Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri SUP vs. AUR Yarı Final Analizi

SUP vs. AUR Yarı Final Analizi

KMF 2018 yolunda önemli bir dönemece giriliyor. SUP’un sezon boyu sergilediği dominant performans takımı ligin zirvesine yerleştirdi. Kâğıt üzerinde ve istatistiki datalar ele alındığında takımın TCL tarihinde makroyu en temiz oynayan ekip olduğunu söylemek sanırım abartı olmaz. AUR ise senelerin getirdiği istikrarı yine korudu. Yarı finalden öteye geçemeyen ekip son şampiyonu playofflarda rahat geçerek SUP’un yarı finallerde rakibi oldu. Takımın bu galibiyetinde elbette metaya daha iyi adapte olmaları ve takım içerisindeki yüksek sinerjinin de etkisi büyük.

SUP’un en iyi olduğu konulardan biri objektif kontrolü. Takım sezon boyunca Baron kontrolünü rakiplerinden epey yüksek bir oranla, 83% ile aldı. Bu oran ise oyun başına 1.2 olarak yansıdı. AUR’un ise maç başına kazandığı Baron 31% ile 0,5. Yani SUP her hafta en az bir Baron görürken AUR’da bu sayı 1 fakat işler Herald takaslarında değişiyor. AUR’un ligin en iyi Herald alan takımı olduğu doğru. Takım Vadi’ye inen Herald’a 68% ile hakim olurken oyun başına 0,61 pay ile sezonu bitirdi. Diğer yandan SUP ise earlyde bulduğu lane dominantığını ise aldığı skorlar ve kuleler ile taçlandırırken Herald’a 68.2% ile ligin en çok Herald alan takımı olsa da oyun başına sadece 0,54 ile oynadılar. Fakat öyle bir istatistik var ki SUP’un harita kontrollerinde eline kims su dökemiyor. SUP çıktığı karşılaşmaların hepsinde Elder’ı alarak 100%’lük bir ortalama ile oynadı. AUR ise sadece 14 maçta Elder’ı görebildi.

Biraz yüzeysel daha yaklaşmak gerekirse; SUP sezonu 92.9% win rate, dakika başı 2K altın ve 396 altın farkı, 8.6% kayıp (ölüm), 75% ile ilk kule kanı ve 9.1 kule alımı, oyun başına 2.4 drake alımı gibi veriler ile sezonu bitirdiler. AUR’un tahmin edilebileceği üzere bu verilerin altında bir performans sergiledği; sezonu 39.3% win rate, dakika başı 1,7Kaltın ve -118 altın farkı, oyun başı en az 12 ölüm, 39%’luk ilk kule kanı ve oyun başı 5.1 kule yıkımı, oyun başına 1.2’lik drake alımı ile seriye favori olarak çıkmıyor.

Nitekim takımın taşıyıcılarından Naru ve Rain’in iyi bir grafik çizdiğini belirtmek gerek. Naru ilk 10 dakikayı XP olarak GBM’den yaklaşık 100 puan ile önde bitiriyor. Burada Naru’nun dakika başına 9.5 cs sığdırdığı ve bu avantajı takım 15. dakikadaki toplam cs’in 27,5’i ettiğini ve takıma altın katkısının bu eşleşmede 1%’lik üstünlüğe erdiğini söylemek gerek. Rain’in ise Zeitnot’ı sadece hasar katkısında yakalaması gözleri Wisdom ve Naru’nun uyumunu bu seride Vadi’ye daha da yansıtmaları gerektiğini söylüyor. Özellikle Wisdom’ın çıktığı 14 maçta FB görmesi oyuncuyu dakika 10’da Stom’dan 182 XP öne geçiyor. AUR’un SUP’a ilk mağlubiyeti aldıran ekip olduğunu hatırlatmak gerek. Naru’nun Cassiopeia’sının SUP üzerinde ne denli bir darbe yarattığını, olası bir pocket pickte AUR’un Cassio tercihine yönelebileceğini ön görebiliriz. Gününde olan bir Wisdom, Naru’nun oyununu ve yarı final serisini baştan yazacaktır. Serinin 3-1 SUP’un lehinde biteceğini düşünüyorum.