Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Horozlar, espor alanında da şampiyon!

Horozlar, espor alanında da şampiyon!

Bu sene ilk defa düzenlenen FIFA eNations Cup 19 şampiyonu belirlendi. 13 – 14 Nisan tarihlerinde Londra’da düzenlenen turnuva Dünya Kupası’nı aratmayan bir heyecana sahne oldu. Çekişmeli geçen maçlar sonrasında son Dünya Kupası şampiyonu Fransa, eNations Cup şampiyonu da olarak espor alanına da önem verdiklerini bizlere gösterdi.

FIFA’nın bu sene espor liglerine dâhil ettiği turnuvaya 6 konfederasyona(Concacaf, CONMEBOL, CAF, OFC, AFC ve UEFA)  bağlı 20 takım katıldı.

Ülkelerin takımlarına oyuncular bağlı oldukları federasyonlar tarafından seçildi. 100.000$ ödülün yanı sıra şampiyon takımda yer alan oyuncular 1500’er Global Series puanı verildi ki bu sezon sonunda düzenlenecek olan Global Series finaline katılım için oyuncular açısından çok önemliydi. İpi göğüsleyen Fransa takımının oyuncuları “Vitality Maestro(PS4)” ve “PSG DaXe (Xbox)” hanelerine 1500’er puanı yazdırarak kendi klasmanlarında 3. Sıraya yükseldiler ve Global Series finaline kalmak için önemli bir adım attılar.

Turnuvada ki ödül ve puan sistemi şu şekildeydi;

EA SPORTS Global Series Puanları (Oyuncular başına):

1st:               1500

2nd:              850

3rd – 4th:      625

5th – 8th:      450

9th – 16th:    275

17th – 20th:  15

Para Ödülü (Takım Başına):

1st:                 $40,000

2nd:                $20,000

3rd – 4th:        $8,000

5th – 8th:        $3,000

9th – 16th:      $1,100

17th – 20th:    $800

FIFA eFootball ve Gaming direktörü “Christian Volk” turnuva sonrasında röportajında şunları aktardı: “Dünya’nın en iyi 20 eFootball takımının karşı karşıya geldiği bu turnuva bizlere espor’un mükemmel bir heyecan ve tutku sunabileceğine dair güzel bir örnek oldu. Aynı zamanda oyuncuların kendini büyük bir sahnede göstermeleri ve ülkelerini de temsil etmeleri içinde onlar adına iyi bir fırsat oluşturdu“.

“Takım sayısını ise 16 yerine 20 yaparak daha çok ülkenin uluslararası alanda mücadeleye katılması ve rekabetin artmasını amaçladık. Aynı zamanda bu sayede daha fazla kişiye ulaşmak ve eFootball gelişiminde FIFA’nın daha büyük topluluklara ulaşmasını sağlayarak öncü olmasını istedik.”

Gruplarda 1v1 maçların yanı sıra 2v2 maçlarda yapıldı ve Volk bu konuda çok iyi dönüş aldıklarını ve bu yenilikten memnun olduğunu aktardı. Hem PS4 hem de Xbox’da gerçekleşen maçlar sonrasında gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar bir üst tura çıkmaya hak kazandılar ve daha sonra eliminasyon sistemi ile turnuva devam etti.

Gruplarda oluşan puan durumları ve Fransa’nın finale ulaştığı turnuva eşleşmeleri şu şekilde gerçekleşti;

   

  • B ve D grubu son derece yakın ve heyecanlı geçerken favorilerden Almanya’nın gruptan çıkamaması turnuvanın sürprizi oldu.
  • Gruplarda 5-5 biten Suudi Arabistan – Finlandiya maçı en gollü maç oldu.
  • İngiltere ve Danimarka bulduğu toplam gol sayısı (35) ile kale önünde ne kadar etkili olduğunu gösterdi.  Bu sayı aynı zamanda bir turnuvada atılan en yüksek gol sayısı oldu.
  • Portekiz – Avustralya maçı ise uzatma dakikalarında gelen golle dramatik bir Portekiz galibiyeti ile sonuçlandı ve bu sayede Portekiz gruptan çıkmaya hak kazandı.
  • Turnuva genelinde toplamda 136 maçta 467 gol ile taraftalar gole doydu ve oyuncuların heyecanlı sevinçleri ile beraber güzel bir atmosfer oluştu.

Sıralamalar soncunda oluşan çeyrek final eşlemeleri ise şu şekildeydi;

Ps4 ve Xbox Dünya Sıralamasında birinci sırada olan İngiltere adına Xbox lideri “F2Tekkz” ve Arjantin adına PS4 lideri “Nicolas99fc” kendi ülkeleri ile beraber çeyrek finalde eşleştiler ve Güney Amerika ekibi eşleşmeden galip ayrılarak finale kadar yoluna devam etti. Bu sonuç ile beraber “F2Tekkz”  ilk defa yarı finale kalamadan elenmiş oldu.

Finalde karşılaşan Fransa ve Arjantin arasında ki mücadelede favori Global Series lideri “Nicolas99fc” ile birlikte Arjantin olmasına karşın şampiyon Fransa oldu.

“Nicolas99fc” ve “Maestro” kıranF kırana geçen maçta 1-1 berabere kaldı, “DaXe” ve “Yagocai” arasında ki mücadele de ise gerginlik ve stres had safhadaydı ancak bunu daha iyi kontrol edebilen ve hata yapmayan “DaXe” maçta 2-0 öne geçti, daha sonra kalesinde 1 gol görmesine rağmen oyunu iyi tuttu ve maçı 2-1 kazanarak Fransa’ya şampiyonluğu getirdi.

 

Maç sonrası açıklamaları ise şu şekildeydi;

‘DaXe’ “Fransa’ya ilk şampiyonluğun verdik, çok mutluyum, kazanmak için muazzam bir turnuvaydı. Finalde Yago ile oynadım, o harika bir oyuncu ves buraya “Tekkz’i” yenerek geldi. Daha önce hiç final oynamamıştık ancak bir finali kazandık” diyerek sevincini dile getirdi.

“Maestro” ise” Çok mutluyuz, bize destek olan ve bizi hazırlayan Fransa Futbol Federasyonu’na teşekkür ederiz” diyerek hislerini paylaştı.

Kylian Mbappe sevinci ile özdeşleşen “Daxe” ile “Maestro’nun” galibiyet pozu ve ödüllerini alması ile beraber turnuva sonlandı.