerji patlamaları duvardan geçebilir ve çarptığı rakibin konumunu ortaya çıkarır. Ulti basıldıktan sonra belli bir süre içinde kullanılması gerekiyor. En fazla üç ok atılabilir.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Ultinin sarj olma süresi biraz uzun olduğu için rakipler kolayca kaçabiliyor. O yüzden dar alanlara kullanmak çok daha mantıklı.
 2. Düşmanın alana girmesini engellemek için kullanılabilir.
 3. Dronunuzla konumunu ortaya çıkardığınız rakibin üzerine ultinizi kullanabilirsiniz.
 4. Düşman Spike’ı kurarken tam kurduğu yere ultinizi atıp, onu geciktirebilir ya da engelleyebilirsiniz.
 5. Ultiniz açıkken çok uzun süre sabit kalıyorsunuz. Bu yüzden güvenli bir yerden yeteneğinizi kullanmaya dikkat edin.

VALORANT’ın ilk ve şimdilik tek okçusu Sova’yı ve yeteneklerini anlattığımız bölümün sonuna geldik. Rehberlerde görmek istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz! Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!