Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Riot Games, Cloud9’a 175 bin dolar ceza verdi

Riot Games, Cloud9’a 175 bin dolar ceza verdi

Riot Games yaptığı resmi açıklamada takımın yedi oyuncusuna sözleşme imzalarken hisse verdiği için Cloud9’a 175.000 dolar ceza verdi.

Cloud9 hali hazırda takımda bulunan ve eskiden takımda yer alan oyunculara toplamda en az 330.000 dolar ödemek zorunda kalacak.

2017 yılında getirilen kurala göre oyuncular, LCS’teki herhangi bir takımın hissedarı olamıyor. Cloud9 ise Riot Games’e göre bu kural uzun bir süredir var olmasına rağmen oyuncularına sözleşme sırasında para yerine hisse önermeyi uzun bir süredir gerçekleştiriyor.

Yaptığı araştırmada Riot, oyuncuların ve temsilcilerin “C9’ın böyle bir engel olmasa hisse önermeyeceği” inanışına sahip olduğunu fark etti. C9 ise hisse vermenin LCS kural setine aykırı olmadığını düşündüğünü ifade etti.

Kafası karışan okuyucularımız için olayı şöyle özetleyebiliriz; Örneğin Jensen, C9 ile sözleşme imzalarken C9 oyuncuya para yerine takım hissesi öneriyor. Jensen takımdan ayrıldıktan sonra dahi bu hisse oyuncuda kalıyor. Bu da çıkar çatışmasına sebep oluyor.

Tüm bunların ışığında Riot Games, Cloud9’a oyuncu başına 25.000 dolar olmak üzere toplamda 175.000 dolar ceza kesti. Cloud9 ise hali hazırdaki oyuncularına ve eski oyuncularına verdiği hisseleri geri almak zorunda. Dolayısıyla organizasyonun toplamda bu hatadan ötürü 600.000 dolardan fazla ödemesi gereken miktar bulunuyor.

Riot Games 175.000 dolarlık ceza parasını hayır kurumuna bağışlayacağını açıkladı.