Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri LCS’in Play-off formatı değişti

LCS’in Play-off formatı değişti

Batı dünyasının en önemli liglerinden birisi olan LCS, 2020 sezonunda önemli format değişikliklerine gidiyor.

Nexus bloğunda yapılan bir açıklamayla 2020 sezonunda LCS’in nasıl oynanacağı, tarihleri, playoff formatları ve yeni Worlds’e katılabilme şartları duyuruldu.

Buna göre LCS artık iki gün yerine üç gün oynanacak. Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri oynanacak olan LCS, 25 Ocak tarihinde başlıyor. Aynı şekilde Akademi Ligi de 24 Ocak tarihinde oynanmaya başlanacak. Akademi maçları da Cuma, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günü gerçekleşecek.

Açıklamada elbette en çok dikkat çeken açıklama ise playoff formatlarının değişmesi oldu. League of Legends hayranlarının yıllardır en çok dile getirdikleri şeylerden birisi losers bracket’tı. Zira tüm mevsim playofflar için çalıştıktan sonra tek bir seride elenmek kimseye adil gelmiyordu. Bunu duyan Riot Games, hem Bahar hem de Yaz Mevsimi’nin formatını değiştirdi. Bahar Mevsimi playoffları aşağıda gördüğümüz görseldeki gibi oynanacak:

Şema net olarak playoff sistemini anlatırken eklememiz gereken önemli bir not var: Bahar Mevsimi Finalleri artık Worlds katılımını etkilemeyecek. Dolayısıyla Bahar Mevsimi kazananının MSI’a katılma dışında bir artısı bulunmayacak.

Öte yandan Yaz Mevsimi’ndeki bracket, görselde de göreceğiniz üzere çok daha karmaşık. Bunun sebebi ise bu playofflar sonucu üç takımın Worlds’e gidecek olması. Losers bracket mantığı Yaz Mevsimi’nde de oynanırken takımların geri dönüş için çok daha fazla şansı olacak gibi gözüküyor.

Genel olarak baktığımızda Riot’ın topluluğun isteklerini yerine getirme konusundaki başarısını devam ettirdiğini söylemek mümkün. Özellikle Bahar ve Yaz Mevsimleri’nin net bir şekilde ayrılması, Yaz Mevsimi heyecanını daha da arttıracaktır.