Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Riot Kore’den Griffin açıklaması

Riot Kore’den Griffin açıklaması

Riot Games Kore geçtiğimiz günlerde patlak veren Griffin takımı ve Kanavi olayı hakkında geçici bir rapor sundu.

Griffin takımının koçu Kim ‘cvMax’ Dae-ho, kişisel yayınında Seo ‘Kanavi’ Jin-hyeok oyuncusunun Çin Ligi takımlarından JDG takımına transferi hakkında uygunsuz işlemler olduğunu açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra Riot Games Kore, KeSPA yetkililerinden oluşan bir takımın olayı inceleyeceğini açıkladı.

Riot Games Kore geçen birkaç gün sonunda geçtiğimiz ayın 29’unda yaptığı incelemede, Griffin takımının herhangi bir oyuncu kuralını ihlal etmediğini, resmi internet sitelerinden duyurdu. Griffin takımının herhangi bir şekilde maksimum oyuncu kiralama kuralını çiğnemediğini ve JDG takımı ile arasında herhangi bir para akışı olmadığını açıkladı. Aynı zamanda bu kuralların 2020 için değişeceğini de belirtti.

Yapılan açıklamada ana problemin espor deyimiyle “Tampering” olup olmadığı belirtildi. Tampering kısaca başka bir takımın oyuncusu ile hali hazırdaki kontratı konuşup, yapılacak transferi veya anlaşmayı geliştirmektir. Bu durumda oyuncunun takımı oyuncuyu korumalı ancak oyuncu böyle bir durum takıma yansıtmalıdır. Aksi taktirde oyuncu da suçlu bulunur. Riot Games bu konunun ispatının temelinde oyuncunun kendisi yani Kanavi’nin fikirleri olduğunu ve yapılan görüşmede sorun olmadığını belirtti.

   Oyuncu Kanavi tarafından bakacak olursak;

  • Oyuncu Griffin takımı ve JDG takımı ile 16 Şubat 2019 ve 31 Mayıs 2019 tarihinde 3 yıl sürecek bir anlaşma imzaladı ve bu süreç boyunca JDG takımında kiralık oynadı.
  • Kore ligi kurallarına göre, Kanavikiralık” oyuncu statüsünde.
  • Ancak Çin ligi kurallarında kiralık oyuncu kuralı bulunmamakta. Bundan dolayı Kanavi Çin liginde “yabancı oyuncu” statüsünde. Bundan dolayı oyuncu Çin liginde Kasım 2020 tarihine kadar oynayabilir. Bu süre için Kanavi, Çin ligi ile bir anlaşma imzalamak zorunda kaldı ama iş bununla da sınırlı değil oyuncu aynı zamanda Kore ligi ile de aynı anlaşmayı imzalamak durumunda.

Şimdi JDG ve Kanavi arasındaki durumu inceleyelim. Kanavi JDG takımı ile kiralık görüşmelerine başlarken teknik olarak Griffin takımındaki bir oyuncuydu. Bu durumda yaşananlara tampering diyebiliriz. Ancak araştırmalar sonucunda öğrenildi ki bu konuşmalar sırasında JDG ve Griffin takımları hali hazırda konuyu konuşuyorlardı. Yani Griffin takımı, JDG takımı ile Kanavi oyuncusunun konuşmaları hakkında bilgiye sahip. Bu durumda JDG takımı veya Kanavi herhangi bir tampering kuralını ihlal etmemiş oluyor.

Sonuç her ne olursa olsun yaşanan bu olaylar çok uzamış bulunmakta, dolayısıyla Dünya Kupası 2019’a katılan Griffin takımı, yaşanan olaylardan etkinlenmiş bulundu. Birçok taraftar Griffin takımının beklenenden kötü performans sergilemesinin sebebinin koçlarının bu olay hakkında çok ilgili olmasına ve takım arkadaşları Kanavi’ye haksızlık yapılması olduğunu belirtiyor.