Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri En çok izlenen espor etkinlikleri

En çok izlenen espor etkinlikleri

Espor etkinliklerinin izlenme sayılarını Super Bowl finaliyle karşılaştıranlar olsa da bunun o kadar da adil bir karşılaştırma olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü espor etkinliklerinin kaynağı, anlamı ve platformu Super Bowl gibi belirli değil.

Bu karmaşaya son vermek için Esports Insider ile beraber Esports Charts, 2019'un en çok izlenen espor etkinliklerini derledi.

Dipnot: Çinli seyirciler istatistikler oluşturulurken dışarıda tutulmuştur.

Saat olarak en çok izlenen:

İzlenen saat baz alındığında League of Legends Dünya Şampiyonası'nın 2019'u adeta domine ettiğini söyleyebiliriz. Etkinliğin bir ay boyunca Berlin, Madrid ve Paris’te gerçekleştiğini göz önünde bulundurursak, tüm bu süre boyunca zirvede yer almak oldukça zor bir iş. 137 milyon saatlik izlenme süresi de işi bambaşka bir noktaya taşıyan istatistik. LoL World Championship'in ardından The International 2019 turnuvası 88 milyon saatle gelse de göründüğü üzere fark oldukça fazla.

 

Ortalama izleyici:

Sıra ortalama izleyici konusuna geldiğinde işler bir hayli değişiyor. Önceki başlığımızın bir ve iki numarası sırasıyla 1 milyon ve 726 bin ortalama izleyici sayısına ulaşmışken, Fortnite Dünya Kupası etkinliği bu iki güçlü rakibini geride bırakarak ortalama 1.1 milyon ortalama izleyicisiyle birinciliği kapıyor. Yine de Fortinte Dünya Kupası etkinliğinin diğer rakiplerine göre daha kısa sürede gerçekleştiğini söylememiz gerekiyor.

 

En çok izleyici sayısı:

İş anlık olarak en çok izlenmeye geldiğinde League of Legends Dünya Şampiyonası kendi rekoruna kırarak 3.9 milyon izleyici sayısına ulaştı ve çok büyük bir başarıya imza attı. Grafikten de görebileceğiniz üzere rakipsiz bir başarı elde etti. Hemen ardından Fortnite Dünya Kupası 2.3 milyon izleyici rekoruyla takip etse de, League of Legends bu kategoriyi de domine etmiş durumda.

Hepimiz bildiği üzere “popülerlik” göreceli bir kavram ancak istatiksel metrikler sonucunda görebiliyoruz ki League of Legends Dünya Şampiyonası geçtiğimiz sene sevenlerini adeta ekranlara kitlemiş gibi görünüyor.