Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri LoL’de yeni sezon 10 Ocak’ta başlıyor!

LoL’de yeni sezon 10 Ocak’ta başlıyor!

League of Legends’ta yeni sezon için geri sayım başladı. Yeni sezon 10 Ocak tarihinde başlıyor!

Geçtiğimiz sene 19 Kasım tarihinde son bulan 9.sezonun ardından oyuncular yeni sezon için gün saymaya başlamıştı. Riot Games, bu beklentiye son verecek açıklamayı yaptı ve yeni sezonun 10 Ocak tarihinde başlayacağını duyurdu. 

Her geçen sezonun ardından büyük değişikliklere giden Riot Games, bu senede bizi şaşırtmadı. 10.sezonda vadide kartlar yeniden dağıtalacak! Riot Games, 9.sezonun bitmesinin ardından yenilikleri açıklamaya başlamış ve yeni sezon temasını ”Elementlerin Yüklesişi” olarak adlandırmıştı. Gelin şimdi kısa bir özet geçelim.

Ejderler ve Ejderha

Element ejderleri kesildiğinde hâlâ takımınıza farklı, kalıcı ve biriken güçlendirmeler sağlıyor; fakat bunlar artık biraz daha farklı çalışıyor.

Bir takım, dördüncü element ejderini kestiğinde bir element güçlendirmesi yükü kazanmak yerine, baskın ejderden kuvvetli bir ejder ruhu ele geçirir. Ejder ruhlarını katledildikten sonra kaybetmezsiniz ve bunlar oyun sonuna kadar devam eder.

Alev Vadisi

Alev Ejderi, Vadi’yi parçalayarak güçlendirme kamplarından geçen yeni yollar ortaya çıkarır ve kampların çalılarını yakıp küle çevirir. Ayrıca ejder çukuru Alev Ejderi’nin eriyen bölgesi haline gelir ve çukurun ağzındaki duvarlar çöker. Açılan yeni yollar rakiplerinizin etrafını sarma veya beklenmedik kaçışlar yapma fırsatı verir.

Alev Ejderi alındığında: Saldırı gücünüz ve yetenek gücünüz yüzdelik olarak artar.

Alev Ruhu alındığında: Her üç saniyede bir sonraki saldırınız veya hasar veren yeteneğiniz küçük bir alan etkili patlama oluşturarak ilave saldırı gücü, yetenek gücü ve ilave canla birlikte güçlenen değişken hasar verir.

 

Okyanus Vadisi

Okyanus Ejderi mevcut çalıların büyümesine, ejder çukurunun etrafında yeni çalıların çıkmasına ve çevrede su birikintileri oluşmasına sebep olarak Vadi’ye yeni bir hayat verir. Ayrıca ormanın dört çeyreğinde de Can Eriği bitkileri yeşerir.

Okyanus Ejderi alındığında: Eksik canınız her saniye yüzdelik olarak yenilenir.

Okyanus Ruhu alındığında: Herhangi bir şekilde hasar vermek 3 saniye boyunca can ve kaynaklarınızın büyük oranda yenilenmesini sağlar. Minyonlara hasar vermek daha az yenilenme sağlar.

 

Bulut Vadisi

Bulut Ejderi’nin gücü ormanda ve ejder çukurunda hava akımı oluşturarak bölgede bulunan şampiyonların hızlanmasına yol açar. 

Bulut Ejderi alındığında: Ultinizin bekleme süresi azalır.

Bulut Ruhu alındığında: Normal saldırılarınızı veya yeteneklerinizi rakibe isabet ettirmek, temel yeteneklerinizin bekleme süresini azaltır.

 

Dağ Vadisi

Dağ Ejderi, Vadi boyunca sismik sarsıntılara yol açar. Zeminden fırlayan kayalar yeni dar alanlar oluşturur ve pusu imkânı sunar. Bunlar özellikle de ejder çukurunda görülür. Dar alanlar, büyük alan etkili kombolar gerçekleştirmenizi ve Savaş Sisi’nde oluşan yeni enteresan bölgelere saklanmanızı mümkün kılar.

Dağ Ejderi alındığında: Zırhınız ve büyü direnciniz yüzdelik olarak artar.

Dağ Ruhu alındığında: 5 saniye boyunca hasar almamak yok edilene kadar etkin olan bir kalkan kazandırır. Kalkan miktarı ilave saldırı gücü, yetenek gücü ve ilave canla birlikte artar.

 

Kadim Ejderha 

Kadim Ejderha hâlâ güçlü ve kısa süreli bir çatışma güçlendirmesi veriyor. Fakat ejder ruhu alamayan takıma, takım savaşlarından galip çıkma şansı verebilmek için onu yeniliyoruz. Bunu da Kadim Ejderha’nın kesilen element ejderi sayısıyla birlikte artan güçlendirmesini (önde olan takıma daha fazla avantaj sağlıyordu) kaldırıp yeni bir infaz mekaniği getirerek başarıyoruz. Eğer Kadim Ejderha’nın yakma hasarı az canlı rakip şampiyonları etkilerse, onların Kadim Kıyım tarafından tüketilmelerine sebep oluyor. Bu da onları anında katlediyor!

 

Yan Koridor Girintileri ve Çalılar

Elemental Vadiler ve diğer ejder değişikliklerinin yanı sıra, Sihirdar Vadisi’ne de bazı yenilemeler getirdik. Üst ve alt koridorda birbirinin tamamen aynısı olan girintiler oluşturduk. Her iki girintinin de dış kenarlarında üçer çalı bulunuyor ve ortalarında şampiyonların izlerini kaybettirebileceği veya saklanabileceği boşluklar var. ​​​​​​​

Baron ve Ejder çukurlarının karşılarına iki kalıcı çalı ekledik. Nehrin bu açık bölümleri şampiyonların sık sık geçtiği yerler; fakat oyun kurma şansı verecek harita özelliklerini içermiyorlar. Yeni çalılar pek çok yeni stratejik ve taktiksel seçenek sunuyor.

Dikkat edin Rengar oyuncuları her yerden çıkabilir!

Yeni sezonun özeti bu şekildeydi. 10.sezonda başarılar dileriz, bol şans!​​​​​​​