Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri LEC’te ilklerin haftası!

LEC’te ilklerin haftası!

LEC’te beşinci haftayı ardımızda bıraktık ve tüm takımların birbirleri ile oynamasından sonra rövanş maçlarının oynandığı ikinci döneme girmiş bulunuyor. LEC 5.hafta tüm takipçilerini şaşırttı. Ligin ilk yarısında çıktığı tüm maçlardan galibiyetle ayrılan G2, ligin ikinci yarısının ilk maçında mağlubiyetle ayrıldı. Bir diğer sürpriz ise Rogue’dan geldi. Ligin ilk yarısında çıktığı tüm maçlardan mağlubiyetle ayrılan Rogue, ligin ikinci yarısının ilk maçında LEC’in en büyük hayal kırıklığı yaratan takımı Misfits karşısında ilk galibiyetine ulaştı. Gelin hep beraber haftasonu Avrupa’da neler yaşandı göz gezdirelim.

xPeke ve Deficio ile yeniden doğan Origen, ligin kötü çocuğu G2’ya ilk mağlubiyetini tattırdı. Seçim yasaklama ekranında son seçimi takımın orta koridor oyuncusu Nukeduck’a bırakan Origen, Caps’in Cassiopeası’na karşıt seçim olarak profesyonel sahnede uzun süredir görülmemiş suikastçı şampiyon Zed’i seçti. 6 level olduğu gibi Caps’ten 1’e 1’de skor alan Nukeduck takımının öne geçişini başlatmış oldu. İlk 10 dakikada üst koridoru kamplayan Jankos üç skor alarak takımını karşılaşmada tuttu. Alt koridorda ise Origen’ın Ezreal Rakan ikilisi agresif oynayarak 2v2’de G2’nun Sivir ve Pyke alt koridorundan 1 skor çıkardı. Zed ve Karthus ulti kombosu ile G2 taşıyıcılarını çıkarmakta sorun yaşamayan Origen, baron aldıktan sonra maçı 33. Dakikada bitirmeyi başardı. Origen’ın nişancısı Patrik maçı 5/0/5’lik Ezreal performansıyla bitirirken, Perkz’in Sivir’i ise 0/3/0 bitirdi.

Hafta’nın ilk maçında LEC’in güçlü takımlarından olan Schalke 04 karşısında galibiyete ulaşamayan Rogue, haftanın ikinci karşılaşmasında Misfits’e karşı şeytanın bacağını kırdı. Erken oyunda baskı oluşturmak isteyen Rogue ormancısı Kikis herkesi şaşırtan Pantheon seçimi yaptı. Misfist ormancısının erken oyunda Rogue orta koridoruna yaptığı kule altı baskını, Kikis’in tam zamanında yetişmesiyle Misfits için faciaya dönüştü. Rogue’un orta koridoru Sencux’tan ilk kanı alamayan Misfits üstüne üstlük Pantheone ilk kanı vermiş oldu. Takımının aldığı ilk üç skorda da payı olan Pantheon varken Misfits ise Rogue’un hızını Febiven’in Ryze ile aldığı skorlar ile yavaşlattı. 23 dakika eşit geçen karşılaşma 25.dakikada Misfits nişancısı Hans Sama’nın orta koridor kulesinin altında yakalanmasıyla değişti. Hans Sama’yı öldürdükten sonra Baron alan ve bu sırada Maxlore’dan da bir skor alan Rogue baron aldıktan sonra Hans Sama’yı tekrar Pantheon ultisi ile kule altında yakaladı ve kendilerinin LEC’teki ilk galibiyetlerini almış oldu.

Avrupa’nın eski takımlarından biri olan SK Gaming ise son Worlds finalisti Fnatic’i bir kez daha mağlup etti. Fnatic maça 3 skor ve 5.dakikada okyanus ejderi alarak başladı. Buna rağmen Kassadin ve Tristana gibi tamamiyle geç oyun şampiyonları seçen Fnatic, rakiplerinde bulunan ve erken oyunda güçlü Syndra ve Ezreal karşısında hiçbir şey başaramadı. Bu süreçte 3 ejder alan SK Gaming, Nemesis’i alt koridorda ayrık ittirirken görünce barona başladı. Nemesis’in ışınlanma kullanma sırasında Hylissang rakip Thresh’e yakalandı ve birden bire SK Gaming, Fnatic karşısında 4 skor ve kolay bir baron almış oldu ve maçı kolayca bitirmeyi başardı.

Haftanın en değerli oyuncusu ise Nukeduck diyebiliriz. Origen’ın bu hafta aldığı iki galibiyette rakiplerine sadece ve sadece bir skor veren Nukeduck Excel karşısında Corki ile 3/0/3 oynarken asıl performansını G2 karşısında gösterdi ve Zed seçtiği maçı 5/1/4 skorla bitirdi. İşin can alıcı noktası ise G2 – Origen karşılaşmasında Avrupa’nın altın çocuğu Caps sadece 8.7 bin hasar verirken, Nukeduck Caps’i ikiye katladı ve 16.7 bin hasar verdi.

via: hotspawn.com Mike Plant