Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri TCL, 2019’da franchisea geçiyor!

TCL, 2019’da franchisea geçiyor!

Başta ekonomik istikrar, doğru yapılanma ve mantaliteye sahip takımların ligimize büyük katkı sağlamasını ortaklık (franchise) ile desteklemek isteyen Riot Games Türkiye, 2019 Sezonu itibariyle TCL’de franchiseı faaliyete geçiyor. Yapılacak olan bu işbirliği 3 senelik olacak, süre dolumunda takımlar yeniden başvurabilecek. Bu ortaklığınsa en büyük getirisi takımların ligden düşmesi (relegate olaması) rafa kaldırılıyor. Böylelikle Riot Games Türkiye, başvurulardan ek gelir sağlarken takımlar ise relegate olmaktan kurtuluyor ve rahatlıkla yatırım görmeye başlıyor. Günün sonunda ise takımlar ekonomik sürdürülebilirliğe geçerken taraftarların inancı ise sarsılmamış oluyor. Bu işbirliği TCS’i de etkilemekte. Yükselme Ligi yerine getirilecek olan Akademi Ligi’nde TCL’de yer alan her takım bir akademi ekibi çıkarabilecek. Buradaki amaç ise ülkemizde yetişmekte olan genç nüfusa geri kazanma ve onlar için ekosistemi en sağlıklı şekilde inşâ edebilme.bu takımlardaki max oyuncu sayısı ise 10 ile sınırlandırılmış durumda. Böylelikle takımlar daha rahat oyuncu deneyebilecek.

Yeni yapıda yer almak içinse takımların başvuru gerçekleştirmesi gerekiyor. Başvurularda ise takım yönetimi yapısı, organizasyonun taraftar politikaları, takım fonlandırma ve oyuncu için sürdürülebilirlik göze çarpan konular. Takımlar hazırladıkları motivasyon mektubu ve raporları ile başvurularını gerçekleştirecek ve ikinci etapta başarılı bulunan başvurular bire birde değerlendirilecek ve 10 takım ile bu doğrultuda ortaklığa gidilecek. Bu senaryo daha erken bir şekilde franchisea dahil olan takımların plansızlık ve anlaşmadan uzak bir şekilde hareket etmeleri , Riot Games Türkiye’yi mevcut anlaşmalarını yeniden değerlendirmeye itecek.

Bu şu anlama geliyor. Francishea Dünya’nın önde gelen spor kulüplerinin ilgisi yadsınamaz durumda. Hali hazırda NA LCS’te 4 tane NBA takımı mücadele verirken EU LCS ise kendini franchisea hazırlarken sadece Schalke 04’ü ağırlamakta. Ülkemizde de büyük bir ekonomiye sahip spor kulüplerinin veyahut işletmelerin TCL ve TAL için sıraya girmesini bekleyebilir, yabancı yatırımcılardan ziyade yabancı oyuncular ve sponsorlar TCL daha iddialı bir gelir kapısı olmaya başlayacaktır.