Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Mütevazı Başlangıçlardan Rekorlara: Dota 2’nin Hikayesi

Mütevazı Başlangıçlardan Rekorlara: Dota 2’nin Hikayesi

Dota 2 Nedir?

Dota 2, Half-Life serisi ve Steam platformu ile tanınan Valve tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan, oynaması ücretsiz bir MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) oyunudur. 5’er oyunculu iki takım tarafından oynanan oyun, tecrübe ve item kasarak rakibin ana binası olan Ancient’ı yıkmak üstüne kuruludur. Oyuncular, oynanışı birbirinden tamamen farklı ve özel yetenekleri olan 119 eşsiz kahraman arasından seçimlerini yapar ve mücadeleye başlarlar. Ciddi bir öğrenme eğrisine sahip olan Dota 2, ödüllendirici oynanışı sayesinde yeni başlayanların oyunu öğrenmesine, tecrübeli oyuncuların ise kendini geliştirmesine olanak tanır.

Mütevazı Başlangıçlar

Dota 2,  MOBA türünün ilk örneklerinden biri olan orijinal Defense of the Ancients’ın (DOTA) geliştirilmiş versiyonudur. Oyunseverlerle ilk kez  2002’de çıkan Warcraft III: Reign of Chaos ve genişleme paketi The Frozen Throne modu üzerinde, oyundan bağımsız özel bir harita olarak buluşan DOTA, kısa sürede bir çok oyuncunun dikkatini çekmiş ve en çok oynanan modlardan biri haline gelmiştir.

Bu haritanın gördüğü büyük ilginin ardından, Valve, DOTA’nın baş tasarımcısı olan IceFrog’u saflarına katmış ve oyunun Source oyun motorunda geliştirilecek olan yeniden yapımının startını vermiştir. 2011 yılında open beta versiyonuyla sadece Microsoft Windows için çıkartılan Dota 2, 2013 Temmuz’da OS X ve Linux’a da çıkarak, beta versiyonunu tamamlamış, tüm platformlarda oyunseverlerle buluşmuştur. Steam üzerinden erişilen Dota 2, oynanış bakımından tamamen ücretsizdir. Oyundaki herhangi bir kahraman ya da oynanış mekaniğine, fazladan para ödeyerek erişmek ve rekabetçi bir avantaj sağlamak mümkün değildir. 

Dönüşüm Tamamlanır

Valve, Dota 2’nin geliştirilmesi aşamasında, ana materyal olan Defense of the Ancients’a olabildiğince bağlı kalmış ve kahramanların karakterlerini, özelliklerini ve oyunun genel atmosferini grafiksel ve ses efektleri ile başka bir seviyeye çıkartırken, temel oynanış mekaniklerini tümden değiştirmemiştir. Bu yaklaşımla birlikte, hem orijinal haritanın sadık oyuncuları Dota 2’ye geçerken, hem de daha önce oyunla ilgili bir tecrübesi bulunmayan yeni oyuncuların aynı potada eritilmesi hedeflenmiştir. Dota 2, ne ilkinin devamı olan bir seri oyunu, ne de sil baştan geliştirilen orijinal bir IP değildir.

Haziran 2015’te Valve, Source 2 oyun motorunu Dota 2’ye entegre etmiş ve yapılan köklü grafiksel değişikliklerle, oyunun çağdaşlarından hep bir adım önde olması sağlanmıştır. League of Legends ve Heroes of Newerth gibi bir çok MOBA’ya ilham kaynağı olan oyun, günümüzde halen Steam üzerinde, CS:GO’nun ardından en çok oynanan ikinci oyundur.

Rakamlar ve Rekorlar

Haziran 2020 itibarıyla, güncel olarak aylık devam eden oyuncu sayısı 587,931’dir. Çıkışının üzerinden 9 yıl geçmiş bir oyunun halen bu kadar ilgi görmesindeki temel etken, oyun dinamikleri ve oynanış stratejilerinin, düzenli olarak çıkan Balance Update ve Patch’ler ile oynanışı akışkan kılması ve oyunun aynılaşmasına imkan verilmemesidir. Bu açıdan Dota 2, oynanış ve strateji bakımından sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir yapıya sahiptir.

Her yıl Valve tarafından düzenlenen ve sektörün espor olarak gelişmesine büyük katkı sağlayan The International turnuvası, ödül havuzu ve izlenme sayıları bakımından her yıl kendi rekorlarını geliştirir ve oyunun dinamik yapısına katkı sağlar. Örneğin, geçtiğimiz yaz Şangay’da düzenlenen The International 9, Dota 2 topluluğunun da ciddi katkısıyla birlikte, toplamda 34,330,068 Dolar para ödülü dağıtmış ve bu alandaki kendi rekorunu geliştirmiştir. Valve, turnuvayı fonlamak için her yıl “Battle Pass” adı verilen bir mücadele bileti çıkarır ve satın alınan her mücadele biletinin %25'i direk olarak ödül havuzuna aktarılır. The International’in yakaladığı büyük başarının da yardımıyla, Mart 2016’da 1,292,328 aylık oyuncuya kavuşan Dota 2, dönemin oyuncu rekorunu kırmıştır. Devam eden turnuvalara dair haberleri, güncel olarak sitemizden takip edebilirsiniz: https://www.flankesports.com/oyunlar/dota-2

Ancient’ların Kadim Savaşında Yerinizi Alın

Oynaması ücretsiz (Free to Play) olan Dota 2’ye başlamak ve 2002’den bu yana tam 18 yıldır devam eden bu maceranın bir parçası olmak için tek yapmanız gereken, Steam üzerinden Dota 2’yi indirmek. İster solo, isterseniz de parti sistemiyle arkadaşlarınızla, takımınızı kurun, stratejinizi belirleyin ve kendinizi bu kadim savaşın ortasında bulun. Farklı kahramanlar ve farklı stillerle oynasak da, günün sonunda hepimizin peşinde koştuğu o sihirli 4 harfi (Gg,Wp) duymak için; “İyi şanslar, İyi eğlenceler.”