Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri CS:GO tarihinin en çok kazanan oyuncuları

CS:GO tarihinin en çok kazanan oyuncuları

Counter-Strike 2’nin çıkış yapmasıyla birlikte CS:GO’ya veda ettik. CS:GO esporunun 11 yıllık serüveninde sayısız turnuva düzenlendi ve milyonlarca para ödülü dağıtıldı. Bu turnuvalardan en çok para ödülü kazanan 10 oyuncuyu sizler için derledik.

Liste, Esports Charts’ın sağladığı bilgilere göre ve kazanılan turnuva ödülleri gözetilerek hazırlanmıştır. Oyuncuların takımlarından aldıkları maaşlar ve bonuslar, listeye dahil değildir.

10 – rain

LGB, Kinguin ve G2 formasıyla gösterdiği performans sonrası adından sıkça söz ettiren Norveçli oyuncu, kariyerini 7 yıldır FaZe’de sürdürüyor. FaZe ile başarıdan başarıya koşan rain, $1.446.216 kazanarak listeye 10. sıradan giriş yaptı. rain’in başarılarla dolu kariyerinde 1 Major şampiyonluğu, 1 Major MVP ödülü ve Intel Grand Slam şampiyonluğu bulunuyor.

9 – Twistzz

İlk olarak 2016’da TSM’in şans tanıdığı Kanadalı Twistzz, o günden sonra kariyerini hep yukarılara taşıdı. TSM’in ardından kısa bir Misfits serüveni ve sonrasında asıl patlama yaptığı Liquid macerası. Kariyerini FaZe’de sürdüren Twistzz, $1.556.793 kazanarak 9. sırada yer aldı.

8 – electroNic

2016’da FlipSid3 Tactics’in denemeye alması sonrası yıldızı parlayan electroNic, kısa sürede NAVI’ye transfer yapmıştı. NAVI’ye transferi sonrası s1mple ile oyunun en iyi ikililerinden biri olmayı başardılar. NAVI’deki başarılı dönemin ardından Cloud9’a transfer olarak kariyerinde yeni bir sayfa açan Rus oyuncu, $1.587.392 kazanarak 8. sırada yer aldı.

7 – karrigan

33 yaşındaki karrigan, bu oyunun en tecrübeli isimlerinden birisi. Tecrübeli IGL nereye giderse gitsin bir şekilde başarılı olmanın yolunu bulmuştur. Kariyerinde Fnatic, Dignitas, TSM, Astralis, mousesports ve FaZe gibi birçok önemli takımın formasını giyen karrigan, $1.685.602 kazanarak 7. sırada yer aldı.

6 – s1mple

Listenin 6. sırasında $1.751.688 kazanan Ukraynalı süperstar s1mple var. s1mple, büyük bir kesim tarafından tarihin en iyisi olarak adlandırılıyor. Kariyerinin başında HellRaisers ve FlipSid3 takımının formalarını giyerken sahneyi domine edebileceğinin sinyallerini veriyordu.

Kuzey Amerika’daki Liquid macerasından sonra NAVI’ye transfer oldu ve kazanması gereken her şeyi birer birer kazandı. 3 kez yılın en iyi oyuncusu seçildi ve çok istediği Major şampiyonluğuna ulaştı. 21 kez MVP ödülü kazanarak bu alanda CS:GO tarihinin lideri olmuştur.

5 – gla1ve

Astralis’in efsane kaptanı gla1ve, $1.873.967 kazanarak 5. sırayı aldı. gla1ve, Astralis’te oynattığı oyun ile diğer takımlara ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Uyguladığı taktikler ve utility kullanımları oyunda yeni bir dönemi başlattı. Son olarak Astralis’in BLAST Paris Major’ı kaçırmasının ardından takımda yedeğe çekildi.

Yakın zamanda çocuğu dünyaya gelen gla1ve, ailesine zaman ayırdığı için bir süredir sahneden uzak. NIP’nin IGL arayışı, Heroic’in cadiaN ile yollarını ayırması ve Falcons’ın zonic önderliğinde süper takım kurması derken gla1ve’in sahneye geri döndüğünü görebiliriz.

4 – Magisk

Astralis’in altın çağını başlatan adam Magisk, $1.881.123 kazanarak 4. sırada yer aldı. Kariyerinin başlarında hep toxic davranışlarıyla tanınırdı. Maç içerisinde sürekli bm yapar, rakiple atışır, sinirlenip masaya vurduğu bolca an olmuştur. North ile PGL Major Kraków 2017 çeyrek finalinde Virtus.pro’ya 2-0 yenildikten sonra apar topar takımdan atılmıştı.

Kjaerbye’nin beklenmedik şekilde Astralis’ten ayrılma kararı Magisk için büyük bir fırsat doğurdu. Astralis koçu zonic, Magisk’e güvenerek onu takıma aldı ve bambaşka bir oyuncu yarattı. Eski toxic halinden eser kalmadı. Bu birliktelik CS:GO tarihinin en iyi takımı Astralis’i yarattı. Kazanılmadık turnuva bırakmadılar, üst üste 3 Major kazanarak kırılması güç bir rekora imza attılar. Magisk, Katowice Major 2019’da MVP olmayı başardı.

Astralis’in artık değişiklik yapması gerektiği dönem takımdan ayrıldı ve Vitality’e transfer oldu. Burada da kupalar kazanmaya devam eden Magisk, CS:GO’nun son Major’ı olan BLAST Paris Major’ı kazanarak 4. Major şampiyonluğunu elde etti.

3 – dev1ce

Astralis’in daimi başrol oyuncusu dev1ce, $1.982.654 kazanarak 3. sıranın sahibi oldu. Astralis prime döneminde ne kadar takım oyunu ile ön plana çıksa da istatistiklerin çoğu zaman zirvesinde dev1ce yer almıştır. Soğukkanlı oyun stili, AWPer olmasının yanı sıra her silahı üst düzey kullanabilmesi nedeniyle çoğu kişi tarafından CS:GO tarihinin en iyisi olarak gösterilir.

Astralis’in şaşaalı döneminin ardından artık işler yolunda gitmediği dönem NIP’ye transfer olarak kariyerinde yeni bir meydan okumayı tercih etti. NIP dönemi pek istediği gibi geçmedi, özel hayatında yaşadığı olumsuzluklar oyununu çok etkiledi. Mental olarak yıpranan dev1ce, 1 yıl sahneden uzak kaldı ve döndüğünde NIP ile bağları kopmuştu. Verdiği 1 yıllık aranın ardından toparlanan dev1ce, evine yani Astralis’e geri döndü. Şimdilerde Astralis’in yeni yapılanmasına ve takımın eski günlerine dönme hedeflerine liderlik yapıyor.

2 – Xyp9x

Clutch Minister lakaplı Xyp9x, $2.002.954 kazanarak zirvenin ardında 2. sırayı aldı. CS:GO tarihinin belki de en dominant support ve clutch performansı ona ait. Hiçbir zaman parlayan adam olmadı ama en ince işleri yapan hep o olmuştur. CS:GO’yu en çok clutch kazanan oyuncu olarak tamamladı. Bunu yaparken NiKo, s1mple, shox gibi isimleri geride bıraktı. Astralis’in BLAST Paris Major’a katılamamasının ardından o da yedeğe çekildi.

Xyp9x, Astralis bünyesinde yer almaya devam ediyor, yedeğe çekildikten sonra 3 aylık dönemde akademi takımı olan Astralis Talent kadrosunda yer aldı ve gençlere liderlik etti.

1 – Dupreeh

Listemizin zirvesinde çok özel bir isim var. Dupreeh, $2.181.164 kazanarak CS:GO’yu en tepede tamamladı. En çok para kazanan oyuncu olmasının yanı sıra kırılması çok güç başka rekorlara da sahip. Hiçbir zaman süperstar seviyesine konulmadı ama kariyerinin başından beri istikrarlı bir şekilde tepeye oynamayı başardı. CS:GO’da düzenlenen 19 Major’ın hepsine katılmayı başaran tek oyuncu. Katıldığı 19 Major’da 5 şampiyonluk yaşayarak inanması güç bir başarıya imza attı. Ondan başka bunu başarabilen oyuncu yok.

Astralis’in bütün başarılarında pay sahibi olmasının ardından Vitality’e transfer oldu ve başarılarına orada da devam etti. CS:GO’nun son Major’ı olan BLAST Paris Major’da şampiyonluğa ulaştılar. BLAST Premier Spring Final 2023’ü 2. sırada tamamladılar ve o turnuvadan sonra beklenmedik bir şekilde yedeğe çekildi. Dupreeh de bu karara şaşırdığını ama saygı duyduğunu dile getirmişti. zonic’in Falcons projesi ile birlikte Dupreeh’in sahneye döndüğünü görmemiz gayet olası.

 

Yorum ekleyin