Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Günahım Neydi: Resident Evil 6

Günahım Neydi: Resident Evil 6

Bizi hayal kırıklığına uğratan oyunlar serimizde bu hafta Resident Evil 6 var. Resident Evil 4 ve 5’in ardından çıtayı oldukça yükselten Capcom, 2012’de çıkarttığı serinin 6. oyunu ile beklentileri karşılaşmayı geçtik, çok büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. 

Resident Evil 6, Edonia adlı eyaletin Güney Slav bölgesinde geçiyor. 6 farklı karakter tarafından oynanabilen oyun bizi kendine bu yönüyle çekmeyi başarıyor. Bu 6 karakterin ismini de yeri gelmişken söyleyelim: Chris Redfield, Leon Kennedy, Jake Muller, Sherry Birkin ve Ada Wong. Her bir karakterin hikayesi tabii ki bambaşka. Hikayeleri bazı noktalarda onları birbirinden ayırırken bazı noktalarda da birleştiriyor.

Gelelim oyunun sevilmeyen bazı özelliklerine. Oyunun geliştiricisi Capcom, bu oyunda oldukça radikal bir karar alarak serinin ana tasarım çizgilerini değiştirmiş. Eski oyunlarda örnek olarak ateş ederken hareket edemiyordunuz. Oyunda bir önceki oyunlara göre oldukça fazla aksiyon var. Bundan dolayı Resident Evil’ın o alışmış olduğumuz “Survival Horror” karakteri bu oyunda kendini aksiyon oyununa bırakmış. 

Oyunda maalesef kamera açıları ve PC kontrolleri de biraz sıkıntılı. Oyun deneyimimize negatif etkisi olan bu özellik oyunu oynanamaz hala getirmese de canımızı sıkmaya yetiyor. 

Grafikler açısından oyun oldukça güzel bir deneyim sunuyor ancak grafikler özellikle çok fazla karakter bir anda karşınızda belirdiği zaman çok göz yorucu olabiliyor. 

Oyunda J’avo dediğimiz saç baş yolduran korkunç yaratıklar ile boğuşmak zorunda kalıyoruz. Normalde bu karakterlere her oyundan alışığız ama bu karakterler eğer kafasından vurmazsanız mutasyon geçiriyor ve iyice durdurulamaz bir hale geliyorlar. Bu da bir süre sonra “ee yeter artık!” dedirtebiliyor.